ĐAKOVO (TU) – Bračni i obiteljski savjetovatelji, njih 17, koji djeluju u (nad)biskupijskim savjetovalištima diljem Hrvatske (Dubrovnik, Zadar, Ogulin, Rijeka, Pazin, Varaždin, Slavonski Brod, Osijek, Đakovo, Hrvatsko katoličko sveučilište) posjetilo je u razdoblju od 18. do 23. lipnja 2018. pet europskih gradova (Ljubljana, Linz, Augsburg, Stuttgart, Freiburg) s ciljem upoznavanja rada, razmjene iskustava te moguće buduće suradnje sa stručnjacima koji rade na području bračnih i obiteljskih poteškoća i izazova, prevencije i zaštite djece i maloljetnih osoba, dušobrižništva sa svećenicima, savjetovališta za muškarce i žene, izbjeglica, počinitelja i žrtava nasilja. Također, cilj putovanja bio je međusobna podrška i povezivanje savjetovatelja diljem Hrvatske.
Model relacijsko-obiteljske terapije
Sudionici su putovanje započeli euharistijskim slavljem u ljubljanskoj katedrali sv. Nikole. Posjetili su Teološki fakultet Sveučilišta u Ljubljani, Franjevački samostan te Franjevački obiteljski i bračni institut. Doc. dr. Drago Jerebic predstavio je Katedru za bračnu i obiteljsku terapiju te psihologiju i sociologiju religije, kao i model relacijsko-obiteljske terapije koji se uči na studiju Bračne i obiteljske terapije na Teološkom fakultetu i po kojem radi 30-ak centara na području Slovenije. Začetnik relacijsko-obiteljske terapije u Sloveniji prof. dr. Christian Gostečnik prikazao je slučaj rada s bračnim parom po navedenom modelu na primjeru nasilja u obitelji te u diskusiji s gostima komentirao važne elemente u radu s parom kada je nasilje u pitanju. Izv. prof. dr. Robert Cvetek iznio je znanstveno-istraživačko područje rada Odjela. Uslijedio je posjet Franjevačkom obiteljskom i bračnom institutu. Svoj rad sa seksualno zlostavljanim ženama i djecom predstavila je izv. prof. dr. Tanja Repič Slavič. Program je obuhvatio i posjet crkvi Marijina uznesenja u Ljubljani.
Prevencija zlostavljanja
U Linzu te u Haus der Frau gosti iz Hrvatske drugoga dana putovanja imali su priliku susresti Dagmar Hörmandinger-Chusin, koja je kroz predavanje i radionicu progovorila o prevenciji zlostavljanja i nasilja djece i mladih u crkvenim krugovima. D. Hörmandinger-Chusin istaknula je kako svi djelatnici biskupije Linz (cca. 9000), kako čistačice, tako i profesori, moraju proći tečaj u minimalnom trajanju od jedan dan, s temom zaštite maloljetnih osoba. Nadalje, u svom radu s djevojčicama i ženama nude preko 300 različitih tečajeva i radionica. Dr. Karl Glaser, odvjetnik, od 2010. godine član biskupijske komisije za zaštitu djece od seksualnog nasilja, predstavio je protokol prijave i rada u slučajevima prijavljenih zlostavljanja. Istaknuo je kako je u biskupiji Linz broj prijavljenih cca. 550, dok u cijeloj Austriji 1820, što seksualnog, tjelesnog ili nekog drugog oblika zlostavljanja.
Josef Lugmayr, voditelj odjela za Brak i obitelj Pastoralnog ureda biskupije Linz, predstavio je programe rada Savjetovališta (predbračni i bračni tečajevi, životno i obiteljsko savjetovanje, pastoral novokrštenika, pastoral rada s homoseksualnim osobama, rad s trudnicama, medijacija, savjetovanje pri sudu, rad s mladima). Josef Hölzl, specijalist za rad s počiniteljima i žrtvama nasilja, u interaktivnom predavanju osvrnuo se na posebnosti ovoga rada te važnosti emocija u radu s muškarcima koji su počinitelji nasilja. Franciska Mair, teologinja te bračna i obiteljska savjetovateljica, iznijela je njezino iskustvo rada s izbjeglicama te značajne karakteristike u radu. Sudionici putovanja hodočastili su i u katedralu Marijina uznesenja.
