SLAVONSKI Brod (TU) – U okviru projekta “Udomi i ostavi trag ljubavi”, u Obiteljskom centru Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu u subotu 14. prosinca 2024. održana je promocija udomiteljstva u kojoj su predstavljene dosadašnje projektne aktivnosti Centra koje provodi Bračno i obiteljsko savjetovalište u Slavonskom Brodu u suradnji s Timom za udomiteljstvo Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad u Slavonskom Brodu.
U uvodnoj riječi voditeljica brodskog Bračnog i obiteljskog savjetovališta Suzana Matošević predstavila je pilot projekt „Udomi i ostavi trag ljubavi“ koji provode od 2020. godine naglasivši kako je njegov cilj senzibilizacija i promidžba udomiteljstva, savjetovanje, edukacija i supervizija udomiteljstva te radionice, podrška i savjetovanje za udomljene korisnike.
„Vizija ovoga projekta je osigurati kvalitetu pojedincima, parova i obitelji, te pomoć djeci odraslim osobama s invaliditetom. Udomiteljstvo pruža obiteljsku skrb i odgoj u zamjenskoj obitelji, nudi humaniji i prirodniji oblik skrbi od institucionalne skrbi, omogućujući korisnicima održavanje socijalnih veza“, naglasila je voditeljica Matošević. Navela je projekte koje su dosada realizirali kroz imenovanje i uključivanje koordinatora i stručnih suradnika, kroz senzibilizaciju i promidžbu udomiteljstva, te trenutne aktivnosti psihosocijalne radionice za udomljenu djecu, superviziju, škole tolerancije za udomitelje, walktalk program, a sve kroz očekivanja poboljšanja kvalitete skrbi za korisnike i kvalitetu života udomitelja. Dodala je kao novinu psihosocijalnu podršku udomiteljima u Novoj Gradišci.
Važnost toga projekta potvrdile su u ime Tima za udomiteljstvo Područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad u Slavonskom Brodu socijalna radnica Marinela Smolčić i ravnateljica područnog zavoda za socijalnu skrb Gloria Odobašić naglasivši da provođenjem supervizije očekuju kako će osnaženi udomitelji pružati kvalitetniju skrb svojim korisnicima te i sami imati kvalitetniji život.
Potom je interaktivno predavanje na temu “Rastimo zajedno – Kako prepoznati i podržati jedinstvene potrebe djeteta?” održao dr. Dinko Horvat, specijalizant dječje i adolescentske psihijatrije KBC-a Zagreb i edukant kognitivno-bihevioralne psihoterapije. On je udomiteljima pojasnio kako podržati mentalno zdravlje djece te pojasnio kako prepoznati moguća odstupanja u njihovom razvoju. Pojasnio im je kako doći do psihijatrijske pomoći, upozorio na moguće strahove djeteta pri dolasku na pregled, naveo što sve uzrokuje psihičke probleme kod djece, ukazao na važnost usklađenosti roditelja kod odgoja djece i druga važna pitanja vezana uz odgoj. Dao je odgovore na upite i dileme roditelja, ohrabrivši ih da se ne obaziru na krive predrasude da psihijatri liječe djecu samo tabletama.
Stručni suradnici Bračnog i obiteljskog savjetovališta paralelno su održali psihosocijalne radionice za udomljenu djecu u prostoru Obiteljskog centra. Obradovali su oni dječicu i prigodnim darovima naglasivši im da im je to poslao sv. Nikola. B. Lukačević