Proslava Gospe Lurdske

OSIJEK / SLAVONSKI BROD (TU) – Đakovačko-osječki nadbiskup, mons. Đuro Hranić predvodio je misno slavlje o blagdanu Gospe Lurdske u kapucinskoj crkvi sv. Jakova u Osijeku, a pomoćni  biskup đakovačko-osječki, Ivan Ćurić slavio je misu u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu.

Osijek

Blagdan Blažene Djevice Marije Lurdske i 31. Dan bolesnika proslavljen je 11. veljače 2023. u crkvama osječkih dekanata misnim slavljima i duhovnim pripravama uz višednevne marijanske pobožnosti. Posebno svečano tradicionalno podnevno euharistijsko slavlje kod kapucina, u crkvi sv. Jakova u Osijeku gdje se Lurdska Gospa časti desetljećima, predvodio je mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup metropolit, u zajedništvu sa svećenicima, redovnicima kapucinima i isusovcima. Nakon molitve krunice i svečane ulazne procesije, Gospine štovatelje, hodočasnike, svećenike, redovnike i redovnice pozdravili su predvoditelj mons. Hranić i fra Josip Patrčević, OFMcap, gvardijan Kapucinskoga samostana sv. Jakova, koji je podsjetio na povijest Gospina ukazanja.

„Zašto smo danas došli ovamo? Zašto ste i proteklih dana dolazili ovamo na devetnicu, uoči Gospe Lurdske? Došli smo i dolazimo kako bismo Isusovom riječju i Marijinim primjerom, kao srebrom, premazali ‘staklo našega života’ i kako bismo se u tom ogledalu vidjeli onakvi kakvi jesmo, u svjetlu Riječi Božje, u svjetlu Marijinoga potpunoga predanja Gospodinu. U tom ogledalu uočavamo potrebu i za vlastitim obraćenjem, korekcijom vlastitoga života. Pokajmo se radi svojih grijeha, molimo Božje milosrđe i oproštenje, te za hrabrost odluke na vlastito obraćenje kao i za snagu Božje milosti bez koje ne možemo ustrajati na tom putu.“ Nadbiskup Hranić, nakon navještaja Evanđelja po Ivanu (Iv 2, 1-12) o svadbi u Kani Galilejskoj, u propovijedi je razmatrao o tome kako nas Marijin primjer uči da trebamo slušati Isusovu riječ, povjerovati Bogu, pokloniti mu povjerenje kako bismo u toj vjeri vidjeli sebe, a tako nas i danas BDM poziva da nam Isus bude čvrsti oslonac u životu.

 „Pozvani smo povjeriti se Isusu i ponašati kršćanski!“

„Sva pažnja u evanđeoskom tekstu usmjerena je k Isusu. Njegova nazočnost na svadbi u Kani Galilejskoj pokazuje da ‘utjelovljeni’ Sin Božji dijeli s nama naše ljudsko iskustvo u svim njegovim trenucima, patnjama, ali također i u radostima. Isus prepoznaje vrijednost ljudske ljubavi i ženidbe, čak štoviše ‘posvećuje ženidbu’, nudeći se zaručnicima za suputnika. No, to evanđeosko izvješće govori i puno više; daje nam razumjeti da Isus u Kani započinje zaručničko slavlje Novog saveza, donoseći nešto novo i bolje, uputio je nadbiskup Hranić.

Također, podsjetio je da se „svake nedjelje, kad se okupljamo na Euharistiju, slavi  ‘svadba’ kao u Kani Galilejskoj u kojoj je nazočan Isus i njegova Majka“, naglasivši: „Danas smo ovdje da bismo BDM povjerili i izrekli naše teškoće i potrebe: ‘vina nemamo/nemaju’. Došli smo da bismo na Međunarodni dan bolesnika rekli, šapnuli Isusu da naši mili i dragi ili mi sami ‘zdravlja nemaju’ ili da mi sami ‘zdravlja, radno mjesto, radosti, mira, sloge, ljubavi, nemamo’. Tu smo puni solidarnosti kao staklo koje štiti naše bližnje od vjetra, kiše i hladnoće. I mi za njih molimo: ‘Vina nemaju!’ To nas uči Marija. Najprije govori Isusu: ‘Vina nemaju’. Kad u kojoj obitelji ili zajednici nastane problem, ona nas uči da je prva stvar koju treba učiniti povjeriti to Isusu, a ne misliti kako ću ja to riješiti oslanjajući se na svoje zemaljske sile tako što ću nešto pronevjeriti, ponašati se nepošteno, potegnuti vezu rodbinsku i političke misleći na zemaljski način, pokazati zube, osvetiti se i tako još više otežavati situaciju. Dakle,  pozvani smo ponašati se kao kršćani!“