Savjetovanje za svećenike
Susret s djelatnicima Bračnog i obiteljskog savjetovališta biskupije Augsburg te svećenicima dušobrižnicima koji su u svom radu posvećeni brizi za sve svećenike biskupije Augsburg uslijedio je trećega dana. Sudionici su posjetili crkvu u središtu Augsburga u kojoj se časti Blažena Djevica Marija koja razrješuje čvorove (Maria Knotenlöserin) te sebe i svoj rad preporučili njezinom zagovoru.
Voditeljica bračnog i obiteljskog savjetovališta u gradu Augsburgu Simon-Saar, psihologinja i educirana bračna i obiteljska savjetovateljica, govorila je o timu djelatnika Savjetovališta u Augsburgu kao i o njihovim specifičnostima u radu. Teme s kojima se susreću u svom radu su raznolike te se odnose na bračne i obiteljske poteškoće, poteškoće u odgoju djece, odnos s roditeljima bračnog para, problemi vezani za različite društvene stvarnosti (financijski problemi, problemi zapošljavanja, itd).
Svećenik Klaus Cuppok, psiholog i educirani bračni i obiteljski savjetovatelj, iznio je da su bračna i obiteljska savjetovališta u sastavu dušobrižničkog pastorala biskupije Augsburg. Od svih djelatnika bračnih i obiteljskih savjetovatelja na području Republike Njemačke 1/3 pripada Caritasu, a ostali pod dušobrižničko-pastoralno djelovanje. Thomas Hornisch progovorio je o radu s muškarcima koji su počinitelji nasilja u obitelji te o projektu koji se time bavi počevši od 2015. godine. Martina Lutz predstavila je svoj rad sa zatvorenicima i njihovim suprugama u zatvoru Landsberg am Lech gdje djelatnici biskupije djeluju već punih 30 godina.
Rad dušobrižničkog djelovanja za svećenike predstavili su svećenici Georg Schneider i Ruper Ebbers. Polazeći od ideje Krista, Dobrog Pastira, vlč. Schneider istaknuo je potrebu rada sa svećenicima koji su zbog različitih okolnosti opterećeni vlastitim pastoralnim djelovanjem. Vlč. Ebbers, ujedno i župnik u Kemptenu, iznio je svoja iskustva rada u terapeutskom i dušobrižničkom radu sa svećenicima. Među temama s kojima se susreće su: sagorijevanje u pastoralnom radu, usamljenost, poteškoće oko premještaja, problemi u življenju vlastite seksualnosti i celibata, molitveni život, otuđenje od kolega svećenika, itd. Nakon toga, vlč. Schneider prikazao je programe rada sa svećenicima među kojima su: tjedan zdravlja u prvom tjednu korizme (odlazak u terme i liječenje Kneippovom metodom), duhovni dani za svećenike koji slave jubileje, tjedan za svećenike u mirovini, permanentno stručno usavršavanje, mjesečni susreti svih aktivnih djelatnika u pastoralu. Susret je završio međusobnim dijeljenjem iskustava. Sudionici su hodočastili na grob sv. Afre i sv. Ulricha.
Uslijedio je posjet najstarijem socijalnom naselju u svijetu Fuggerei, katedrali Marijinog Pohođenja te euharistijsko slavlje, koje je predvodio vlč. dr. Josip Bošnjaković, u zajedništvu sa zajednicom vjernika iz Hrvatske koji žive i radu u Augsburgu.
Katoličko telefonsko savjetovanje
Četvrtog dana studijskog putovanja program je bio posvećen Bračnom i obiteljskom savjetovalištu Ruf und Rat u Stuttgartu te pastoralnom dušobrižništvu biskupije Stuttgart. Vlč. Thomas Krieg, voditelj savjetovališta „Ruf und Rat“ i katoličkog telefonskog savjetovanja u Stuttgartu progovorio je o strukturi bračnih i obiteljskih savjetovališta u biskupiji Stuttgart. Bernd Müller, zamjenik voditelja katoličkog telefonskog savjetovanja istaknuo je specifičnosti telefonskog savjetovanja. U telefonskom savjetovanju radi 45 volontera koji su prošli edukaciju rada za telefonsko savjetovanje koje je na raspolaganju 24 sata na dan, 7 dana u tjednu. Financiranje troškova telefonskog savjetovanja preuzeo je Telekom.
