Zbirka znanstvenih radova “Demografija u Hrvatskoj”

VUKOVAR (TU) – U Mramornoj dvorani Gradskog muzeja u Vukovaru 25. rujna predstavljena je zbirka znanstvenih radova koji su se mogli čuti ove godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pod naslovom “Demografija u Hrvatskoj”. Zbornik je objavljen prigodom 75. godišnjice života i 50. godišnjice znanstvenog rada akademkinje i sveučilišne profesorice, Vukovarke dr. sc. Alice Wertheimer Baletić, redovite profesorice demografije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Organizatori okupljanja bili su: HAZU – Zavod za zdravstveno-istraživalački i umjetnički rad, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – Područni centar i Ogranak Matice hrvatske, svi iz Vukovara.

Na početku programa nazočne je pozdravila ravnateljica Gradskog muzeja u Vukovaru Ruža Marić, naglasivši da je gotovo sav postav Gradskog muzeja u Vukovaru, nakon progonstva, ponovno vraćen u bivši dvorac grofova Eltz, koji je u potpunosti obnovljen. Kroz prigodni program vodio je Henrik Ivan Damjanović, upravitelj Zavoda HAZU u Vukovaru. U glazbenom dijelu programa sudjelovali su učenici glazbenih odjela OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara.

Nazočne je pozdravio akademik Zvonimir Baletić, voditelj Zavoda HAZU u Vukovaru te naveo ciljeve demografskih istraživanja u nas i svijetu. Dobro poznavanje demografije osnovni je preduvjet za svaki društveni razvitak. Nažalost, u nas se “glas vapijućeg u pustinji” gotovo i ne sluša, ustvrdio je akademik. U ime Matice hrvatske govorila je prof. Lidija Miletić, predsjednica Ogranka, a pozdravnim govorima pridružili su se i prof. dr. Vlado Šakić, ravnatelj Instituta Ivo Pilar, kao i prof. dr. Anđelko Akrap, jedan od urednika Zbornika. Svi su naglasili nemjerljivu ulogu akademkinje Wertheimer Baletić kad je riječ o demografiji. O zborniku je konkretno govorio prof. dr. Dražen Živić.

Uz nazočnog prof. dr. Anđelka Akrapa, na uređenju Zbornika sudjelovali su i doc. dr. Ivan Čipin i dr. Marin Strmota. Zbornik ima 514 stranica, 22 znanstvena rada, a na znanstvenom skupu sudjelovala su 26 znanstvenika. U radu znanstvenog skupa sudjelovali su i neki katolički teolozi. Riječi zahvale vrlo je emotivno izrekla sama slavljenica, naglasivši da se uvijek rado vraća u voljeni rodni grad u kojem je završila osnovnu i srednju školu, i da sada prikuplja sve znanstvene radove koji govore o Vukovaru da bi na kraju napravila i objavila jednu znanstvenu monografiju. Vjenceslav Janjić