Predstavljanje knjiga Tihomira Dujmovića – „budnice hrvatskom narodu“

OSIJEK (TU) – Institut za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ u Osijeku organizirao je 16. rujna u pastoralnoj dvorani Vikarijata Osijek prvu večernju tribinu u akademskoj godini 2019./2020. u okviru koje je priređeno predstavljanje najnovije knjige Tihomira Dujmovića „Regija kao Treća Jugoslavija“ te tematski razgovor o knjigama „Hrvatske novinarske tragedije 1945. – 1995.“ i „Tko je ubio Zvonka Bušića?“.

Nakon uvodne molitve, mons. dr. Vladimir Dugalić, predstojnik Instituta za novu evangelizaciju, izrazio je dobrodošlicu Tihomiru Dujmoviću, publicistu i novinaru te se osvrnuo na teme stradanja novinara tijekom pet desetljeća, ali i svećenika, redovnika, redovnica i katoličkih laika o čemu je opsežno pisao don Anto Baković te pogrona hrvatskih intelektualaca podsjećajući, u kontekstu najnovije desete Dujmovićeve knjige „Regija kao Treća Jugoslovija“, da je KBF u Đakovu održao simpozij „Sto godina velike zablude 1918.-2018.“ o stvaranju Jugoslavije na kojemu su predočena povijesna istraživanja i iskustva s lošim završetcima čiji smo svjedoci, pitajući: ‘Jesmo li se opametili?’

Knjigu „Regija kao Treća Jugoslavija“ predstavio je prof. dr. sc. emeritus Andrija Hebrang, bivši potpredsjednik Vlade i HDZ-a, ratni ministar zdravstva i poznavatelj hrvatske povijesti stvaranja suverene demokratske Hrvatske. „Istinu napisanu u ovim knjigama ni u jednom javnom mediju ne možete pročitati zato jer se istina o Hrvatskoj mora sakriti da Hrvatska ne bi ispala onako kako smo ju zamišljali ’90. u stvaranju države i oslobađanju od srpske agresije. Jedan od rijetkih hrabrih Tihomir Dujmović je taj koji tu istinu servira i, zbog toga, naravno, dobiva batine i sa ljevice i tzv. desnice od svih, i dobiva trinaesti otkaz, iako su mu emisije (HRT, lokalne TV) bile najgledanije, a kolumne i tekstovi (novinski i na portalima) najčitaniji, a to jer je istina vrlo turobna za našu Hrvatsku koju smo toliko željeli generacijama i stoljećima“, rekao je predstavljač Hebrang.

Istaknuo je kako u ovoj knjizi Dujmović ukazuje na krucijalnu pogrješku – srž našeg neuspjeha, našeg nazadovanja i nezadovoljstva: „Mi smo se iščupali iz tih bivših tzv. Jugoslavija i najveću cijenu platili za zadnji izlazak i, unatoč toga, mi se vraćamo u regiju kroz sve segmenta života, od sporta, gospodarstva… Ta Jugoslavija, u kojoj je Hrvatska uvijek bila potiskivana, podnijela žrtve naših otaca i naših djedova, poslije naših sinova i nas samih, vraća se na mala vrata u ‘Treću Jugoslaviju’ koju zovu ‘Regijom’“. Ukazao je potom na „ključne veze koje su devele hrvatski narod, koji je bio sposoban sam se obraniti od srpske agresije, da danas tavori na dnu Europe“, nižući iz osobnog iskustva u politici primjere vidljive u vanjskim poslovima, u gospodarstvu, obrazovnoj reformi…

„Srpski agresor je pobio 7263 civila, od kojih 500 djece i 3000 žena, a što mi sada radimo? Ne tražimo odšetu za ubijene. Vraćamo se njima, bez raščišćavanja tih odnosa“, ukazao je Hebrang te nastavio: „Gdje je dijagnoza i terapija društvu? Hrvatski narod u dubokom je snu, gotovo na aparatima, indoktriniran desetljećima jugoslavenstva, sad već desetljećima medijski i uspavan i pitanje je gdje nam je budućnost. Svaki narod u demokraciji ima pravo na popravni ispit. Poslije Tuđmana pali smo na svim ispitima. Zato ova knjiga ima vrijednost, ona je budnica. Hoće li probuditi hrvatski narod? Čitajte Dujmovića, otvorit će vam oči“, poručio je Hebrang čestitajući autoru „na istini da se probudi hrvatski narod“.

Uvodeći u predstavljanje triju knjiga Dujmović je zahvalio na domaćinstvu kazavši kako na svim mjestima nije moguće govoriti o temama njegova pisanja. „Vrijeme će pokazati, a o nama će ovisiti što ćemo sa projektom kojeg smo svi sanjali, dok ljudi odlaze i onda se sve obesmišljava. S druge strane, mi smo privilegirani narod koji živi u hrvatskoj državi. Stoljećima su generacije čekale ovaj san, a naša je odgovornost jer mi živimo u toj državi i na nama je da bitke koje dolaze dobijemo. Naša je priča krenula dobrim smjerom – živjeti u državi kakvu želimo i kakvu smo zaslužili“, kazao je uvodno Dujmović te predstavio sadržaj triju spomenutih knjiga utemeljen na istraživanjima povijesnih dokumenata koja otkrivaju istinu o stradanju novinara od ’45. do ’95. godine, događaje i komunističke laži vezane uz hrvatskoga mučenika Zvonka Bušića i naposljetku demistificira pojam regija u suvremenom kontekstu međunarodnog projekta koji vodi u Treću Jugoslaviju kroz sporazume (gospodarske, političke, kulturne, sveučilišne, športske, estradne) za „odgoj janjičara budućeg jugoslavenstva“.

U potonjoj knjizi koja je prema autoru „krik o realnosti koja medijski uopće nije prezentna, krik i analiza o tome kako smo izgubili velike bitke“ napisanoj „u medijskom kućnom pritvoru“, Dujmović analizira državu 30 godina poslije te među 11 poglavlja ističe kako ni danas nemamo zakon o hrvatskom jeziku, beatifikaciju kardinala Alojzija Stepinca i kako nemamo onih koji bi mogli nastaviti njegov put jer je Partija likvidirala 660 katoličkih svećenika.

Dvosatni susret završio je u diskusiji o smislu lustracije, važnoj ulozi laika, branitelja i katoličke inteligencije u očuvanju suverene Hrvatske i gradnji hrvatske budućnosti. Nevenka Špoljarić