OSIJEK (TU) – FOTOGALERIJA – Tri stotine godina župne crkve Preslavnoga Imena Marijina. Tri stotine godina povijesti Donjega grada naslov je Zbornika radova sa znanstvenog skupa (održanog 26. rujna 2014.) povodom 300 godina crkve Preslavnoga Imena Marijina u Osijeku.
Zbornik je svečano predstavljen 30. studenoga u, do posljednjeg mjesta ispunjenoj, velikoj dvorani pastoralnog centra Vikarijata Osijek pod pokroviteljstvom Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ Uz predstavljanje Zbornika, održan je i prigodan koncert povodom 20. obljetnice djelovanja Zbora mladih Župe Preslavnoga Imena Marijina (PIM).
Zbornik radova predstavio je donjogradski župnik i dekan Osječkog istočnog dekanata, preč. Ivan Jurić, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup u miru Marin Srakić te izvršni urednik dr. Damir Hasenay. Zbornik je izdan u nakladi osječke Župe Preslavnog Imena Marijin te Hrvatskog instituta za povijest – Podružnice za povijest Slavonije, Baranje i Srijema, u čije se ime prigodno obratio i dr. Stanko Andrić. Izrazi zahvalnosti upućeni su suradnicima: dr. Tihomiru Florijančiću, Zvonimiru Glavašu, Daliboru Adžiću, dr. Dubravki Smajić, dr. Miji Korade, dr. Ireni Kraševac i dr. Zoranu Velagiću. Nazočio je generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije mr. Ivan Ćurić, svećenici osječke regije i okolice, redovnice Družbe Marijinih sestara čudotvorne medaljice na čelu s provincijalnom poglavaricom s. Kajom Ljubas te redovnice Družbe milosrdnih sestara sv. Vinka Paulskog na čelu sa zamjenicom provincijalne poglavarice, s. Paulom Kljajić. Prisutan je bio i izaslanik župana Osječko-baranjske županije dr. Ivica Završki te gradonačelnik Ivica Vrkić. Program predstavljanja moderirala je lektorica Zbornika dr. Vesna Bjedov, a prvi je nastupio Mješoviti zbor donjogradske Župe.
Odškrinuta vrata povijesnog blaga
„Sadržaj ovoga Zbornika omogućuje svima nama, i Kristovim vjernicima laicima i nama svećenicima, odškrinuti vrata povijesnoga blaga koje kao Crkva posjedujemo, svjesni da smo trajno pozvani istraživati tako vrijedna i dragocjena ostvarenja iz naše bogate prošlosti. Znanstveni skup, pretočen sada u ovu knjigu, za mene je poput jedne „nove gradnje“ nekoga novog zdanja koje će ostati iza nas i poslužiti novim naraštajima koji dolaze da bi mogli nastaviti graditi, poučeni poviješću“, poručio je pozdravljajući prisutne, župnik Jurić. „Dali smo si truda istražiti barem jedan dio onoga što je do sada bilo „skriveno“, bilo u pismohrani župe bilo u arhivima Osijeka, Đakova, Zagreba, Beča, Budimpešte, Ostrogona i Rima“, rekao je župnik. Zahvalio je nadbiskupu Hraniću na poticajima te nadbiskupu Srakiću koji je potaknuo proslavu 300. obljetnice župe te pratio završne pripreme Zbornika.
Podsjećajući kako je pobožnost vjernika prema replici kipa kojega je pobožni austrougarski vojnik 1711. godine donio iz Mariazella u Donji Grad i istraživanje te pobožnosti dovelo do otkrića da je župna crkva građena ne 1775., nego već 1714. godine, nadbiskup Đuro posebno je istaknuo i zahvalio nadbiskupu Srakiću. U njegovu se uredu nalazi taj kip Majke Božje te je on, kao najbolji poznavatelj povijesti Đakovačko-osječke nadbiskupije, krenuo u istraživanje. Nadbiskup Hranić riječi zahvale uputio je i župniku Juriću, rekavši: „Zbornik uistinu pruža jedan povijesni pregled, predstavlja povijesnu, duhovnu i kulturnu baštinu Vaše župe. Predstavlja njezino duhovno rodoslovlje iz kojega, kao iz snažnog korijenja, izrastaju današnje generacije Vaše župe i to je duhovno, povijesno i kulturno blago, i baština koja omogućuje oblikovanje, snaženje i daljnju izgradnju kršćanskoga i katoličkoga identiteta mladih generacija Vaših župljana, kojima s radošću i povjerenjem ostavljate to blago u nasljedstvo, sa željom da oni dalje nastave graditi tu povijest, snažiti duhovnost i obogaćivati kulturnu i umjetničku baštinu koju primaju od Vas, župnika i današnje generacije Vaših župljana.“
Šarolikost tema, studioznost, stručnost, ozbiljnosti autora
