DALJ (TU) – „Susret logoraša i članova njihovih obitelji“ održan 24. svibnja u Dalju ove je godine protekao u svečanom obilježavanju 25. godišnjice rada osječko-baranjske podružnice Hrvatskoga društva logoraša srpskih koncentracijskih logora (HDLSKL).
Podnevna svečanost kraj spomen-obilježja (hrvatskim braniteljima i civilima zatočenima u Dalju 1991.-1993.) otvorena je hrvatskom himnom uz postroj Počasne garde Povijesne postrojbe „Hrvatski sokol“ iz Osijeka i podizanje hrvatskoga barjaka te nastavljena odavanjem počasti predstavnika udruga stradalnika i preživjelih logoraša, Ministarstva hrvatskih branitelja, Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka te građana koji su uz molitvu položili upaljene svijeće. Nakon prigodnog obraćanja uzvanika (osječki dogradonačelnik Dragan Vulin, osječko-baranjska županica Nataša Tramišak i izaslanik ministra branitelja Zlatan Bašić), okupljene je u molitvi sabrao i blagoslovio vlč. Ante Mihaljević, župnik daljske Župe sv. Josipa zaručnika BDM.
Dragan Vulin pozdravio je okupljene u ime Grada Osijeka, gradonačelnika Ivana Radića i osobno kazavši kako, uoči Dana hrvatske državnosti i u povodu 25 godina osječko-baranjske podružnice HDLSKL-a, ističe duboku zahvalnost i poštovanje prema poginulima te okupljenim hrvatskim braniteljima, dragovoljcima, živim herojima. Zahvalio je podružnici HDLSKL-a i sudjelovateljima napominjući kako okupljanja, pisanje knjiga, snimanje filmova i ostavljanje vidljivih tragova nadživljuju nas i naše vrijeme.
Izabrana županica Nataša Tramišak naglasila je važnost ne zaboraviti i pokazati što se događalo tijekom Domovinskoga rata, a to čini i udruga HDLSKL, poručivši neka „nastavi prikupljati materijale i dokumentirati svjedočanstva te sve ono što može poslužiti kao bi se konačno pronašli nestali u Domovinskom ratu, ali i pomoći pri identifciranju počinitelja najtežih zločina“.
Zlatan Bašić, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra Tome Medveda, posebno je pozdravio suborce i bivše logoraše u Stajićevu i Sremskoj Mitrovici, kazavši kako se o Dalju, malome mjestu, možda, malo priča, a „ovim područjem – vukovarskim, slavonskim i baranjskim, prošlo je tisuću logoraša i više, bilo je devet logora i 7.200 popisanih logoraša, a kroz logore je prošlo oko 30.000 osoba, više od 300 ubijenih… ne smijemo se prestati sjećati ljudi u logoru, kako je bilo, što su nam sve radili i pričati nam je o tome jer to nije naša sramota“. „Druženje logoraša je velika stvar za logoraše i kažem da je svaka sekunda s prijateljima iz logora dan više u životu. Hvala vam svima! Želim vam puno zdravlja i da se vidimo dogodine. Vječna slava i hvala našim prijateljima“, kazao je Bašić.
Brojke govore istinu, a susreti imaju snažnu duhovnu dimenziju
„Četvrt stoljeća postojanja podružnice HDLSKL-a svjedoči o ustrajnosti, snazi i važnosti očuvanja sjećanja na teške dane zatočeništva, ali i o borbi za istinu i pravdu. Ovaj događaj u Dalju posvećen je sjećanju na hrvatske branitelje i civile koji su tijekom Domovinskoga rata bili zatočeni u srpskim koncentracijskim logorima – mjestima nezamislive patnje, psihičkog i fizičkog zlostavljanja. U Dalju je od 1991. do 1993. godine bilo 9 logora i zatvora kroz koje je prošlo više od 1.000 branitelja i civila, a više od 50 je ubijenih. Okupljanje uz daljsko spomen-obilježje simbol je istinske zahvalnosti i kolektivne odgovornosti da se istina o logorašima nikada ne zaboravi, kao ni njihova žrtva za slobodu RH“, kazao je Damir Buljević, predsjednik osječko-baranjske podružnice HDLSKL, te zaključio: „Za mnoge logoraše i njihove obitelji ovo okupljanje ima snažnu duhovnu dimenziju. Blagoslov spomen-obilježja i zajedništvo prisutnih pružaju osjećaj unutarnjeg mira, nade i nade u Božju pravdu. To je trenutak za molitvu i tiho prisjećanje na žrtve, za oprost, ali ne i za zaborav. To je prilika da se uz blagoslov obnovi vjera u snagu zajedništva i u trajne vrijednosti. Kroz molitvu i sjećanje, nastoji se pronaći mir i snaga za budućnost, čuvajući uspomenu na one koji su dali najveću žrtvu. Kroz molitvu se obnavlja povezanost među preživjelima, ali i prenosi kršćanska poruka oprosta, ponosa i trajnog poštovanja prema onima koji se nikada nisu vratili. U Domovinskom ratu, mnoge su obitelji prošle agoniju traženja svojih najmilijih. Tijekom Domovinskog rata razmijenjeno je, odnosno oslobođeno 7.807 osoba. Međutim, i danas, više od trideset godina nakon rata, RH još uvijek traga za značajnim brojem nestalih osoba. Prema podacima Ministarstva hrvatskih branitelja, traga se za 1.746 osobe nestale i smrtno stradale u Domovinskom ratu. Njihova sudbina je nepoznata, a bol i neizvjesnost teret su kojeg nose mnoge obitelji. Svako ovakvo okupljanje podsjetnik je na te bolne činjenice, ali i poticaj institucijama i društvu da se ne umore u traženju istine i pravde.“
Osječko-baranjska podružnica HDLSKL, jedna od 13 u Hrvatskoj uz šest ogranaka, osnovana je 20. svibnja 2000. godine. U radu njeguje molitveno-komemoracijske programe, obilježava godišnjice razmjena, predstavlja i izdaje tiskovine o Domovinskom ratu te mladima približava istinu o domovinskim i obiteljskim vrijednostima.
Susret u Dalju nastavljen je molitvenim zajedništvom uz blagovanje i druženjem. Nevenka Špoljarić