XV. nadbiskupijski susret osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

ŽUPANJA (TU) – Pod geslom “U njega gledajte i razveselite se” (Ps 34, 2-9) u župi Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Županji 22. lipnja 2015. održan je XV. nadbiskupijski susret osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Đakovačko-osječke nadbiskupije. Susret je organiziralo Nadbiskupijsko povjerenstvo za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji, a nazočilo je oko 1000 sudionika, među kojima i pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, gradonačelnik Županje i saborski zastupnik Davor Miličević i brojni drugi predstavnici političkog i društvenog života.

Ispred crkve u Županji promet su osiguravali djelatnici PP Županja, a na ulazu u župne prostore volonteri su dijelili majice s logom susreta, dar anonimnog donatora iz Njemačke. Program je započeo misnim slavljem koje je predvodio đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić, uz koncelebraciju povjerenika Nadbiskupijskog povjerenstva vlč. Alojza Kovačeka, župnika domaćina Ivana Varoščića te ostalih prisutnih svećenika. Pozdrave dobrodošlice uputio je povjerenik vlč. Alojz Kovaček.

U vrlo poticajnoj homiliji nadbiskup Hranić prvo se osvrnuo na pročitan ulomak Lukina Evanđelja o milosrdnom Samarijancu, naglašavajući kako nije cilj tražiti one koji su u potrebi da bi im pomogli, već otvoriti oči za konkretni svijet u kojem se svakodnevno krećemo te za ljude pored kojih prolazimo. “U vječni život ne ulazi se promjenom posla i zvanja, nego promjenom odnosa prema drugome. Drugi je bližnji. U vječni se život ne ulazi znanjem o Bogu. Niti raspravom o zapovijedima. Ulazi se vršenjem onoga što zapovijedi nalažu”, rekao je nadbiskup, dodavši kako prispodoba o milosrdnom Samarijancu ne govori o prošlim vremenima, već o nama danas jer oko nas uvijek ima onih koji trebaju našu pomoć.

Nadbiskup je rekao kako se čini da suvremeni sustav odgoja i obrazovanja svoje ciljeve usmjerava prema tržištu i materijalnom probitku, odnosno da se čovjeka nastoji osposobiti da se što lakše uklopi u tržište rada, da bude spreman s jednog radnog mjesta prijeći na drugo i tako biti u službi onoga što se traži, u službi zarade i kapitala. Tada čovjek postaje sredstvo te prestaje biti najveće dobro. “Dok je u Isusovoj prispodobi o milosrdnom Samarijancu sve u službi čovjeka, sada sve postaje u službi tržišta, ponude i potražnje. Obrazovanje bi trebalo pomoći čovjeku da postane svjestan svoje odgovornosti što ima poteškoća, što je upao među razbojnike te da se, ne očekujući pomoć bližnjega, sam suoči sa svojim problemima i da ih sam riješi. Takav sustav, prožet individualizmom, pragmatizmom, kupoprodajnim odnosima, ‘dajem da daš’, privatizira postojeće oblike društvene solidarnosti i želi dokinuti važnost uloge milosrdnog Samarijanca, važnost solidarnosti onih koji imaju s onima koji nemaju”, rekao je nadbiskup te dodao:

“Gledajmo samo kako se takav pristup i kod nas u Hrvatskoj želi progurati predloženim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju koji su nedavno poslani u hitnu saborsku proceduru i nastoji ih se bez ozbiljne javne rasprave podmetnuti da budu usvojeni prije ljetne stanke u radu Hrvatskog sabora: Želi se privatizirati ne samo zdravstvo, nego i zdravstveno osiguranje i tako ljudsko zdravlje u potpunosti pretvoriti u robu, a bolest u izvor prihoda. Odbacuje se socijalna dimenzija i u potpunosti uništava sustav javnog zdravstva. Na kraju toga procesa liječenje i zdravstvena njega pružat će se pacijentima prema tome koliko im je dubok džep: onome tko može platiti i, prema tome, koliko tko može platiti.”

Okupljenima je posvijestio kako se i danas susrećemo s napola mrtvim ljudima što leže uz naš životni put, te ih potaknuo da više budu milosrdni Samarijanci nego leviti (službenici), da pomognu konkretnom čovjeku u njegovoj poteškoći i istodobno se – jer su nošeni ljubavlju – angažiraju kako bi bili nadiđeni uzroci patnje i stradanja pojedinaca, jer – vjera bez djela je mrtva.

Prvo čitanje na brajevom je pismu čitala Katarina Ivkić, a Evanđelje su oživljavali članovi zajednice “Vjera i svjetlo” iz Županje. U prinosu darova sudjelovali su predstavnici osoba s invaliditetom iz svih regija Nadbiskupije. Euharistijsko slavlje pjesmom su animirali članovi crkvenog benda “Mir” iz Županje. Voditelji regija glazbu su pratili pokretima te na taj način sudionike s invaliditetom potaknuli na aktivno sudjelovanje. Na kraju mise pozdravnu riječ uputio je župnik Varoščić. Posebnu zahvalnost uputio je gospođama Jadranki Ivkić i Vesni Krtalić, članicama Nadbiskupijskog povjerenstva za osobe s invaliditetom. Euharistijsko slavlje i ostala događanja gluhonijemim je osobama prevodila gđa Ilka Zadro, koja je ujedno pripremila i prigodnu radionicu za one koji pomažu ili rade s gluhonijemim osobama.

Kulturno-zabavni program uslijedio je odmah nakon misnog slavlja, a u njemu su nastupili crkveni bend “Mir”, članovi KUU “Kristal – Sladorana” te grupa Opća opasnost iz Županje. Nakon misnog slavlja uslijedio je ručak i odmor. U pripremi hrane pomogli su svi restorani iz Županje, ali i većina župljana Župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja. Na susretu je sudjelovalo oko 100 volontera. Svi sudionici su se nakon ručka uključili u pjesmu i ples, uz pratnju tamburaša. Ivanka Vukojević / Anica Banović