OSIJEK (TU) – U četvrtak, 13. svibnja 2021. održan je u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku četrnaesti biblijsko-molitveni susret unutar ciklusa Lectio divina, pod vodstvom vlč. dr. Davora Vukovića, profesora fundamentalne teologije u Đakovu i sveučilišnog kapelana u Osijeku. Susret je započeo zajedničkom molitvom himna Duhu Svetom: O dođi, Stvorče, Duše Svet. Zahvaljujući tehničkoj podršci koju je osigurala Anamarija Buzgo, susret su pratili i sudionici on-line, preko video veze na YouTube kanalu Duhosa. Snimka Lectio divina ostaje dostupna na YouTube kanalu Duhosa za sve zainteresirane, a možete ju pogledati ovdje:
Za temu susreta odabran je odlomak iz Ivanovog evanđelja (Iv 14, 15-31) koji govori o obećanju Duha Svetoga. Razlog odabira ovog teksta je skora proslava svetkovine Pedesetnice, odnosno silaska Duha Svetoga na Crkvu, a u odabranom odlomku Isus najavljuje i svoj odlazak Ocu, što se poklapa sa svetkovinom Uzašašća. Vlč. Vuković je uvodno istaknuo kako je tekst iz Ivanovog evanđelja koji razmatramo prvi u nizu važnih odlomaka u kojima je riječ o Duhu Svetom (usp. Iv 14, 15-17. 26; 15, 26-27; 16, 7-15). U ovom odlomku je najvažnija misao da će Duh biti s Isusovim učenicima nakon što se Isus vrati nazad Ocu. Kršćani, odnosno Kristovi vjernici neće biti ostavljeni bez pomoći i podrške. Trajna božanska podrška učenicima i Crkvi biti će Duh Sveti, Branitelj.
Prvi korak Lectio divina je čitanje (lectio) odabranog biblijskog teksta. Nakon čitanja uslijedilo je razmatranje (meditatio) u kojem su protumačene neke teme pročitanog ulomka. Dr. Vuković je protumačio značenje pojma „Branitelj“. Radi se o grčkom pojmu (Paraklet, parakletos) koji je uzet iz pravničkog rječnika i označava osobu koja je pozvana optuženiku da mu pomogne i da ga brani. Prvi smisao je, dakle, zagovornik, pomoćnik, odvjetnik, branitelj. Ovaj pojam se kasnije upotrebljavao i u smislu tješitelja ili posrednika, iako mu to nije izvorno značenje. Izraz „Branitelj“ javlja se u Novom zavjetu samo u Ivanovim djelima, većinom se odnosi na Duha, a nekada i na Krista: „Ako tko i sagriješi, zagovornika imamo kod Oca – Isusa Krista“ (1 Iv 2,1). Ovaj pojam evanđelist Ivan u prvom redu upotrebljava u posve pravnom smislu: Duh pomaže učenicima u velikoj optužbi što je svijet i Sotona, knez svijeta, podiže protiv njih. Duh Branitelj, ujedno je i Duh Istine koji će Isusove vjernike nakon Isusovog odlaska Ocu uvoditi u svu istinu i omogućavati im da napreduju u znanju i da svjedoče za Isusa. Duh Istine je suprotan duhu zablude i laži koji vlada svijetom. Branitelj – Duh Sveti, kako ga jasno naziva Isus, dar je učenicima i Crkvi koji jamči vječno zajedništvo sa Sinom, Isusom Kristom, i sa nebeskim Ocem, naglasio je dr. Vuković.
Isus učenicima obećava Duha, ali i mir: „Mir vam ostavljam, mir vam svoj dajem“. To obećanje uskrsli Isus će ispuniti u prvom susretu s učenicima nakon uskrsnuća kada im udjeljuje mir i Duha Svetoga: „Mir vam (…) To rekavši, dahne u njih i kaže im: Primite Duha Svetoga“ (Iv 20,19-22). Dar uskrslog Isusa učenicima i Crkvi je Duh Sveti i mir. Biblijska riječ koju prevodimo riječju mir (šalom) puno je dubljeg značenja od običnog pozdrava. Mir označava obilje života i puninu spasenjskih dobara. Mir je najizvrsniji mesijanski dar, a ne tek uljudni pozdrav, niti tek neko raspoloženje duše ili pak odsutnost rata. Kod evanđelista Ivana mir je uvijek povezan s Kristovom osobom i njegovom nazočnošću, istaknuo je dr. Vuković.
U razmatranje o ovim, ali i o drugim temama na temelju pročitanog odlomka, uključili su se i ostali sudionici susreta. Nakon razmatranja (meditatio), uslijedila je molitva (oratio) nadahnuta pročitanim tekstom. Nakon molitve, sudionici su ostali u tišini i kontemplaciji (contemplatio) te promišljanju o konkretnom djelovanju (actio). Susret je završen zajedničkom molitvom za darove Duha Svetoga. Sljedeći Lectio divina predviđen je za četvrtak, 27. svibnja 2021. u 20 sati u prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku. M. Kuveždanin/foto: A. Buzgo