Pismo biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine o 10. obljetnici njezina utemeljenja

Poštovana braćo svećenici i đakoni, cijenjeni redovnici i redovnice, dragi vjernici u biskupijama Đakovačko-osječke crkvene pokrajine!

Slaveći svetkovinu Duhova, rođendan Crkve, želimo vas podsjetiti kako je papa Benedikt XVI. prije deset godina, 18. lipnja 2008., utemeljio Đakovačko-osječku crkvenu pokrajinu, s najvećim slavonskim gradom Osijekom u njezinu nazivu, u čijem je sastavu Đakovačko-osječka nadbiskupija, mlada Požeška biskupija te ponovno osamostaljena drevna Srijemska biskupija.

  1. Deset godina naše Metropolije kratko je razdoblje, ali nas ono na svoj način povezuje s dugom poviješću Crkve u našim krajevima, koja je započela u ranokršćanskim zajednicama Panonije Srijemske, proslavljene brojnim mučenicima, s metropolitanskim sjedištem u Sirmiumu. Nizala su se potom stoljeća iznimno bogate kršćanske duhovne i kulturne baštine, istodobno bremenita borbama za opstanak, ispunjena svakovrsnom patnjom. Težnja za vlastitom crkvenom organizacijom na prostorima sjeverne Hrvatske ostvarena je 1852. godine osnutkom Hrvatsko-slavonske crkvene pokrajine, sa sjedištem u Zagrebu. Nakon osamostaljenja Republike Hrvatske i teških stradanja u Domovinskom ratu, na području Slavonije, Baranje i Srijema utemeljena je nova Đakovačko-osječka crkvena pokrajina, s prvim nadbiskupom metropolitom mons. Marinom Srakićem.
  2. Uspostava Metropolije obradovala je mnoge vjernike, jer je tim činom navedenim dijelovima naše domovine priznato regionalno značenje na crkvenoj razini. To je otvorilo nove mogućnosti pastoralnog rada, povezivanje i snažniju suradnju naših biskupija na različitim područjima crkvenog poslanja. Poseban izazov predstavljaju društveno-socijalne prilike u kojima živimo: osjetljiva i slojevita pitanja sve manjeg broja pučanstva, ekonomskog osiromašenja, iseljavanja, praćena nastojanjem da se u našim krajevima obnove perspektive za život i rad mladih osoba i obitelji. Zaživjele su već različite inicijative, osnovane su nove pastoralne, odgojno-obrazovne i karitativne ustanove te se osnažuje suradnja s važnim institucijama znanstvenoga, kulturnoga i društvenog života. Unatoč teškim iskustvima u prošlosti, nastojimo oko iskrena dijaloga među kršćanskim Crkvama i narodima s kojima dijelimo „radosti i nade, žalosti i tjeskobe“ vremena u kojem živimo.
  3. Spomen 10. obljetnice Đakovačko-osječke crkvene pokrajine poticaj je da u zajedništvo naših mjesnih Crkava ugradimo još snažnije pastoralno nastojanje naših župnih zajednica, još dublje i cjelovitije prihvaćanje kršćanske duhovnosti i evangelizacijskog poziva. Očitovanje zajedništva naše Metropolije o 10. obljetnici njezina postojanja započeli smo minuloga 16. travnja hodočašćem svećenika iz svih naših biskupija u Staru Gradišku, da bismo iskazali poštovanje i zahvalnost brojnim svećenicima koji su tijekom komunističke vladavine bili zasužnjeni u tamošnjem zatvoru. Ono će se hodočašćima svećenika i vjernika nastaviti u Srijemskoj biskupiji, 4. kolovoza na Tekijama (Petrovaradin), u predvečerje Gospe Snježne, u Požeškoj biskupiji, 31. kolovoza, na svetkovinu Gospe od Suza u Pleternici, te u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, 1. listopada u Đakovu, na svetkovinu Obljetnice posvete katedrale.

Radujući se navedenim hodočasničkim susretima, molimo za vas darove Duha Svetoga, povjeravamo vas majčinskom zagovoru Djevice Marije, te vas sve blagoslivljamo i od srca u Gospodinu pozdravljamo.

Đakovo – Požega – Srijemska Mitrovica, 1. svibnja 2018.

Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit

Antun Škvorčević, požeški biskup

Đuro Gašparović, srijemski biskup