ĐAKOVO (TU) – “Duhovnost suvremenog braka i obitelji u kontekstu nove evangelizacije” tema je seminara za animatore i suradnike u pastoralu braka i obitelji, koji je u subotu 15. studenoga 2014. na KBF-u u Đakovu organizirao Ured za pastoral braka i obitelji Đakovačko-osječke nadbiskupije. Okupljene je na početku pozdravio nadbiskupijski povjerenik za pastoral braka i obitelji dr. sc. Stanislav Šota.
Pojašnjavajući temu susreta, dr. Šota je rekao: “Promišljanja, pristupi, govori o bračnoj duhovnosti tijekom crkvene povijesti često su se kretali između dvije krajnosti – diviniziranja bračne ljubavi s jedne, te obezvrjeđivanja i relativiziranja ljudske tjelesnosti s druge strane. Druga krajnost bila je isticanje tjelesnosti kao temeljnog polazišta, a da se istovremeno zaboravlja, zapostavlja ili u stranu stavlja Božji naum, Božja milost i njegova prisutnost i posvećenje u braku.” Također je podsjetio na riječi talijanskog svećenika i psihoterapeuta Romula Taddeija, koji je rekao kako postoje tri dimenzije bez kojih se istinska bračna duhovnost ne može živjeti, a to su dijalog, obostrano izricanje ljubavi i osobna i zajednička molitva.
Pozdrav okupljenima u svoje i u ime nadbiskupa mons. Đure Hranića uputio je generalni vikar mons. Ivan Ćurić. Podsjetio je na propovijed svetog Ivana Pavla II., izrečenu 7. listopada 1979. u Washingtonu, kada je pozvao da se uvijek nastoji činiti sve da bi se promicala vrijednost braka i obitelji, makar se moralo suprotstavljati strujanjima koja su posve drugačijeg usmjerenja. Generalni vikar pročitao je nekoliko poticajnih rečenica iz spomenute homilije te poželio da te misli i riječi sv. Ivana Pavla II. sve nazočne vode na putu njihova bračnoga i obiteljskog života, njihovih aktivnosti u zajednici Crkve, da promiču svetost braka i obitelji i budu svjedoci da to donosi blagoslov Isusova spasenja.
Uslijedilo je izlaganje na temu “Duhovnost suvremenog braka i obitelji u kontekstu nove evangelizacije”, koje je održao dr. sc. Danijel Crnić, profesor pastorala braka i obitelji na KBF-u u Zagrebu. U prvom dijelu predavač je govorio o evangelizacijskoj i misijskoj dimenziji župnih zajednica i obitelji kao neiskorištenom duhovnom potencijalu. Tako je među ostalim rečeno kako je Crkva u Hrvatskoj svjesna da se ne smije zatvarati u krug vlastitih interesa te tvoriti zatvorene grupe unutar župnoga zajedništva koje ne posjeduju misionarski duh i misionarsku odvažnost. “Misionarska i evangelizacijska zadaća Crkve zadaća je i svake župne zajednice, a u njoj i svake vjerničke angažirane obitelji”, rekao je predavač, ističući kako je u kontekstu župnog pastorala zanemarena misijska dimenzija župne zajednice i župnog pastorala, što predstavlja izazov za mjesnu, ali i čitavu Crkvu u Hrvatskoj.
U drugom dijelu predavanja, gdje je govorio o obitelji kao evangelizacijsko-misionarskoj stanici župne zajednice i Crkve, dr. sc. Crnić ističe kako je obitelj, kao temeljna zajednica društva, pozvana unutar sebe i u krilu župne zajednice otkriti ‘blagu i okrepljujuću novost evangelizacije’, pri čemu je evanđelje neprolazna novost koja hrani obitelj. “Papa Franjo poziva Crkvu da izađe iz svojih komotnosti, a unutar Crkve poziva i obitelji da izađu iz svojih kuća, dvorišta, da dođu bratu i sestri u potrebi s Kristovom oprosnom ljubavi ususret. Na nama je da se uključimo, jedni druge pratimo i da naše djelovanje daje ploda i bude razlog naše radosti”, istaknuo je predavač, dodavši kako Papa Crkvi želi misijsku i pastoralnu preobrazbu, a put do nje upravo je pastoralna i misijska preobrazba obitelji. Okupljenim bračnim parovima predavač je posvijestio kako prva inicijativa uvijek dolazi od Boga oprosne ljubavi, a kao prvi korak navodi ponovno uspostavljanje prostora, mjesta i vremena za svakodnevnu zajedničku obiteljsku molitvu. Također ih je uputio na evanđelje, kao na odgovor na najdublja pitanja i potrebe čovjeka.
Nakon rasprave nazočni su pristupili radu u skupinama, gdje su nadalje promišljali o temi susreta, sudjelujući u dvije radionice na temu “Duhovne krize u suvremenim obiteljima” te “Odgoj za evangelizacijski žar u suvremenim obiteljima”. Anica Banović