U Muzeju Slavonije – Osijek otvorena izložba „Stepinac – put svetosti”

OSIJEK (TU) – U Muzeju Slavonije u Osijeku 10. studenoga 2016. svečano je otvorena izložba „Stepinac – put svetosti“. Nakon Bruxellesa, Zagreba i Siska, izložba je došla u Osijek u organizaciji Đakovačko-osječke nadbiskupije – Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“, Zavoda za znanstveni i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Osijeku, Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Družbe „Braća hrvatskoga zmaja“, Matice hrvatske – Ogranak Osijek, Muzeja Slavonije – Osijek, Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije te Medijskoga centra „Glas Slavonije“ d. d. Osijek. 

Okupljene u prostoru Muzeja pozdravio je mons. dr. sc. Vladimir Dugalić, predstojnik Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ uputivši pozdrav okupljenima u ime nadbiskupa đakovačko-osječkog, mons. dr. Đure Hranića. „Kardinal Stepinac, pred kraj svoga života, zapisao je u svoj dnevnik nekoliko misli o biskupu Strossmayeru. Čitajući njegove tekstove napisao je kako je biskup Strossmayer bio velik čovjek i biskup koji je silno volio Crkvu i jadni naš narod te kako mora promijeniti mišljenje njemu. Danas, 60-tak godina kasnije, mogli bismo parafrazirati blaženoga Stepinca te reći kako je on bio velik biskup koji je volio Crkvu i naš narod te kako moramo promijeniti svoj stav prema njemu.

Naime, iako je za većinu u našem narodu on svet, ima i onih koji u to sumnjaju te prigovaraju kako nije dovoljno učinio za vrijeme Drugoga svjetskog rata“, rekao je mons. Dugalić, podsjetivši kako je papa Ivan Pavao II., u homiliji prigodom beatifikacije, jasno naznačio kako je Stepinac ustao protiv sva tri totalitarizma koja su obilježila 20. stoljeće te je ova izložba mali doprinos boljem poznavanju života blaženoga kardinala, o čemu na osobit način govori i prigodni katalog u kojem su objavljena i tri pisma iz sužanjstva, upućena đakovačkim biskupima, a u kojima opisuje što proživljava u zatočeništvu.

Nazočni su pogledali dramski prikaz „Suđenje Alojziju Stepincu – svjedoku istine“, koji je izvela dramska skupina i tamburaški sastav učenika Gimnazije Vukovar (priredile: Nina Salatović, prof., Tihana Drožđek, prof., Sanja Matičić, dipl. theol.).

Uslijedile su pozdravne riječi (su)organizatora te uzvanika: ispred HAZU govorio je akademik Andrija Mutnjaković, ispred Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Tomislav Mrčela, prorektor, Ispred HAZU – Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Osijeku te Družbe „Braća hrvatskoga zmaja“, čiji je Stepinac bio član, prof. dr. sc. emeritus Antun Tucak, potom predsjednik Ogranka Matice Hrvatske u Osijeku i izaslanik župana osječko-baranjskog dr. sc. Ivica Završki, ispred Muzeja Slavonije – Osijek zamjenica ravnatelja dr. sc. Marina Vinaj te član Uprave Glasa Slavonije Marijan Beljan. Pozdrav je uputio i predsjednik Gradskog vijeća grada Osijeka Anto Đapić, nakon čega je nastupio Djevojački zbor Gimnazije Vukovar.

O samoj izložbi potom je govorio mons. Nedjeljko Pintarić, voditelj Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije. Podsjetio je kako je izložba od 14. do 17. lipnja ove godine bila postavljena u Europskom parlamentu, na inicijativu zastupnice Marijane Petir. Sastavni dio izložbe je vremenska lenta koja prikazuje Stepinčev život u kontekstu povijesnih događanja u Europi i Hrvatskoj od 1898. do 2016. godine. Na njoj su brojne fotografije iz Stepinčeva života, kao i podsjetnici događaja nakon njegove smrti. U fotogovoru osamnaest izloženih postera istaknute su Blaženikove poruke o nekim važnim segmentima njegova života prožetog vjerom u Boga. Tu su i skulpture bl. Stepinca, radovi akademskih kipara Mile Wod, Josipa Poljana, Ante Jurkića i Tomislava Kršnjavog, te četiri medalje posvećene Blaženiku, rad akademskoga kipara prof. Damira Mataušića.

Mons. Pintarić ovom je prigodom citirao kardinala Műllera, koji je za Stepinca rekao da je na poseban način ostvario Božju riječ u svojemu životu i djelovanju te pokazao da čak i u najtežoj političkoj situaciji, ako pripadamo kršćanskoj stvaralačkoj manjini, možemo u Bogu pronaći milost i savjet koji su potrebni kako bismo donijeli ispravnu odluku, izdržali nevolje, oprostili neprijateljima te prosvijetlili ostatak društva znakovima stvarne nade.

Otvaranju izložbe među ostalima su nazočili: generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Ivan Ćurić, osječki dekani Adam Bernatović i Ivan Jurić, gradonačelnik Osijeka Ivica Vrkić, članovi „Družbe hrvatskog zmaja“, na čelu s gosp. Anđelom Milošem, dr. sc. Miljenko Brekalo, voditelj područnog centra Osijek Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, Jasminka Mesarić, ravnateljica Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, Dražen Kušen, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku, Ruža Marić, ravnateljica Muzeja Vukovar, mr. sc. Tadija Crnjak, ravnatelja Spomen muzeja J. J. Strossmayera u Đakovu te svećenici koji djeluju na području grada Osijeka.

Izložba će u Osijeku biti otvorena do 23. studenoga. Potom izložba seli u Spomen-muzej biskupa J. J. Strossmayera u Đakovu, gdje će biti otvorena od 26. studenoga do 17. prosinca o.g. Anica Banović