ALJMAŠ (TU) – U povodu Dana sjećanja na progonstvo i povratak u Aljmaš 1. kolovoza, na obali Dunava uz spomen-obilježje žrtvama Domovinskoga rata u Aljmašu 1991. godine, održana je komemoracija uz molitvu predvođenu preč. Antom Markićem, župnikom i upraviteljem nadbiskupijskog Svetišta Gospe od Utočišta. Večernjim euharistijskim slavljem u crkvi Pohođenja BDM predsjedao je vlč. Robert Almaši, mladomisnik Đakovačko-osječke nadbiskupije i novoimenovani župni vikar osječke župe Uzvišenja sv. Križa. Preč. Markić uvodno je zaželio mladomisniku snagu vjere i odvažnost u zahtjevnoj svećeničkoj službi otkrivši da je Almaši rođen u vihoru rata te istaknuvši važnost datuma 1. kolovoza ’91. jer „obilježavamo Dan sjećanja na naše progonstvo, naš povratak iz progonstva, pogibiju naših redarstvenika u PP Dalj te ovo dan posvete aljmaške crkve i svetišta“.
„Nitko od nas ne može ostati ravnodušan gledajući snimke kako šlepovi odvoze siromašni narod iz ovog ušća Dunava i Drave. Koliko li samo straha, nesigurnosti, prolivenih suza, jecaja u tim danima…. kada je započeo vaš Veliki petak i Veliki petak naše domovine; muka, strah i tjeskoba koja nije dozvoljavala svitanje uskrsnoga jutra. Mnogi od vas su bili prisiljeni napustiti svoja ognjišta i biti progonjeni, a dvadesetorica policajaca PP Dalj, 15 pripadnika Zbora narodne garde te 4 pripadnika Civilne zaštite su prolili svoju krv. I s pravom ih nazivamo mučenicima jer su svoju krv dali za Domovinu, a Domovina je sveta jer je od Boga darovana. Unatoč svim udarcima, poniženjima i bolovima, Bog zna za nas i daje nam životnu zadaću koju, ako hoćemo, možemo odraditi. I dok tužna sjećanja ostaju i obnova sela i stanovništva poratnih godina bivaju teška, Gospodin izvodi čudesna djela na ovom tlu koje je bilo svjedokom prolijevanja krvi, suza i razaranja.
Sedam godina nakon progonstva, na današnji dan 1998. godine vraćaju se Aljmašani na čelu s Gospom koju će više nego ikada nazivati Gospom od Utočišta! I na usnama će se čuti poklik: Vratili smo Gospu našu, Gospu Aljmašku! I dok se spominjemo velikih aljmaških obljetnica, neka s ovoga svetoga mjesta odjekne riječ oproštenja i pomirenja! Jer mira i radosti u srcu ima onaj koji posluša onu Gospinu iz evanđelja: Što god vam rekne, učinite! Što god vam Isus Krist rekne – učinite… U ovoj Izvanrednoj Godini milosrđa pozvani smo svi skupa na praštanje i milosrđe. Neka naša srca ispuni Bog po svome Duhu Svetom i neka nas nauči oprostiti i ljubiti. A Gospa od Utočišta, Majka milosrđa, neka nam bude trajnom utjehom i zagovornicom“, poručio je Almaši te propovijed završio pjesmom Ivana Ćurića i Ivana Andrića Ti, vazda čista – Aljmaškoj Gospi od Utočišta: „Svetište tvoje, u progonstvu znamen, opet nas prima u vjeri nas krijepi, za svjedočanstvo ljubavi i nade, u svijetu našem. Aljmaška Majko, Gospo utočišta, zvijezdo života, kruno blagoslova, moli, moli za nas.“
Misu su suslavili daljski, sarvaški i petrijevački župnici Josip Kolesarić, Juraj Kovačić i Jure Krešo. S vjernicima su molile redovnice i s. Kaja Ljubas, poglavarica Družbe Marijinih sestara u Osijeku, a misu je pjevanjem animirao župni zbor uz ravnanje i orguljsku pratnju s. Dominike Jozić. Naposljetku mise sabranima se obratila izaslanica Predsjednice RH dr. Irena Petrijevčanin Vuksanović (rodom iz Aljmaša) koja je, prenoseći predsjedničine pozdrave, podsjetila kako je 25. godišnjica progonstva ujedno 18. obljetnica povratka: „Mnogi su se čudili kada je 1992. godine u ruševinama aljmaške crkve pronađen Gospin kip. Gospa od Utočišta, baš kao i njezini vjernici, i sama je bila Gospa prognanica, ali i Gospa povratnica. Mnogi su u njoj vidjeli spas u najtežim trenutcima. Vihor rata odnio je mnoge živote, neki ni do danas nisu saznali istinu o svojim bližnjima. Kako su branitelji branili domovinu, tako bi domovina trebala brinuti o svima jednakom mjerom. Kao što u ratu nije nedostajalo hrabrosti, danas trebamo mudrosti!“
Na misi su pribivali i predstavnici Osječko-baranjske županije (dožupan Dragan Vulin), Općine Erdut iIvica Stanković, općinski vijećnik i Aljmašanin koji je organizirao završni program u zgradi starog kina gdje je predstavljena knjiga „Crveni fićo“ novinara i nekadašnjeg ratnog reportera Žarka Plevnika. Prihod od prodaje knjige (25 kuna) namijenjen je razminiranju „simboličnih dvaju kvadrata“ minski zagađenoga područja u Hrvatskoj! Također, upriličena je i večernja projekcija dokumentarnoga filma o prvom egzodusu hrvatskog pučanstva u agresiji na Hrvatsku, zapis o ljudima na prognaničkom šlepu koji je 1. kolovoza iz Aljmaša doplovio u Osijek, autora Žarka Plevnika i snimatelja HTV-a Žarka Kaića. Prilog je posvećen pokojnom snimatelju Kaiću, koji je pucnjem vojnika agresorske JNA kod Osijeka izgubio život 28. kolovoza 1991. godine.
Na Dan sjećanja molilo se za ratne žrtve u Aljmašu 1991. čija su imena upisana na spomen-obilježju uz Dunav. Poginuli su: Mladen Palinkaš, Željko Svalina, Slavko Frangeš, Ilija Galić, Ivo Jelić i Olga Svalina, te nestali: Marijan Podgajac, Matija Hum, Stjepan Matoković, Marko Hercegovac, Josip Halt, Josip Paloš i Ivan Verner.
Nevenka Špoljarić