Karin Gustedt, zamjenica voditelja savjetovališta Ruf und Rat, psihologinja, radi u savjetovalištu na poseban način u zaštiti djece. Gisela Blattert, psihologinja, primjenjuje sistemski psihoterapeutski rad s bračnim parovima. Klaus Blattert, teolog, bračni i obiteljski savjetnik radi s muškarcima. U sklopu psihodramskih radionica organizira tijekom godine 15 susreta za muškarce, gdje muškarci imaju priliku progovoriti o svojim zajedničkim temama. Cjelogodišnji rad zaključuju zajedničkim danom u planinama, uz razgovor i podjelu iskustava. Anne Barbier-Piepenbrock, teologinja i psihologinja radi sa ženama kroz jednodnevne seminare. Rosemarie Körner, pravnica, pomaže na poseban način parovima koji su se nakon savjetovanja ipak odlučili za razvod te u udruzi u kojoj su djelatnici iz područja obiteljske skrbi. Vlč. Christof Schmitz zajedno s Annete Gawaz iznio je specifičnosti rada dušobrižništva svećenika u biskupiji Stuttgart, naglasivši pri tome kako ih radi petero u timu. Istaknuli su važnost davanja podrške svećenicima, ali i svim ostalim pastoralnim djelatnicima.
Savjetovališta za žene i za muškarce
Petog dana studijskog putovanja, u Bračnom i obiteljskom savjetovalištu u Freiburgu, koje djeluje već 50 godina, goste putovanja dočekale su Irmtrud Lutterbach, Paddy Bunner i Barbara Heidiri. U biskupiji Freiburg ima 17 savjetovališta te 117 zaposlenih. Teme s kojima rade su brak, obitelj, društvo i individualne poteškoće osoba. Popodnevni program obilježen je posjetom savjetovalištu za žene i savjetovalištu za muškarce nadbiskupije Freiburg. Norbert Wölfle i Michael Rodiger-Leupolz kroz interaktivnu radionicu s gostima predstavili su rad s muškarcima. U nadbiskupiji imaju 70 aktivnih grupa muškaraca koje se redovito sastaju. Program putovanja u Freiburgu organizirali su Marinko Pehar i Ivo Jozić.
Studijsko putovanje završilo je zajedničkom euharistijom u Hrvatskoj katoličkoj misiji Freiburg koju je predvodio vlč. Ivan Nikolić, kojom se zahvalilo Bogu na primljenim dobrima tijekom putovanja te zajedničkim agapeom s vjernicima u dvorište katoličke misije. I u Freiburgu su sudionici putovanja posjetili katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Organizatori studijskog putovanja su bili Ivana Stvorić, Tomislav Vurušić i Josip Bošnjaković, a sudjelovali su: mons. Ivan Nikolić, povjerenik za obitelj Riječke nadbiskupije, Vedrana i Denis Blašković (Ured za brak i obitelj – Rijeka), Nives Tomić (Bračno i obiteljsko savjetovalište – Gospić/Ogulin), Mladen Klanac, Ana Uranija i Martina Šimunić (Caritas – Obiteljsko savjetovalište – Zadar), Kristina Rožić (Obiteljsko savjetovalište – Dubrovnik), Branko Pagadur (Bračno i obiteljsko savjetovalište – Varaždin), Ivana Stvorić (Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja – Slavonski Brod), Tomislav Vurušić i Štefanija Prosenjak Žumbar (Bračno i obiteljsko savjetovalište te Ured za brak i obitelj – Pula i Poreč), Ana Šeremet (Hrvatsko katoličko sveučilište), student Damjan Kovač (Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu), Marina Šijaković (Zaštita maloljetnih i djece – Đakovo), Josip Džakula (Medijacija – Vinkovci) i vlč. dr. Josip Bošnjaković (Bračno i obiteljsko savjetovalište Slavonski Brod -Osijek, HKS u Zagrebu, KBF u Đakovu). BIOS RH