GUNJA (TU) – Na crkvi sv. Jakova apostola piše da je godina završetka izgradnje 1845., a spominju se i godine 1848. i 1849. Crkva je dakle stara 170 godina, a ispred je križ podignut 31. ožujka 1844., za vrijeme župnika Jetlingera i kanonika Bogetića. Nova crkva se počela graditi 1982., a početkom travnja 2008. blagoslovom tornja i zvona biskupa Marina Srakića završena je gradnja nove crkve. U staroj crkvi se od tada nije vršila služba Gospodnja, nego u novoj.
Zub vremena učinio je svoje staroj crkvi pa je sada najkritičnija krovna konstrukcija koja se počela urušavati. Poplava je također pridonijela narušavanju unutrašnjosti crkve ovog najstarijeg sakralnog objekta u Gunji. „Došao sam u Gunju 2014. Godine, zatekao staru i novu crkvu, i poplavu. Stara crkva je bila u vodi. Neki ljudi u Gunji bili su mišljenja da staru crkvu treba srušiti. Iznio sam stav da se ne smije rušiti jer je najstariji sakralni objekt u Gunji. U njoj su mnogi Gunjanci kršteni, pričešćeni, krizmani, vjenčani i vežu ih brojne uspomene na staru župnu crkvu. Ona je simbol i ponos Gunje i Gunjanaca. No, krovište je u posebno lošem stanju i polako se urušava. To se mora brzo riješiti, a zatim i ostalo. Želim da se crkva spasi.“ istaknuo je Ivan Živić, župnik u Gunji i Đurićima te upravitelj marijanskog svetišta u Šumanovcima.
Ministarstvo kulture i Župa sv. Jakova apostola potpisali su ugovor o provođenju kulturnog razvitka za 2014. godinu kojim se osiguralo sredstva za investicijski program – izrada dokumentacije za obnovu crkve sv. Jakova apostola u Gunji. Ministarstvo je uzelo projekt u svoje ruke, općinski sud u Županji je temeljem pravomoćnog rješenja Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturne baštine izvršio uknjižbu na dosadašnjeg vlasnika i rješenjem od 13. listopada 2014. zabilježio stavljanje pod preventivnu zaštitu do donošenja rješenja o utvrđivanju svojstva kulturnog dobra. No, 29. rujna 2015. izvijestilo je Župu da između velikog broja prijavljenih programa prijedlog programa „Gunja, Crkva sv. Jakova“ nije uvršten u Program javnih potreba u kulturi RH za 2015. te Ministarstvo nije osiguralo financijska sredstva.
Ova crkva malih dimenzija klasicističkog je stila i vjerojatno je sagrađena na mjestu stare kapelice koja se spominje u Kanonskim vizitacijama Srijema u 18. stoljeću. „To što nije ušla u proračun 2015. sa sredstvima za obnovu je logično jer je država puno novca uložila i ulaže u poplavljenu Gunju za obnovu obiteljskih kuća. Župa, Općina, Županija nemaju toliko potrebnih sredstva. Ne bi volio da se stara crkva sama sruši, to nitko u Gunji ne želi. Oči su nam uprte u državu, želimo sam kako narod kaže „staviti kapu na glavu“ i tako zaustaviti rušenje“ objektivan je župnik Živić. Stjepan Bogutovac