Vjerovati nam je poput Marije

Zaključujući propovijed nadbiskup Đuro pojasnio je važnost imati povjerenja u Božju riječ kako bismo i mi u njoj, kao u ogledalu, vidjeli sebe i slabosti vlastite vjere, poručujući: „Mariji je Isusova riječ bila ogledalo u kojemu se ona trajno nadahnjivala. Snagom vjere je poticala i danas nas potiče na slušanje Isusove riječi i zajedničkoga življenja s drugim članovima Crkve, drugim ljudima. Vjera poput Marijine, priznaje i ispovijeda da ne polažemo nikakvo pravo na uslugu zbog krvne veze, stranačke pripadnosti ili prijateljstva; na uslišanje zbog svojih molitava, misa, žrtava, postova i milostinje kao da Bog mora odgovoriti u ‘kupoprodajnom ugovoru; koja je svjesna da sve ovisi o Božjoj ljubavi i dobroti, te se pouzdaje isključivo u Božju ljubav. Vjera je potrebna radi našega obraćenja, a ne da bismo potkupili Boga… Vjerovati nam je poput Marije i biti pozornim na Isusovu riječ. Naše je točiti vodu, a Isus će tu vodu pretvoriti u vino. Neka nam BDM Gospa Lurdska izmoli čvrstoću i postojanost vjere kakva je bila njezina.“

U blagdanskoj misnoj svečanosti posluživali su i čitali trećoredci mjesnoga bratstva FSR „Kapucini“, Evanđelje je navijestio konkatedralni đakon vlč. Domagoj Brkić. Liturgijsko pjevanje vjernika orguljski je pratila s. Justina Lacković, redovnica Družbe Marijinih sestara čudotvorne medaljice, dok su Marijine sestre s provincijalnom poglavaricom s. Samuelom Markanović radosno pjevale s hodočasnicima. Slavlju kod kapucina prethodila je trodnevnica od 8. veljače koju je vodio i propovijedao dr. fra Anto Barišić, OFMcap, profesor na KBF-u u Zagrebu, suslavitelj podnevne mise. Nevenka Špoljarić

Slavonski Brod

Blagdan Gospe Lurdske, svečano je u subotu 11. veljače proslavljen u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu, u kojoj se inače taj blagdan slavi od 1892. kada su franjevci iz Lurda donijeli Gospin kip i blagoslovili ga. Dopodnevna misna slavlja predvodili su domaći franjevci. Misno slavlje u 10 sati tradicionalno je predvodio domaći župnik Župe Gospe Brze Pomoći Anđelko Cindori. Na misi su sudjelovali njegovi župljani, a pjevao župni zbor predvođen s. Cecilijom Kolarić, uršulinkom.

Svečano večernje euharistijsko slavlje predvodio je mons. Ivan Ćurić, pomoćni biskup đakovačko-osječki. Uz gvardijana fra Klaudija Milohanovića, koncelebrirali su župnik Cindori, župni vikar Marko Obradović i grkokatolički župnik Aleksandar Hmilj. Posluživao je đakon Antonio Pekić.

S Marijom gledati čovjekovu stvarnost

Započinjući misnu homiliju biskup Ivan je rekao: „Naš je pogled danas usmjeren na Djevicu Mariju, ne da bismo nakratko zaboravili na svoje živote, u želji da se malo „odmorimo“ od životnoga bremena, od zahtjeva što ih život stavlja pred nas – od naših uspjeha i planova do naših muka, problema i naše patnje. U svim, tako različitim iskustvima, kad iz našeg srca s lakoćom izviru molitve zahvale: „Hvalim, te Gospodine, za sva dobročinstva“. Ali, i kad je vjerovati teško, kad podižemo pogled i vapimo: „Odakle će mi doći pomoć?“ (Ps 121,1). Kad nam se srce stegne, kao i ovih dana dok nam pristižu tužne vijesti iz Turske i Sirije o stradalima u potresu ili one iz ratom zahvaćene Ukrajine i drugih krajeva gdje se ratne strahote ne smiruju. S Marijom želimo iskrena srca, s jednim odgovornim realizmom, gledati čovjekovu životnu stvarnost, ali i ostati pozorni za istinu i duhovnu snagu vjere. Zato nam je važna Marija“.