Župna zajednica Donjega grada znak je Božje prisutnosti i prisutnosti kršćansko-katoličke zajednice u ovome dijelu grada Osijeka tijekom tri stotine godina, o čemu govore autori „ovoga vrijednog izdanja“, rekao mons. Srakić i pojasnio: „Ta vrijednost sastoji se u šarolikosti tema, u studioznosti, stručnosti te ozbiljnosti autora i njihovoj vjernosti zadacima, kao i u dopadljivom oblikovanju tekstova i izboru fotografija. Jedna nas autorica vodi u daleku prošlost, minuciozno pregledava arheološke ostatke i smješta ih u njihov povijesni kontekst. Neki autori prate noviju povijest, nastajanje donjogradske općine i župne zajednice, njihov rast na političkom i crkvenom, gospodarstvenom i prosvjetnom polju, drugi izvještavaju o gradnji župne crkve, njezinoj kasnijoj neznatnoj dogradnji, ukrašavanju, dotjerivanju te preinakama. „U svojoj želji da ne donesemo krive zaključke, zajedno s autorima uzimamo čekić i provjeravamo starost i izdržljivost njezinih zidova, poput liječnika koji kucka po prsima da vidi izdržljivost našega srca i naših pluća“, usporedio je nadbiskup Marin. Napomenuo je kako ovaj Zbornik obogaćuje i svjedočanstvo milosrdnica sv. Vinka Paulskog koje su već 140 godina uključene u ovu župnu zajednicu, te je svima čestitao na godišnjici, znanstvenom skupu i Zborniku.
Polazište za daljnja istraživanja
Izvršni urednik, dr. Hasenay zahvalio je autorima radova koji su bili i izlagači na znanstvenom skupu, a dolaze iz eminentnih znanstvenih institucija iz Osijeka, Slavonskoga Broda i Zagreba. Zbornik obuhvaća osam znanstvenih radova. Uz osnovni tekst na 229 stranica, tu je 301 bilješka, 229 citiranih literaturnih navoda te 23 zasebno navedena izvora za istraživanje. Ukupno 204 jedinstvena bibliografska izvora. Radovi su popraćeni s 57 slika i grafičkih prikaza, a podaci istraživanja prikazani su u 30 tablica. U Zborniku se nalaze i dva priloga. Prvi o djelovanju sestara milosrdnica i kapelici Uzvišenja sv. Križa na Donjogradskom groblju, a drugi na gotovo 100 stranica donosi sažetke izlaganja sa znanstvenog skupa, prevedene na njemački, engleski i mađarski jezik te objavljene zajedno s kontakt podacima autora. Publikacija ima 380 stranica, a kao zanimljivost dr. Hasenay je istaknuo i izdvojene ključne riječi svakoga priloga – među koje su uvršteni i pojmovi „Župna crkva“ i „Donji grad Osijek“ koji se sada nalaze u znanstvenom diskursu i dio su znanstvene baštine ove crkve i osječkog Donjeg grada.
Ovaj Zbornik primjer je suradnje između crkvene strukture i historiografske profesije, rekao je dr. Andrić. Većinu radova napisali su povjesničari i povjesničari umjetnosti koji su već poznati kao stručnjaci za određene teme i određena razdoblja. „Župa u osječkom Donjem gradu nije jako stara, ali je bogata zanimljivim povijesnim činjenicama, vrijednom pisanom i drugom građom, koja je nastala njezinim postojanjem i radom. Na primjeru te župe vidi se koliko se razni vidovi crkvenog i vjerskog života isprepliću s mnogim drugim sastavnicama društvene povijest općenito – kulturnom, demografskom, gospodarskom, političkom“, a to je bio razlog da je Institut pristao na sudjelovanje u izdavanju Zbornika, rekao je Andrić.
Koncert Zbora mladih PIM
Uslijedio je koncert Zbora mladih PIM pod vodstvom zborovođe i dirigenta Jure Smajića, a uz pratnju benda sastavljenog od mladih osječkih glazbenika. Pridružili su im se prijatelji iz skupine RitmOS te troje gostujućih solista Goran Bošković, Marina Hojsak i Josip Grizbaher. Solo dionice izveli su i Marta Prpić te Kristijan Wölfl. Zboraši su zahvalili svima koji su imali udjela u radu zbora tijekom 20 godina: Zrinki Andrić, Krešimiru Batiniću, Vesni Jaić, Mihaelu Raffu, Veroniki Ravlić, kao i svim župnim vikarima koji su brinuli o duhovnoj izgradnji zboraša, počevši sa mr. Đuricom Pardonom, koji je 1996. osnovao zbor. Na kraju koncerta PIM-ovcima su se pridružili i nekadašnji članovi zbora. Za cjelokupni nastup donjogradski Zbor mladih dobio je veliki pljesak. M. Kuveždanin