Proslava sv. Cecilije

VINKOVCI (TU) – Zborovi iz deset župa grada Vinkovaca i okolice okupili su se u srijedu 22. studenoga 2023. na svečanom euharistijskom slavlju u župnoj crkvi sv. Nikole, biskupa u Vinkovcima, kako bi proslavili sv. Ceciliju, svoju nebesku zaštitnicu. Nakon prošlogodišnjeg slavlja u Župi sv. Euzebija i Poliona, ovo je druga godina zaradom kako se zborovi vinkovačkog dekanata okupljaju zajedno prigodom blagdana svoje zaštitnice. 

Euharistijsko slavlje predvodio je domaći župnik, Ivan Đakovac, koji je u svojoj homiliji uime svih župnika zahvalio okupljenim članovima župnih zborova na vremenu kojega izdvajaju i trudu što ga ulažu u svoje redovite probe da bi liturgijska slavlja bila obogaćena lijepim i skladnim pjevanjem. Istaknuo je kako je lijepo imati zbor koji može otpjevati i četveroglasne skladbe, no da je od izvanjske ljepote pjevanja ipak važnije naše srce koje slavi Gospodina. Uz orguljsku pratnju Mateja Šibalića i predvođeni dirigiranjem Maria Brkića, župnika Župe sv. Ćirila i Metoda, na misi je  svojim glasovima Boga veličalo oko tristo pjevačica i pjevača.

Po završetku misnoga slavlja svi okupljeni zboraši zajedno sa svojim župnicima zaputili su se u svečanu dvoranu u Mirkovcima gdje su nastavili radosno druženje uz večeru, pjesmu i ples. Mario Brkić/Foto: Tihana Papac

CERNA (TU) – Povodu proslave spomendana sv. Cecilije, u srijedu, 22. studenoga 2023., u župnoj crkvi sv. Mihaela Arkanđela u Cerni održan je susret mješovitih crkvenih zborova Županjskog dekanata, koji je okupio velik broj sudionika. Ovogodišnji domaćin bio je mješoviti crkveni zbor Župe sv. Mihaela Arkanđela iz Cerne. Zborovi su tom prigodom zajednički sudjelovali u animiranju misnog slavlja koje je predvodio domaći župnik Damir Stanić uz koncelebraciju svećenika iz dekanata.

Župnik Damir je svima zahvalio na sudjelovanju u ovom događaju. Nakon misnoga slavlja susret je nastavljen druženjem u župnom pastoralnom centru. Mihael Macanić

BRODSKI VAROŠ (TU) – Na spomendan svete Cecilije – zaštitnice crkvene glazbe 22. studenoga 2023., zbor Župe Krista Kralja u Brodskom Varošu proslavio svoju nebesku zaštitnicu pjevajući Gospodinu. U radosti i zajedništvu okupljenih vjernika, euharistijsko slavlje je animirao Varoški zbor, a predslavio domaći župnik vlč. Božidar Nađ.

U obraćanju okupljenim župljanima, župnik Nađ je u razmatranju života sv. Cecilije istaknuo kako „svetu Ceciliju ne bismo smjeli promatrati samo kroz prizmu glazbe, nego još više kroz prizmu njezina djevičanstva i mučeništva.

Ona je naime uspjela živjeti djevičanstvo iako su ju prilili na brak. Zahvaljujući njezinoj vjeri u dobroga Boga, njezin suprug je pristao na uvjet življenja djevičanstva te se i sam obratio na kršćanstvo.

S obzirom na mučeništvo – prvo su ju pokušali ugušiti no ona je ostala neozlijeđena. Nakon toga su joj htjeli odrubiti glavu, ali Bog ju je opet sačuvao te je samo zadobila tri rane na vratu. Sa tim ranama je živjela još 3 dana te je u tom periodu podijelila svoje bogatstvo siromašnima. Osim toga, stalno je ispovijedala svoju vjeru u Krista, a kada to više nije mogla činiti riječima, učinila je to prstima. Na jednoj ruci ima ispružen jedan prst koji označava Kristovo božanstvo, a na drugoj ruci tri prsta koji simboliziraju vjeru u Presveto Trojstvo. Umrla je oko 230. godine te je pokopana u Kalistovim katakombama. Njezina vjera u Gospodina, koja je okrunjena mučeničkom krvlju, mnoge ljude je oduševila te je oko 400 ljudi, zahvaljujući njezinu primjeru postalo kršćanima.

Dakle, sveta Cecilija je puno više od glazbenice. Ona je djevica, ona je mučenica, ona je motivacija za obraćenje. I to je put koji trebamo nasljedovati – živjeti svoje kršćanstvo tako da se zbog mojega primjera netko obrati“, rekao je između ostalog predslavitelj Nađ.

