OSIJEK (TU) – U dvorani Kapucinskoga samostana sv. Jakova u Osijeku u petak, 9. siječnja uoči večernje mise, predstavljene su knjige „Palijativna skrb – brinimo zajedno” i „Vukovarska bolnica 1991. – početnica čovječnosti“, objavljene potkraj 2014. godine u izdanju Medicinske naklade Zagreb.
O knjigama su govorili urednici i autori psihijatri Veljko Đorđević i Marijana Braš iz Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine (CEPAMET) Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, zatim autori tekstova, novinari Glasa Koncila Vlado Čutura i Jadranka Pavić te osječki neurolog dr. Darko Šimun Vukašinović-Soljačić i liječnica Branka Kandić Splavski, voditeljica osječko-baranjskog Centra za koordinaciju palijativne skrbi.
U raspravi, uz vodstvo novinarke Nevenke Špoljarić, govornici su naglasili kako je od početka ustroja CEPAMET-a 2010. do danas educirano 287 polaznika različitih struka za rad u palijativnoj skrbi, ustrojeni su županijski timovi i 35 centara, Hrvatska ima 200 palijativnih kreveta i dosadašnji rad vidljiv je u tekstovima 123 autora i svjedočenjima palijativnih štićenika. Braš je najavila početak projekta “Na prvoj crti zdravlja” koji će biti više usmjeren na braniteljsku populaciju i umrežit će prevencijske aktivnosti.
Čutura je, zalažući se za afirmaciju pastorala dragovoljaca, ratnih invalida i članova njihovih obitelji istaknuo da bi (nad)biskupije trebale ustrojiti povjerenstva za branitelje i njihove obitelji, dok je za državu krajnje vrijeme ustrojiti sveobuhvatnu skrb o njihovu zdravlju i izraditi statistički registar o povezanosti uzroka smrtnosti sa ratnim traumama jer “prosječno svakoga dana umre (od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara i karcinoma) jedan branitelj prosječne životne dobi 50,9 godina, a od 1998. umrlih je između tri-četiri tisuće osoba koje su preživjele ratna stradanja”.
Špoljarić je istaknula kako Đakovačko-osječka nadbiskupija ima ustrojen pastoral branitelja te istaknula poticajne tekstove (Uloga svećenika u multidisciplinarnom palijativnom timu; Franjevački svjetovni red – mobilni tim volontera za palijativnu skrb; Osobna iskustva oboljelih i njihovih obitelji u medijima) koji izravno dotiču povezanost aktivnog služenja potrebitima i življenja u duhu evanđeoskih vrednota. Za dragocjen doprinos razvoju palijativne skrbi i očuvanju humanitarnih vrednota vukovarske, ali i osječke ratne bolnice zahvalio je Đuro Žiroš, u ime organizatora predstavljanja knjiga Mjesnog bratstva kapucini Osijek Franjevačkog svjetovnog reda, koji su aktivno uključeni u podršku palijativnim projektima, napose braniteljskoj populaciji. Govoreći o pozitivnom postojanju hospicija u Rijeci uz pohvalu što je skup u Osijeku okupio mnoštvo stručnjaka, volontera i udruga, dobrodošlicu je izrazio fra Ivica Petanjak, gvardijan Kapucinskoga samostana u Osijeku. Dvosatni razgovor završio je zahvalnim sudjelovanjem na večernjoj misi. N.Špoljarić