Hodočašće zborova konkatedralne župe

OSIJEK (TU) – U znaku skorog spomena sv. Cecilije, zaštitnice pjevača i crkvene glazbe, devedesetak pjevača konkatedralne Župe sv. Petra i Pavla u Osijeku hodočastilo je 17. studenoga u Gospino svetište u Marijajud i u Pečuh u Mađarsku. Predvođeni župnikom mons. Adamom Bernatovićem te župnim vikarima Robertom Almašijem i Zlatkom Hnatešinom, hodočastila su dva zbora mladih, pučki zbor i Mještoviti konkatedralni zbor sa zborovođama s. Brankom Čutura i Daliborom Ratićem. Pjevačima su se pridružili i „pazitelji“ konkatedrale.

Središnji dio hodočašća bila je svečana misa koju je u s dvojicom župnih vikara predvodio mons. Bernatović u župnoj crkvi Pohoda BDM u Marijajudu. U svojoj prigodnoj homiliji govorio je o izrekama Majke Božje u evanđelju. Na osobit način je istaknuo kako jedino Marijin Veliča sadrži obilje riječi i dodao: „Kad slavimo Boga, ne smijemo biti oskudni u riječima. U hvalospjevu Bogu smije se naše srce potpuno izliti. Presveta Djevica pruža nam divan primjer. (…) Netko bi se mogao požaliti da Majka Božja tako malo govori. Ali pri tome ne zaboravimo da naša nebeska Majka govori i kad šuti. Marijina šutnja – to je njezina najveća i najznačajnija riječ. Sve njezine riječi proizlaze iz šutnje.“

Na kraju euharistijskog slavlja svi su obišli milosni kip Gospe Judske u hodočasničkom ophodu i zadržali se u molitvi. Potom su se hodočasnici uputili prema Pečuhu, gdje su razgledali Biskupski dvor te katedralu sv. Petra i Pavla sa četiri zvonika koja je simbol Pečuha. Vlč. Almaši upoznao je hodočasnike s poveznicama Hrvatske, Đakovačko-osječke nadbiskupije i grada Pečuha. Naime, župe Sjeverne Slavonije i Baranje do 1971. godine pripadale su pod jurisdikciju Pečuške biskupije. Arhivska građa svjedoči da je đakovački biskup Strossmayer 1851. godine bio u Pečuhu prigodom otvaranja samostana Notre Dame, itd. Obišli su i treću ikonu grada Pečuha, Džamiju paše Gazi-Kasima iz 15. stoljeća koja je preinačena u katoličku crkvu u 18. stoljeću pod vodstvom isusovaca.

Hodočašće je završeno zajedničkim objedom na brdu „Mecsek“ pod kojim se nalazi grad pod zaštitom kapele Gospe Snježne, gdje se redovito održava i hodočašće vjernika Hrvata u Mađarskoj. Hodočašće i putovanje bila je prilika za osobno duhovno obogaćenje u Judskom svetištu, u pohodu kršćanskim središtima Pečuha, a također i prilika za zajedništvo i međusobnu povezanost. Brigita Hengl