Osvrćući se ukratko na lurdska ukazanja koja jesu i ostaju „čudesan“ znak, biskup je naglasio da „nas današnji spomen ohrabruje u našem osobnom i zajedničkom iskustvu vjere, pokazuje nam što znači prihvatiti, živjeti i graditi svoj život u suradnji s Bogom, koji očituje svoju vjernost trajno, ‘od koljena do koljena’“. U tom je svjetlu protumačio biblijska čitanja s evanđeoskim odlomkom o Kani Galilejskoj naglasivši: „Brižno Božje lice, majčinski nježno, puno sućuti zasjalo nam je u Isusu, kad je Bog prigrlio našu narav i nastanio se među nama u krilu Djevice Marije. Na svadbi u Kani Marija je brižna žena, uočava poteškoću i ne ostaje nijemo promatrati“. Naglasivši da je događaj u Kani i slika Crkve istaknuo je: „Čudo je Kristovo djelo, no Isus se oslanja na ljudsku pomoć. U djela spasenja kao suradnike uključuje nas, ljude.“

Bolesnici su u središtu Božjeg naroda

U tom je svjetlu predstavio značenje 31. međunarodnoga dana bolesnika, s porukom pape Franje, naslovljenoj riječima „Pobrini se za njega.“. „Briga o bolesnicima i patnicima dio je poslanja Crkve“ – naglasio je mons. Ćurić – „i danas, kad se njezino poslanje želi ražariti i obnoviti na sinodalnom putu. Živimo u vremenu, kako nas podsjeća papa Franjo, kad se „plašimo ranjivosti“, kad nas „sveprisutna tržišna kultura tjera da je poričemo“, kao da za našu „krhkost nema mjesta“. Zato je važno, naglašava Sveti otac, „da se cijela Crkva ugleda u primjer milosrdnog Samarijanca iz Lukina evanđelja. Blizina bolesnika ‘sloma ravnodušnost“, zato su „bolesnici u središtu Božjeg naroda, koji ide naprijed zajedno s njima kao znak čovječanstva u kojem je svatko dragocjen i nikoga se ne smije odbacivati“.

Poticaj za nasljedovanje Marije biskup je pri kraju homilije oslikao i primjerima iz našega naroda i kraja, spomenuvši bl. Alojzija Stepinca i slugu Božjega Josipa Stadlera. A na kraju je, upućujući na znak svijeće koji će hodočasnici uzeti u ruke u procesiji na svršetku slavlja, sve potaknuo na prihvaćanje Kristova svjetla i krsnoga poziva te je dodao: „Dragi Marijini hodočasnici! S drage nam rijeke Save, dok u srcu prebiremo znakovitost događaja na lurdskoj rijeci Gavi, nek se iz naše duše vine pouzdana molitva: „Štiti nas svojom ljubavlju, presveta Majko! Da nas vodi i upravlja svjetlo tvoga raspetog i uskrslog Sina. Obasjaj nam svaku dolinu kojom nam je proći, naposljetku i „dolinu smrti“ da prispijemo uskrsnuću.“

Pri kraju mise slijedila je procesija uz rijeku Savu s Gospinim kipom koji su nosili maturanti klasične gimnazije Fra Marijana Lanosovića. Predmoleći na kraju mise pred Gospinim kipom litanije lauretanske biskup Ivan sve je vjernike povjerio Gospi i potom udijelio biskupski blagoslov. U franjevačkoj crkvu, koja je ovih dana zbog sanacije i iznutra i izvana u skelama, na misi su uz mnogobrojne vjernike sudjelovali i franjevački bogoslovi i sjemeništarci.

Blagdanu Gospe Lurdske prethodila je devetnica koja je započela u četvrtak 2. veljače proslavom blagdana Svijećnice. Misno slavlje toga kao i sljedeća dva dana predvodio je fra Filip Đurđević, svećenik Franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, na službi u Čakovcu. Sljedeće dane devetnice predvoditelji misnih slavlja bili su također svećenici Franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda; mladomisnik fra Ivan Ivanković, župni vikar u Osijeku i fra David Sedlar, župni vikar u Bjelovaru. Brankica Lukačević