“Odnos milosti i grijeha u kršćanskom životu”

OSIJEK (TU) – (AUDIO) – Vlč. dr. Ivan Benaković, profesor na KBF-u u Đakovu i povjerenik za biblijski pastoral Đakovačko-osječke nadbiskupije započeo je u srijedu, 15. ožujka 2023. ciklus korizmenih biblijskih duhovnih susreta koji se održavaju u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku, a u organizaciji Instituta za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“

Niz od četiri korizmena duhovno-biblijska susreta nosi naslov „Otkriti snagu Isusa Krista i biti zadovoljan čovjek“, a tijekom prvoga vlč. Benaković je govorio o „Odnosu grijeha i milosti u kršćanskom životu“ na temelju Pavlove Poslanice Rimljanima (Rim 7, 7-25).

Susret je moderirao prof. dr. Davor Vuković, predstojnik Instituta za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“ te je pozdravljajući predavača i sve prisutne poželio da „nas izrečene misli uvedu u otajstvo Isusa Krista kako bismo bili bolji i sretniji ljudi“.  

Pojašnjavajući zašto je za korizmene susrete izabrao baš čuvenu Pavlovu Poslanicu Rimljanima, Pavlove tekstove, dr. Benaković je rekao: „To nisu evanđelja, gdje vidimo na direktan način ono što čini Isus, njegove susrete, njegove dijaloge. Ovdje vidimo ono što je Pavla izmijenilo, a Pavla je izmijenio susret s osobom Isusa Krista. Radikalni susret s Onim koji je živ, uskrsli, i koji može promijeniti naše živote. I tu se otkriva snaga ta o kojoj želimo promišljati tijekom ovih korizmenih biblijskih večeri.“

Pojasnio je potom kako je Poslanica Rimljanima najuređeniji Pavlovi spis, najdublja teologija, a ulomak o kojem se razmatralo stavlja se u veliki narativni ciklus (Rim 5,1 – 8,39). „Ovaj tekst govori o odnosu milosti i grijeha i čini mi se da je to presudna tema za nas kršćane u pravo u vremenu korizme, kada nas svi korizmeni tekstovi koje čitamo pozivaju Obratite se, Razderite srca, a ne halje svoje – razderite svoju nutrinu, govore prorok Ezekijel i prorok Joel. Ističući da kod Pavla vidimo „kako razriješiti konflikt sa svojim strastima, požudama, grijesima i na koji način staviti sebe i svoju grešnost u suzvučje s Božjom milošću“, vlč. Benaković je rekao: „Čini mi se da tu uvijek nekako lutamo. Prenaglasimo ili našu slabost, krhkost, ljudskost i kažemo Ne mogu se promijeniti ili s druge strane prenaglasimo Boga koji je milosrdan, koji nas voli, ljubi, a o tome ne treba govoriti – to je jasno. Zašto to činimo? Zato što nam je tako lakše nositi se sa svojim glupostima. Sebi olakšavamo život kada kažemo da je Bog milosrdan jer tu sve završava. No, gdje smo mi, gdje je moje ja, gdje je moja nutrina, moj duhovni život? Nije sve jednostavno.“

Osvrćući se na navedeni ulomak (Rim 7,7-25) vlč. Benaković razložio je kako je Pavao postavio problem odnosa grijeha i milosti, pojasnio je što je grijeh, a zatim je procjenjivao Zakon te rekao „Zakon je svet i ne trebamo ga negirati i ne možemo ga dokinuti. Taj isti Zakon vodi i uzrokuje život, radost, oslobađa čovjeka ili ga vodi u smrt. U čovjeku postoji borba, unutarnji nesklad koji ne može razriješiti sam – već samo otvaranjem Duhu Božjemu – koji može donijeti autentičnu radost“, naglasio je vlč. Benaković i zaključio: „Tko će nas istrgnuti iz naših misli, tjelesnosti, smrtnosti – istrgnuti nas može samo Bog po osobi Isusa Krista. I to je istinski i učinio. I zato na kraju treba promisliti – što je Zakon o kojem ugovori Pavao i može li taj zakon biti loš? Zakon je indikacija koja vodi u slobodu, koja čovjeka oslobađa, koja čovjeku čini život lakšim.“

Sljedeći korizmeni biblijski duhovni susret u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog Vikarijata u Osijeku održat će se u srijedu, 22. ožujka s počekom u 19:30 sati. M. Kuveždanin