Blagdan blažene s. Zdenke Schelingove

PUNITOVCI (TU) – U Župi Punitovci, uz potporu župnika dr. sc. Đurice Pardona, u organizaciji Misije među Slovacima u Hrvatskoj obilježavao se i slavio blagdan blažene sestre Zdenke Schelingove, prve slovačke blaženice. Od 21. do 29. srpnja u filijalnim crkvama u Josipovcu i Jurjevcu Punitovačkom molile su se litanije i devetnica blaženoj sestri Zdenki koje je predvodila sestra Renata Bunjova, članica Slovačke provincije Milosrdnih sestara sv. Križa.

Za vrijeme devetnice na oltaru su bile izložene relikvije i slika blaženice. Devetnici je nazočio povelik broj župljana, posebno Slovaka, koji su zajendo molili za milost proglašenja blaženice svetom. Završnog dana devetnice u crkvi sv. Mihaela u Josipovcu Punitovačkom molitvi su nazočile i sestre sv. Križa iz Đakova.

Na sam blagdan blažene s. Zdenke Schelingove, u nedjelju 30. srpnja, misnom slavlju u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Jurjevcu Punitovačkom također su nazočile sestre sv. Križa. Uz aktivno sudjelovanje župljana i s. Renate, misno slavlje uljepšano je čitanjem molitve vjernika na slovačkom jeziku. Tijekom nadahnute homilije župnik Pardon više puta osvrnuo se na smiješak blaženice Zdenke koji nas treba potaknuti da unosimo radost u živote naših bližnjih i da s radošću prihvaćamo životne poteškoće. Završetak mise bio je popraćen pjesmom Smiješi se! (snimljena u izvedbi zbora Milosrdnih sestara sv. Križa iz Slovačke) koja je posvećena blaženoj sestri Zdenki.

Sestra Zdenka Schelingova, iz Družbe Milosrdnih sestara sv. Križa rođena je 24. prosinca 1916. godine u mjestu Kriva u Slovačkoj. Krštena je 27. prosinca, krsnim imenom Cecilija. Nakon završetka zdravstvene škole i redovničke formacije, 1937. godine polaže svoje prve redovničke zavjete s novim imenom, Zdenka. Najprije je radila je u njezi bolesnika u Hummenom. Godine 1942., na poziv uprave Državne bolnice, dolazi u Bratislavu na rendgenološki odjela, gdje radi kao laborantica. Mnogi su rekli da je bila uzorna redovnica i profesionalna njegovateljica.

Nakon dolaska komunizma na područje Čehoslovačke, pogoršala se situacija Katoličke crkve na tom području. Sestra Zdenka je bila odlučna u namjeri da zaštiti katoličku vjeru na čehoslovačkom području, te je stala u protest protiv komunističke vlasti. U veljači 1952. omogućila je bijeg katoličkog svećenika, zatvorenika, koji se liječio u Državnoj bolnici. Dana 29. veljače 1952. bila je uhićena i odvedena u istražni zatvor, a 17. srpnja 1952. godine osuđena je na 12 godina zatvora i 10 godina gubitka građanskih prava zbog navodne veleizdaje, jednog od najtežih prekršaja protiv države. Pravi uzrok osude bila je njezina vjera, tj. neodobravanje vjere od strane komunističke vlasti. U zatvoru je bila mučena i pretučena gotovo na smrt, ali nije gajila mržnju prema onima koji su je vrijeđali. Rekla je: „Oproštenje je najveća stvar u životu.“ Zbog zdravstvenih problema otpuštena je iz zatvora 16. travnja 1955. godine. Umrla je 31. srpnja 1955. godine u Trnavi. Dana 14. rujna 2003. godine papa Ivan Pavao II. proglasio ju je blaženom. Danas joj tijelo počiva u crkvi sv. Križa u Podunajskim Biskupicama. Tanja Čatić