ĐAKOVO (TU) – FOTOGALERIJA – Pod geslom Živite dostojno poziva kojim ste pozvani u Đakovu je od 27. do 29. travnja održan VII. Kongres bogoslova Crkve u Hrvata. Sudjelovali su svi dijecezanski bogoslovi osam velikih sjemeništa s područja Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, njih oko 270, iz Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa Zagreb s rektorom Anđelkom Košćakom; Centralnog bogoslovnog sjemeništa Split s rektorom Jurom Bjelišem; Bogoslovnog sjemeništa Ivana Pavla II. Rijeka s rektorom Marijom Tomljanovićem; Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa Sarajevo s rektorom Josipom Kneževićem; Kolegija Družbe Isusove – Kolegija sv. Josipa Jordanovac s rektorom Blaženkom Nikolićem; Biskupijskog misijskog sjemeništa „Redemptoris Mater“ Pula s rektorom Piergiorgiom de Angelisom; Nadbiskupijskog misijskog međunarodnog sjemeništa „Redemptoris Mater“ Sarajevo s rektorom Michelom Capassom te Bogoslovnog sjemeništa Đakovo s rektorom Ivanom Andrićem. Nakon 12 godina ovaj Kongres ponovno se održao u Đakovu, odakle je i krenula prva inicijativa 2006. godine kada se obilježavala dvjestota obljetnica ustanovljenja đakovačkog Sjemeništa.
Važnost povezanosti s Kristom
Središnji program Kongresa započeo je u subotu, 28. travnja u Đakovu svečanim euharistijskim slavljem u đakovačkoj prvostolnici Sv. Petra koje je predvodio đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit mons. Đuro Hranić u zajedništvu s nadbiskupom u miru mons. Marinom Srakićem te odgajateljima u sjemeništima. Bogoslovi su u katedralu ušli u svečanoj procesiji koja je krenula iz Bogoslovnog sjemeništa, a prilikom koje su pjevali pjesmu Krist na žalu u pratnji katedralnih zvona. Pjevanje na euharistijskom slavlju kao i asistenciju animirali su domaći bogoslovi.
Nadbiskup Hranić, osvrćući se na evanđeoski tekst u svojoj je homiliji pobliže objasnio što znači da je Krist trs, Njegov Otac vinogradar, a učenici mladice – loze na trsu. Istaknuo je važnost povezanosti s Kristom, a prekid odnosa i povezanosti s njime znači isto što i odvajanje loze od trsa: sigurnu smrt. Osim toga, zajedništvo s Isusom postoji i treba postojati prije bilo kakvog našeg djelovanja i pastoralnog rada jer primarnije je biti povezan s trsom – s Kristom, nego nešto činiti.
Nadalje, nadbiskup je bogoslovima ukazao na važnost teološkog studija te dublje upoznavanje s Kristom kroz molitveni i sakramentalni život. Govorio je i o određivanju životnih prioriteta. „Slikom loze i trsa Isus nam kaže da treba znati odrediti, a potom i slijediti, prioritete svoga života. Prava vrijednost traži uvijek i primjerenu brigu. Za takve vrijednosti itekako se isplati žrtvovati i u njih ulagati. Podizanje materijalnoga standarda bez snaženja duha i promicanja duhovnih vrijednosti vodi čovječanstvo u smrt. To je kao loza odrezana od trsa, kao grana odrezana od stabla. Što koristi, reče Isus, da čovjek stekne i cijeli svijet, a životu svome naudi. Umor, bezvoljnost, izostanak poletnosti i zajedništva, individualizam i samodostatnost, upućuju na usahlu vjeru“, istaknuo je nadbiskup Hranić. Svoja promišljanja nadbiskup je objedinio u geslu susreta „Živite dostojno poziva kojim ste pozvani“ pozivajući se na sv. Pavla koji naglašava da se taj poziv živi u otajstvenom Kristovom tijelu – Crkvi i to samo blagošću i poniznošću, u strpljivosti i velikodušnosti, kroz različite službe i karizme, podnoseći jedni druge u ljubavi, čuvajući jedinstvo Duha svezom mira – u vidu buduće eshatološke proslave.
Izabrani za rast Crkve i posvećenje svijeta
Uslijedio je prigodni program u Svečanoj dvorani biskupa Antuna Mandića Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice. Pozdravnu riječ održao je m˚ Ivan Andrić, rektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu. U svom je govoru na šaljiv način usporedio kongres s bumerangom koji je bačen iz Đakova, prošao je kroz Zagreb, Sarajevo, Split, Rijeku, Pulu i sada se ponovno vratio u Đakovu. Oslanjajući se na samo geslo, m˚ Andrić istaknuo je kako je papa Ivan Pavao II. iste riječi upotrijebio kao uvod u svoju homiliju u Osijeku 2003. godine te jasno dao na znanje da je jedini kršćanski poziv, poziv na svetost.
