ĐAKOVO (TU) – Na IV. redovitoj sjednici Fakultetskog vijeća u akademskoj godini 2022./2023. Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, održanoj 6. veljače 2023., doc. dr. sc. Antun Japundžić izabran je u znanstveno-nastavno zvanje i na znanstveno-nastavno radno mjesto izvanrednog profesora iz znanstvenog područja Humanističkih znanosti, znanstvenog polja teologija, znanstvene grane ekumenska teologija. Izbor je uslijedio nakon što je pristupnik ispunio uvjete Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju i uvjete Rektorskog zbora.
Izv. prof. dr. sc. Antun Japundžić rođen je 1981. u Slavonskom Brodu. Osnovnu školu završio je u Grgurevićima i u Sibinju, a srednjoškolsko obrazovanje započeo je i završio u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu. Završivši srednju školu, upisao se na Teologiju, danas Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, gdje je i diplomirao 2005. godine.
Za svećenika je zaređen 29. lipnja 2006. te je dekretom nadbiskupa mons. dr. Marina Srakića upućen na poslijediplomski studij na Papinski istočni institut (Pontificio Istituto Orientale) u Rim na kojem je magistrirao 2008. na temu »Il dialogo ecumenico tra Cattolici e Ortodossi nell’insegnamento di Giovanni Paolo II durante il suo pontificato (1978-2005)« (»Ekumenski dijalog između katolika i pravoslavaca u učenju Ivana Pavla II. tijekom njegovog pontifikata [1978.-2005.]«). Na istom Institutu nastavio je i doktorski studij te je 2015. godine postigao stupanj doktora znanosti obranivši doktorsku tezu pod naslovom: »La visione ecclesiologica del teologo serbo-ortodosso padre Justin Popović (1894-1979)« (»Ekleziološka vizija srpsko-pravoslavnog teologa oca Justina Popovića [1894.-1979.]«).
Dr. Japundžić je od 2009. zaposlen kao asistent, a od 2015. kao viši asistent (poslijedoktorand) na puno radno vrijeme na Katedri ekumenske teologije na KBF-u u Đakovu. U znanstveno-nastavno zvanje i na znanstveno-nastavno radno mjesto docenta izabran je 2017. godine. Na KBF-u u Đakovu izvodi nastavu iz kolegija Istočno bogoslovlje i Ekumenska teologija, izbornih kolegija Duhovnost kršćanskog Istoka i Izabrana pitanja iz pravoslavne teologije te seminara Život i vjera Pravoslavnih crkava i Katoličko-pravoslavni ekumenski odnosi. Osim toga predaje na Licencijatskom i doktorskom studiju teologije na KBF-u Sveučilišta u Zagrebu gdje izvodi nastavu iz kolegija Geneza i teologija ekumenizma i Katoličko poimanje jedinstva i zajedništva u Crkvi.
Na znanstvenom planu sudionik je brojnih međunarodnih i domaćih znanstvenih i stručnih skupova te autor više znanstvenih i stručnih radova u domaćim i stranim časopisima od kojih ovdje ističemo posebno autorsku knjigu Grgur Palamas. Otajstvo spasenja kao milost divinizacije koju je objavio u suautorstvu s Richardom Pavlićem.
Osim znanstveno-nastavnih aktivnosti vrši i druge službe te je tako od 2013. nadbiskupijski voditelj Ureda za promicanje ekumenizma i predsjednik Ekumenske koordinacije Osječke regije. U razdoblju od 2014. do 2018. godine vršio je službu vicerektora Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, a od 2015. do 2021. godine je član Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za ekumenizam i dijalog. Član je uredništva znanstvenog časopisa Diacovensia od 2016., a od 2018. godine voditelj je Studentskog doma i povjerenik za formaciju studenata laika te od 2022. voditelj Odsjeka za Sveto pismo i sustavnu teologiju na KBF-u u Đakovu. Također je član raznih povjerenstava na matičnoj instituciji te član povjerenstva grada Đakova za organizaciju Strossmayerovih dana od 2020. godine. Antonija Pranjković