Na kraju svečanog euharistijskog slavlja, župnik Božidar se obratio svim članovima zbora, čestitao im i zahvalio na trudu za sve dosadašnje godine pjevanja Bogu na slavu, a nakon mise upriličena je večera i druženje Varoškog zbora u zajedništvu sa još 5 župnih zborova Slavonskobrodskoga dekanata. Anita Terzić

IVANOVCI (TU) – U srijedu, 22. studenog 2023. godine u Schönstattskom svetištu u Ivanovcima, proslavljen je blagdan svete Cecilije, djevice i mučenice, zaštitnice glazbenika, pjevača i crkvenih zborova. Misno slavlje predvodio je Robert Almaši župnik Župe Snježne Gospe Harkanovci. Misu su pjevanjem animirali župni zbor iz Harkanovaca, te filijala Ivanovaca i Zelčina.

U svojoj homiliji, župnik Almaši imajući pred sobom sliku svete Cecilije i Isusovu prispodobu o talentima pozvao je vjernike na prepoznavanje svojih darove primljenih od Boga kako bi ih On umnožio i posvetio. “Čuvati i donijeti plodove”- naglasio je propovjednik te nastavio: “Bog je svakomu čovjeku darovao život, da bismo ga živjeli na zemlji, ali je taj život na zemlji početak života koji ne prestaje. Na nama je prihvatiti radost vječnosti.”

Posebno se osvrnuo na liturgijsko pjevanje: “Materinji jezik Crkve ostaje ljubav prema bližnjima, a njega prati pjesma duše koja ne prestaje. Liturgijskog slavlja nema bez ljubavi i pjesme pa tako i liturgijsko zajedništvo nikoga ne ostavlja u osamljenosti već svaki vjernik zadobiva oblik udioništva.” Svi su vjernici pozvani naviještati pjesmom ono što srcem žive, i kako kaže župnik: “Uvijek je potrebno srce. Bez srca ni tuga u pjesmi nije tužna niti je radost ushićena.” Potaknu je nazočne da uvide da svaki čovjek ima neki dar za druge i kako se upravo pjesmom darujemo i prikazujemo Bogu jedni druge. Homiliju je zaključio riječima: “Zborovi su pokazatelji življenja vjerničke zajednice. Gospodinu hvala za darove koje vam je dao! I hvala vama što ih darujete nama!” Nakon svete mise slavlje se nastavilo domjenkom i druženjem u dvorani. Mirta Reljac

 

OSIJEK (TU)  – Tristotinjak pjevača i svirača osam župa Osječkog zapadnog dekanata prvi put je proslavilo blagdan svoje zaštitnice sv. Cecilije, 22. studenoga 2023., zajedno liturgijski pjevajući na večernjem euharistijskom slavlju u Osijeku u višnjevačkoj župnoj crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije. Svečanost je otvorena procesijom praćenom orguljskim sviranjem višnjevačkog župnika  Dejana Bubala, studenta na Odsjeku kompozicije s teorijom glazbe u Osijeku, te višeglasnim pjevanjem ulazne pjesme „Gospodin kraljuje“ (PGPN 222). Blagdansku misu za pokojne crkvene pjevače i glazbenike iz osam župa predvodio je Vladimir Delić, župnik Župe sv. Josipa Radnika i novoizabrani dekan Osječkog zapadnog dekanata, uz koncelebraciju svećenika dekanata, a dirigirao je dr. sc. Vladimir Peljhan, zborovođa Mješovitog župnog zbora Župe Rođenje BDM.

Prije mise i upjevavanja, dobrodošlicu je mnoštvu vjernika u crkvi izrazio domaći župnik Bubalo pozdravivši pjevače, voditelje zborova, dirigente, orguljaše, svirače, prisutne župne vikare i gostujuće svećenike, kazavši: „Ovo je prvi put da sv. Ceciliju obilježavamo i proslavljamo liturgijski zajedno na ovakav način na razini cijelog Osječkog zapadnog dekanata koji uključuje osam župa: gornjogradsku konkatedralnu Svetih Petra i Pavla, retfalačku Uzvišenja sv. Križa,  (Retfala), župu u Industrijskoj četvrti Sv. Josip Radnik, dvije josipovačke župe Sv. Josipa zaručnika BDM i Sv. Luke, ev., župu u Cvjetnom naselju-Livani Sv. Leopolda Bogdana Mandića, župu u Brijestu Mučeništva sv. Ivana Krstitelja i višnjevačku Rođenja BDM. Više nas je od prvotnih 280, sjajno! Drago mi je što su vaši župnici prihvatili inicijativu zajedničkoga okupljanja. Stoga, po riječima sv. Pavla, večeras svi budimo jedno srce i jedna duša Crkve našemu Bogu na slavu po zagovoru sv. Cecilije!“ Nakon što podamo slavu Bogu i liturgijski proslavimo sv. Ceciliju, našu zaštitnicu, od ovoga euharistijskog stola zaputit ćemo se i za drugi stol gozbe u svečanoj sali na višnjevačkom igralištu.“