Tumačeći ovo rektor je naglasio: „Ako taj poziv mora doprijeti do srca svakoga kršćanina, onda još snažnije mora doprijeti do srca nas, bogoslova i svećenika, jer nas je Krist posebnim pozivom izabrao za rast Crkve i posvećenje svijeta, te bi u nama trebao uroditi jasnim i srdačnim odgovorom. Zato nam svima želim da nas ovaj skup učvrsti na putu svetosti.“ Nakon rektorove dobrodošlice, svaka je bogoslovija dobila priliku reći nešto o sebi koristeći film, prezentaciju ili pjesmu. Program predstavljanja vodili su duktor đakovačkog Sjemeništa Dominik Nedeljković, bogoslov pete godine i viceduktor Matej Perić, bogoslov četvrte godine.
Đakovački bogoslovi prvaci u nogometu
Poslijepodnevni program obuhvatio je sportsko-rekreacijske aktivnosti te turistički obilazak grada. Održana su natjecanja iz raznih sportova: nogometa, košarke, stolnog tenisa, šaha te bočanja. Prvo mjesto u nogometu, nakon deset godina, ponovno su osvojili bogoslovi đakovačkog Sjemeništa. Zagrebački bogoslovi prvaci su u košarci i stolnom tenisu, splitski u bočanju, dok su bogoslovi s Jordanovca uzeli prvo mjesto u šahu.
Ostali sudionici Kongresa koji nisu bili zainteresirani za sport posjetili su značajnija mjesta u Đakovu – katedralu, samostan Milosrdnih sestara Sv. Križa, Spomen-muzej biskupa Strossmayera, Državnu ergelu lipicanaca itd.
Poseban i jedinstven događaj za župu
Na kraju dana održana je svečana večernja molitva u đakovačkoj župi Dobrog Pastira. Vespere je predvodio mons. Đuro Hranić te je tom prigodom održao kratki nagovor, a pjevanje su predvodili đakovački bogoslovi.
Ističući kako su kršćani postali baštinicima Božjih obećanja i njegova blagoslova pridržanog za Izraelski narod, mons. Hranić je rekao: „Po krsnom preporođenju svanuo je dan u kojemu svi postaju dionicima Kristova kraljevskog dostojanstva. Umjesto preko predstavnika, sada se svi članovi novoga naroda Božjega – Crkve, mogu osobno približiti Bogu. Vi nekoć Ne-narod, a sada Narod Božji; vi Ne-mili, a sada Mili. Nitko više ne treba ostati pred vratima kroz koja je samo svećenik ulazio u svetište i ondje prema židovskim običajima, uime naroda, prinosio žrtvu. Sada su svećeničkim dostojanstvom obdareni svi članovi novoga Božjega naroda. Pripadnici Božjega naroda zato više nisu odvojeni od Božje blizine, nego po Božjoj blizini koja je omogućena i ponuđena svima, svi se sjedinjuju s Bogom. Kršćani su tako sveti narod, zajednica i zajedništvo koje postoji zahvaljujući Kristu. Taj privilegij kojim je obdaren novi narod Božji – članovi Crkve, sa sobom donosi zahtjev svjedočanstva velikih Božjih djela i navještaja Božje dobrote svim ljudima.“
Dekan Đakovačkog dekanata i župnik ove župe preč. Josip Ivešić izrazio je dobrodošlicu bogoslovima i njihovim poglavarima te istaknuo kako je ovo poseban i jedinstven događaj za ovu župu.
Nakon večernje molitve, druženje se nastavilo zajedničkom večerom u Hotelu Blaža, a Zagrebački band bogoslova glazbom je obogatio druženje. Tijekom večere podijeljeni su i trofeji u obliku vukovarskog vodotornja za pobjede u sportskim natjecanjima.
VIII. kongres u Sarajevu
U nedjelju, 29. travnja bogoslovi su sudjelovali na misnim slavljima u župama čije su im obitelji omogućile prenoćište tijekom boravka u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Bogoslovi Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa iz Zagreba boravili su u Župi sv. Ćirila i Metoda te u Župi Preslavnog Imena Marijina u Osijeku. Bogoslovi Vrhbosanskog sjemeništa bili su smješteni u Župi Uzvišenja sv. Križa u Osijeku, riječki bogoslovi u Župi sv. Luke u Josipovcu, Bogoslovi sjemeništa „Redemptoris Mater“ iz Pule u Župi Svih svetih Đakovo, a bogoslovi sjemeništa „Redemptoris Mater“ iz Sarajeva u Župi Dobrog Pastira u Đakovu, dok su splitski bogoslovi boravili i misno slavlje animirali u Župi Bezgrešnog Srca Marijina u Slavonskom Brodu. Nakon prijepodnevnih euharistijskih slavlja i ručka u obiteljima, sudionici Kongresa uputili su se u svoja sjemeništa, a slijedeći – VIII. Kongres bogoslova zakazan je 2020. godine u Sarajevu. – FOTOGALERIJA –
Robert Erk/foto: B. Diklić/A. Lučić/N. Klemen/M. Macanić/A. Banović/Foto & video “M”