SLAVONSKI BROD (TU) – Dan Družbe Služavki Maloga Isusa okupio je subotu, 26. kolovoza u Slavonskom Brodu, rodnom gradu utemeljitelja te družbe, sluge Božjega Josipa Stadlera, blizu 150 redovnica iz sve tri provincije: Splitske, Sarajevske i Zagrebačke, napose ovogodišnjih slavljenica redovničkoga zavjetovanja i jubileja; njih 23 koje slave 50 godina i tri koje slave 25 godina redovničkih zavjeta.
Susret, koji je za Služavke Maloga Isusa bio „hodočašće na Stadlerove izvore“, započeo je molitveno-meditativnim programom na kojem se promišljalo o krjepostima, koje su resile njihova utemeljitelja: o njegovoj djelotvornoj ljubavi, ustrajnoj nadi, poniznosti, vedrom duhu, zahvalnom srcu, čvrstoj molitvi i djetinjem pouzdanju u Boga.
Pozdravnu riječ uputio je na početku mise domaći župnik i dekan Ivan Lenić te posebno čestitao jubilarkama njihove zlatne i srebrene jubileje. Svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi krštenja sluge Božjega Josipa Stadlera, posvećenoj Gospi Brze Pomoći, uz župnika Lenića te petoricu domaćih svećenika predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić.
On je u svojoj homiliji naglasio kako slaveći dan svoje družbe sestre ispovijedaju da je svaki čovjek Božja ideja i zamisao, neponovljiv, originalan, važan i dragocjen u Božjim očima te da u osobnoj povijesti njihova utemeljitelja Josipa Stadlera prepoznajemo kako Bog unaprijed pripravlja svaku pojedinu osobu za njezinu službu.
„Zbog svoga osobnog iskustva Stadler je imao poseban osjećaj za siročad, starije i nemoćne te je zato osnivao sirotišta i ubožišta, a uporište i sigurnost tražio u molitvi i predanju Bogu“, rekao je među ostalim nadbiskup Hranić. Zahvalio je sestrama što su i one nastavile djelovanje svoga utemeljitelja te služe Malome Isusu u najpotrebnijima. Svjestan kako se redovnički zavjeti ne mogu služiti bez potpune uronjenosti u Boga i predanja Njemu, ohrabrio je redovnice i na kraju im zahvalio: „Hvala vam, drage sestre, što prihvaćanjem redovničkih zavjeta i svojim redovničkim životom unosite novu logiku u ovaj svijet te predstavljate alternativu svijetu moći, uspjeha, glamura, užitka, estrade, šminke, dizajna, maske, bježanja od sebe. Zahtjevnošću svoga redovničkog života u poniznosti, skromnosti i poslušnosti djevičanstvu, predstavljate doista zdravu alternativu svijetu u kojemu se gleda i traži vlastita komotnost. Svojim stilom života izgonite zloduh egoizma, sebičnosti, samodostatnosti.“
Na prijedlog redovnica nadbiskup Hranić za tu je prigodu nosio biskupski štap koji je Stadler u svoje vrijeme darivao tadašnjem đakovačkom biskupu Strossmayeru. Znakoviti su bili i prinosni darovi koje su na oltar prinosile Služavke Maloga Isusa; tisuću malih i tisuću velikih hostija, dar Sarajevske provincije; deset litara misnog vina – dar Splitske provincije, deset litara ulja za svijeće na oltaru – dar Zagrebačke provincije, bijela haljina i svijeće za krštenje – dar Vrhovne uprave Družbe, buket bijelih ruža, koje su slavljenice nosile u procesiji, velika svijeća za Gospin oltar – dar ovogodišnjih redovnica jubilarki te novčani dar za školovanje djece u jednoj višečlanoj obitelji župe Gospe Brze Pomoći – dar redovnica cijele družbe.
Tijekom mise redovnice su zajedno obnovile svoje redovničke zavjete. Nakon molitve za Stadlerovo proglašenje blaženim i svetim, vrhovna glavarica družbe s. Radoslava Radek otvorila je na kraju mise „Stadlerovu godinu“ za sljedeću godinu – 175 godina njegova rođenja, 150 godina svećeničkoga ređenja, te 100 godina smrti. Ona je zahvalila nadbiskupu Hraniću na ohrabrujući i poticajnim riječima, župniku Leniću na otvorenosti, suradnji i gostoljubivosti te ostalim nazočnim svećenicima, redovnicama i vjernicima na zajedništvu u tom velikom slavlju. Sestre su u popodnevnim satima pohodile spomen obilježje Sluge Božjeg na Stadlerovom trgu, u blizini mjesta njegove rodne kuće, franjevačku crkvu Presvetog Trojstva u koju je Stadler također rado odlazio. Pohodile su i grobove njegovih roditelja kao i pokojnih sestara na brodskom groblju. Brankica Lukačević