OSIJEK (TU) – Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije, Institut za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ i Povjerenstvo za brak i obitelj osječkih dekanata, organizirali su 28. siječnja još jedan webinar u nizu putem Zoom platforme. Webinar „Izgrađivanje bračnog zajedništva – savjeti za kontinuirano ulaganje u bračni odnos“ održala je Elizabeta Matuzović, dipl. teologinja, bračna i obiteljska savjetovateljica, sveučilišna specijalistica supervizije u psihosocijalnom radu, te dugogodišnja djelatnica Bračnog i obiteljskog Savjetovališta u Osijeku.
Matuzović je predavanje započela duhovitim komentarom kako je nekim parovima zajednički samo datum vjenčanja, pa je svoje daljnje savjete usmjerila osmišljavanju i produbljenju bračnog zajedništva. Razmatrajući fotografiju na kojoj su prikazana dva prsta muškarca i žene koja se jedva dodiruju, a na svakom prstu se nalazi tetovaža sidra, predavačica je naglasila kako je sidro u antičkim vremenima simboliziralo sigurnost, a za kršćane je simbol nade. Prema njoj su sigurnost i nada vrlo važna obilježja braka. Uz navedeno i dodir predstavlja značajan element u svakom bračnom odnosu, jer dodirom se povećava koncentracija hormona sreće, a smanjuje hormon stresa.
Krenuvši od definicije ljubavi američkog pisca dr. Seussa: „Svi smo pomalo čudni i život je pomalo čudan, pa kad pronađemo nekoga čija je čudnost kompatibilna s našom, udružimo se i padnemo u uzajamnu čudnost i nazovemo je ljubavlju“, predavačica je potaknula sudionike na razmišljanje o visokom broju razvoda i nesretnih brakova, te posljedicama na zdravlje tih ljudi. Zbog toga bi parovi trebali svakodnevno 20 minuta posvetiti bračnom odnosu, kao što npr. ljubitelji fitnessa posvećuju fizičkim vježbama, naglasila je predavačica.
Prema Matuzović svaki par koji ostari zajedno prolazi kroz 4 razdoblja, koja su slična godišnjim dobima. Tako proljeće simbolizira početak mladoga para, ljeto predstavlja par u obiteljskoj fazi. U jesen par je na životnoj polovici, nakon 45. godine života i, mora ponovno naučiti biti par, a u zimi nakon 60. godine života, parovi zajedno stare.
Parovi koji dolaze na bračno savjetovanje kod nje, na početku izriču različita očekivanja, ciljeve, navode svoja razočaranja i neispunjene želje. Navela je zatim izjave nekih od parova koji posjete Savjetovališe: „’Moj suprug i ja moramo osjećati duboku, neizrečenu vezu u svakom trenutku. Kemija ili postoji ili ne postoji. Kad umre strast, umre i veza’, pa je upravo zbog takvih i sličnih izjava važno osvijestiti svoja očekivanja, kao i realnost vlastitih očekivanja, te koliko su povezana s neispunjenim i nedovršenim potrebama iz djetinjstva.“ Također je navela kako su mnogi parovi razočarani jer je zaljubljenost prestala ili je negdje ‘konzervirana’ pa ju je potrebno ponovno revitalizirati.
Predavačica je sudionike potaknula na više različitih vježbi, s ciljem istraživanja koliko se međusobno poznaju, koliko poznaju sebe, koliko poznaju supruga i njegove potrebe i želje te koje su razlike prisutne među njima. Navodeći najčešće uzroke sukoba: sitnice, intimnost, odgoj djece, roditelji, novac, posao, kućni poslovi i slično, naglasila je kako je važno uočiti ne samo negativnosti – koje prema nekim učenjacima zauzimaju možda do 30% odnosa – već na pozitivne strane supružnika i međusobnog odnosa, kojih je oko 70%. Uočavajući ono pozitivno važno je svakodnevno međusobno iskazivanje zahvalnosti zbog toga.
Nadalje je kazala kako su brakovi u krizi obilježeni nedostatkom komunikacije, nezainteresiranošću, dugotrajnim svađama, borbama za moć, te nedostatkom poštovanja. „Introspekcijom bi svatko trebao razmisliti što donosi u brak: ljubaznost i velikodušnost ili kriticizam i neprijateljstvo? Propast braka povezana je sa ‘4 jahača apokalipse’: kritiziranje, prijezir, obrambeni stav i prekidanje komunikacije. Spriječiti dolazak tih ‘jahača apokalipse’ može se uz prihvaćanje samih sebe, jačanje komunikacije, njegovanje zajedničkih rituala, stvaranje i sjećanje na zajedničke trenutke, razmišljanje isplati li se uopće svađati, spremnost na kompromise, mijenjanje perspektive, prijateljstvo, oproštenje i zaborav“, naglasila je. Uz navedeno, potaknula je sudionike da 6 sati tjedno ulože u bračni odnos, kako bi ga oživjeli.
Na kraju je savjetovateljica Matuzović završila svoje predavanje upućeno bračnim parovima s razmatranjem nad slikom autora Siegera Ködera „Ispod drveta jabuke“ i dobrim željama: „Želimo vam vrijeme, želimo vam ljubav, želimo vam neslaganje, želimo vam vjeru.“ Suzana Matošević