„Psalam 89. kaže: ‘Blago narodu koji  zna poklike štovanja, koji hodi u svjetlosti lica tvojega, Gospodine’. Sveti poklici, sveto klicanje u Bibliji jest pjevanje koje dolazi iz srca otvorenog Bogu i slavi ga. Sveto kličimo, ovo je blaženi dan! Kad je iz mnoštva vaših srdaca navrlo pjevanje koje pjesmom obožava Boga, tad se to zove sveto klicanje. Danas nećemo puno govoriti, želimo više pjevati. Ovo je vaš dan, dragi naši ‘slavuji’! U ime svih župnika, župnih vikara i pastoralnih  suradnika iz osam naših župa od srca vas pozdravljam pjevači i glazbenici“, uvodno je kazao dekan Delić nabrojivši župe iz kojih dolaze te razložio: „Danas na spomendan sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe, po prvi put smo zajedno da bismo radosno u zajedništvu klicali svome Bogu kojemu se obraćate, ne samo u patnji, i u trenutcima radosti. U toj radosti nastale su mnoge pjesme, skladbe i  pjevane mise kojima je oduvijek čovjek vjernik slavio Boga. Upravo u našemu narodu i u našem podneblju nastale su najljepše pjesme upućene Bogu, Isusu Kristu, Blaženoj Djevici Mariji i svetcima. Primjer, uzor i putokaz nam je sv. Cecilija pokazujući primjerom svoga života kako živjeti s Božjom prisutnošću i nositi se s izazovima. Dok se kajemo za svoje životne promašene arije, dok se kajemo za disharmonije našega svakodnevnog života, molimo njezin zagovor da možemo kroz pjevanje i klicanje upoznavati i upoznati Božje obećanje i njegovo prihvaćanje našega bića: i onda kad je teško doći na probe, kad se izgubi smisao u našem angažmanu i nitko to ne prepoznaje i ne cijeni, i životnu priču svakoga od nas s dušom i tijelom, s grbama i glatkoćama, našim životnim ranama i ožiljcima.“

Naposljetku euharistijskog slavlja dekan Delić zahvalno je zaključio: „Hvala dobrom Bogu i vama za vaš dosadašnji prijeđeni put. Hvala što uljepšavate liturgiju u našim župnim zajednicama. Hvala vam za svaki korak do naših crkava, za mnoge sate probi koje često znaju biti naporne jer voditelji žele iz vas izvući ono najbolje, znajući da je to moguće. Hvala zborovođama, orguljašima, sviračima, koji često ili nikako ne žele nikakvu nagradu jer žele proslaviti Boga i dati dio sebe našim župnim zajednicama. Na poseban način zahvaljujem vlč. Dejanu Bubalu, župniku višnjevačke župe, koji je ovo sve osmislio i predložio. Oprostite trenutke kada nismo prepoznali vaš trud, kada smo imali malo ili nismo imali vremena za vas. Unatoč svemu, znali smo da ćete biti na visini slavljenja što ste i bezbroj puta pokazali. Ponavljam rečeno na početku: naš narod, naše podneblje ima najbogatiju i najraznovrsniju tradiciju liturgijskog pjevanja. Skladbe samo treba sačuvati, prilagoditi i eventualno glazbeno obraditi. Vjerujem da će i vlč. Dejan i nadalje raditi na tome, kao što je to radio i do sada. Ne želim podcijeniti nove, strane duhovne pjesme, ali ni one nisu sve liturgijski autentične.   Hvala za vašu marljivost, životnost, za svijest o našemu identitetu obilježenu konkretnom kulturom i snagom žive vjere. Neka nas pjevanje, sveto klicanje i nadalje približava Bogu i neka nas zbližuje jedne s drugima i osvježava našu vjeru i pouzdanje u Božju blizinu u svim okolnostima našega života.“

Koncelebranti na misnom slavlju bili su: osječki župnici vlč. Jure Krešo, Mario Žigman i Matej Glavica, fra Zoltan Dukai, o. Ivan Matić, župni vikar Vladimir Sabo i Ivan Zimmerman, umirovljeni svećenik. Uz liturgijske čitačice višnjevačke župe, u misi je sudjelovao vjeroučitelj Dinko Glavaš pjevajući psalam sa zborovima, a evanđeoski odlomak navijestio je đakon u konkatedrali Josip Vuksanović.

Nakon liturgijskog slavlja, zajedništvo je nastavljeno za drugim stolom gozbe u svečanoj dvorani višnjevačkog igrališta uz domaćinstvo župnika Bubala gdje je blagoslovnu molitvu predmolio dekan Delić. Slavlje je priređeno za sve okupljene pjevače, glazbenike i svećenike uz trpezu, glazbu, pjesmu, ples i druženje. Nevenka Špoljarić