SLAVONSKI BROD (TU) – Vjernici župe i svetišta Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu spomenuli su se u molitvi u nedjelju 24. veljače svoga dugogodišnjeg župnika mons. Vida Mihaljeka, brodskog dekana, promicatelja čašćenja Gospe Brze Pomoći i inicijatora osnivanja više brodskih župa, koji je preminuo na taj dan prije 30 godina. Uz mons. Stjepana Belobrajdića, svećenika u miru, misu sa zahvalnim spomenom u Pastoralnom centru župe predvodio je župnik i dekan Ivan Lenić.
„Dao se odgajati Evanđeljem i biti svjedok istoga; dao se osvajati Božanskom ljubavi, ljubavi koja umije tražiti oproštenje i sama praštati. Bio je iskreno ponizan, spreman tražiti oproštenje i praštati. Nesebično je služio Crkvi, župi i svome gradu…“, rekao je među ostalim dekan Lenić o mons. Mihaljeku, dodavši kako je zaslužan za procvat pastoralnog života u Slavonskom Brodu u komunistička vremena. Ustvrdio je da je mons. Mihaljek u 40 godina djelovanja u Slavonskom Brodu kao župnik i kao dekan ostavio veliku baštinu kojom zadužuje sadašnje svećenike.
Brodski svećenici s nekolicinom su vjernika dan ranije na njegovu grobu na Gradskom groblju u molitvi zahvalili Gospodinu za dar tog velikog svećenika.
Mons. Vid Mihaljek rođen je na blagdan sv. Alojizija Gonzage 21. lipnja 1921. u Majkovcu, filijali župe Brckovljani u Hrvatskom Zagorju u uzornoj katoličkoj obitelji od oca Stanka i majke Ane. Za svećenika ga je 18. srpnja 1948. zaredio biskup Akšamović. Svoju mladu misu slavio je skromno u kapelici bolesničkog dojela Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu. Dva su mjesta njegove svećeničke službe: Bošnjaci gdje je djelovao kao župni vikar, a potom Slavonski Brod gdje je nakon službe kapelana djelovao kao župnik, a poslije i dekan. Godine 1966. uz stogodišnjicu gradnje đakovačke katedrale imenovan je začasnim kanonikom đakovačkog i srijemskog Stolnog Kaptola. Šesnaest godina poslije, 1982. uz slavlje 100. obljetnice posvete iste katedrale počašćen je naslovom monsinjora.
Umro je 24. veljače 1989. godine u 68. godini života i 41. svećeništva od bolesti srca. Mnogi se Brođani sjećaju njegovo pokopa, dotada neviđenog u Slavonskom Brodu, koji je okupio više tisuća vjernika među kojima su bile mnogobrojne redovnice i 80-ak svećenika. Pokopan je na gradskom groblju u Slavonskom Brodu nedaleko kapelice Sv. Lovre u svećeničkoj grobnici zajedno s još dva velika brodska svećenika Josipa Rimca i Marka Majstorovića.
Za njegovo iznimno pastoralno djelovanje u Slavonskom Brodu povodom njegove 20. obljetnice smrti Grad posthumno je mons. Mihaljeku dodijelio „Zlatnu čaplju“ – javno priznanje i nagradu za životno djelo. Brankica Lukačević