Uzvišenje sv. Križa u Krndiji

KRNDIJA (TU) – Blagdan Uzvišenja sv. Križa svečano je proslavljen 14. rujna u istoimenoj crkvi u Krndiji, selu punitovačke župe nekada nastanjenom njemačkim življem, protjeranim i zatočenim u logore krajem 2. svjetskog rata. Večernje misno slavlje predvodio je župnik mr. Đurica Pardon u koncelebraciji dr. Slavka Platza, profesora u miru.

„Okupljeni smo u ovoj crkvi koja svjedoči o mukama i patnjama ljudi koji su ovdje nekada živjeli, u ovoj crkvi molili i ispovijedali svoju vjeru. U njoj svjedočimo o milosti koja je dolazila s križa i zato i mi oprostimo onima koji svjesno ili nesvjesno kao i mi čine loša djela, ponesimo u molitvi svoj križ putem spasenja i time budimo slični Isusu“, rekao je župnik uvodeći u misno slavlje.

„Simbol križa nije samo uramljena slika ili raspelo na zidu, lančić s križem oko vrata ili tome slično. Križ je naša stvarnost u koju smo s njim uronjeni kako na zemlji, tako i na nebu. Sva ovozemaljska stvarnost, sve što postoji i što se događa Božja je stvarnost i zato je križ poveznica neba i zemlje. Križ povezuje ono što je bilo, ono što jest i ono što će biti, on nam govori da druge stvarnosti nema, samo je Božja istina. I ova crkva, sagrađena u obliku križa govori nam o istini, o patnji onih koji su ovdje živjeli i patili pod križem kao što je i Isus patio“, rekao je među ostalim župnik Pardon u svojoj homiliji.

„S križem su živjeli i nekadašnji stanovnici Krndije, koji su sagradili ovu crkvu u kojoj su se molili i koja je obeščašćena i pretvorena u skladište, razrušena i uništena da bi bila uzdignuta kao svjedok života i simbol pobjede nad zlom. Danas u ovoj crkvi znamo da se i nama događaju teški dani, teškoće života, osamljenosti i nepravde, ali znamo da nas križ vodi ka spasenju“, zaključio je župnik.

Na kraju misnog slavlja župnik je podsjetio kako još nitko nije odgovarao za stradanja i patnje nekadašnjih stanovnika Krndije i za zločine napravljene nad njima. Vjernici su na kraju izmolili Oče naš na njemačkom i hrvatskom jeziku. Mirko Knežević