ĐAKOVO (TU) – U pratnji vlč. Antuna Štefana, nacionalnog ravnatelja Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj, vlč. Robert Djossou i vlč. Noudeviwa Leon Sagbohan, katolički svećenici Biskupije Porto Novo u Beninu, stigli su u četvrtak 16. studenoga u sjedište Đakovačko-osječke nadbiskupije i predstavili se nadbiskupu đakovačko-osječkom mons. Đuri Hraniću.
Dolazak dvojice svećenika iz Benina nastavak je višegodišnje suradnje između Đakovačko-osječke nadbiskupije i Biskupije Porto Novo u Beninu, koja je započela kroz misionarsko djelovanje redovnica Hrvatske provincije Marijinih Sestara sa sjedištem u Osijeku te hrvatskih svećenika u Biskupiji Porto Novo. Misionarsko djelovanje urodilo je, među ostalim, i domaćim svećeničkim i redovničkim zvanjima. Tako Hrvatska provincija Marijinih sestara ima i svoje crne članice, a više svećenika Biskupije Porto Novo svoje svećeničko zvanje osjetilo je gledajući hrvatske misionare i njihovo služenje u svojoj sredini.
Na prijedlog prof. dr. Zvonka Pažina, nadbiskup Đuro Hranić, je u posjet Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji pozvao mons. Aristide Gonsallo, biskupa Biskupije Porto Novo. Tijekom toga posjeta biskup Gonsallo je s nadbiskupom Hranićem dogovorio je da će, u vidu daljnjeg snaženja i razvoja suradnje te prijateljstva između dviju biskupija, u jesen ove godine u Đakovačko-osječku nadbiskupiju poslati dvojicu svojih svećenika, kako bi naučili hrvatski jezik te se iz bližega upoznali sa životom i djelovanjem Katoličke Crkve u Hrvatskoj. Mons. Gonsallo odlučio je poslati dvojicu svećenika čije se svećeničko zvanje razvijalo uz vlč. Antuna Štefana, aktualnog ravnatelja Papinskih misijskih djela, koji je kroz 18 godina bio misionar u Biskupiji Porto Novo: vlč. Leona i vlč. Roberta. A jedan od njih je već bio povezan s Đakovačko-osječkom nadbiskupijom. Naime, Župa Duha Svetoga u Čepinu je pratila vlč. Roberta Djossou kao bogoslova te je pokrivala troškove njegove svećeničke (teološke i sjemenišne) formacije. Na poziv župnika vlč. dr. Zvonka Pažina, vlč. Robert je prije 3 godine posjetio Hrvatsku i nekoliko je dana tada proveo i u Župi Duha Svetoga u Čepinu.
Svrha dolaska i boravka beninskih svećenika u Hrvatsku je naučiti hrvatski jezik radi olakšanja daljnje crkvene komunikacije i promicanja pastoralne suradnje između dviju biskupija, upoznati život Crkve na hrvatskim prostorima, steći pastoralno-katehetsko iskustvo kroz neposredni pastoralni rad i upoznati se s pastoralnim programima i oblicima rada koji se ostvaruju u župnim zajednicama Đakovačko-osječke nadbiskupije, te upoznati djelovanje župnih misijskih skupina i pružiti pastoralnu pomoć u misijskom animiranju vjernika i svećenika. Navedeno zahtijeva da se u prvom dijelu svoga boravka u Hrvatskoj vlč. Leon i vlč. Robert fokusiraju poglavito na učenje hrvatskoga jezika.
Tijekom planirane tri godine njihova boravka u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji (s otvorenošću obojice biskupa da se njihov boravak u Hrvatskoj i produži) vlč. Djossou i vlč. Sagbohan su punopravni članovi prezbiterija Đakovačko-osječke nadbiskupije, izjednačeni sa svim ostalim svećenicima u svim njihovim pravima i dužnostima.
Dvojica beninskih svećenika kratko su se 20. studenog 2017. predstavila mladim svećenicima Đakovačko-osječke nadbiskupije, koji su se u Đakovu okupili na svoj redoviti susret trajne formacije za svećenike do 10 godina svećeništva. Nadbiskup Hranić im je u ime čitavog prezbiterija poželio dobrodošlicu i ugodan boravak u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, a svećenici su im svoju dobrodošlicu očitovali i dugim srdačnim aplauzom.
_____________________________________
Vlč. Noudeviwa Leon Sagbohan rođen je 27. listopada 1977. u mjestu Ekpe, kao jedan od šestero djece (ima dva brata i tri sestre). Otac mu je umro prije 29, a majka prije 15 godina. Kako ističe, svećenički poziv osjetio je još u djetinjstvu, dok je bio ministrant i često u društvu sa svećenicima. Oduševio se kada je u njegovo selo došao vlč. Toni Štefan, kada je, kako kaže, sve bilo veselo, u pokretu, puno života. Odlučio je biti svećenik, a zaređen je 15. kolovoza 2009. „Uoči ređenja biskup me pitao zašto želim postati svećenik. Rekao sam da želim naviještati Radosnu vijest, razmišljajući o Gospodinovim riječima ‘Da moj narod umre jer mu nitko ne priča o meni’. Tijekom tih devet godina bio sam župni vikar pet godina te župnik četiri godine“, kaže vlč. Leon, dodajući kako ga privlači naučavanje, profesorski stil djelovanja, jer je i u svojoj zemlji bio učitelj filozofije. Ipak, naglašava kako će ovdje u Hrvatskoj radosno prihvatiti svako poslanje koje mu dodijeli mjesni biskup. „Doći ovamo nije bilo baš najlakše i jednostavno, ali sam to prihvatio kao još jedan Božji poziv. Istina je da bi bilo lakše da sam ostao u svojoj kulturi, ali vjerujem da je Gospodin sa mnom, da će pomoći i da će sve biti dobro. Želim zahvaliti za sve što ste do sada učinili za nas, za svu dobrodošlicu koju osjećamo na svakom koraku“, rekao je vlč. Leon, otkrivajući kako je njegova obitelj teško primila njegov odlazak: sestre i nećakinje su plakale, a i samom mu je bilo teško ući u automobil i otići.
Vlč. Robert Djossou rođen je 21. listopada 1979. kao drugo dijete u obitelji. Također ima tri sestre i dva brata. Kazuje kako potječe iz prave poganske obitelji. Otac mu je poganin, majka je krštena u djetinjstvu, a živjeli su poganski. U djetinjstvu je otišao u Adjarru kod majčine obitelji i tamo pošao u školu. Tada još nije bio kršćanin. Tek u vrijeme kada je pohađao srednju školi u župu je došao vlč. Toni Štefan i tada je krenuo na misu, a tako i na vjeronauk. Godine 1992. imao je svoju prvu pričest i postao dio grupe ministranata. „Kao ministrant sam počeo osjećati svećenički poziv. U to vrijeme mnogo puta bila je organizirana duhovna obnova za ministrante i to je malo po malo oblikovalo moj duh. Presudno je bilo to kada sam jednog dana pratio vlč. Tonija kod jednog bolesnika. Jako me dirnulo kada je vlč. Toni kao bijelac, misionar, primio tog bolesnika, bez ikakvih razlika, s puno pažnje i poštovanja – činilo mi se kao da ga je Gospodin primio. Jer, kod nas, kada su bolesnici u pitanju, nema baš mogućnosti da im se pomogne i obično se ostavljaju, napuštaju. I tako, živeći kao ministrant, došao sam do mature i prošao test da mogu ući u bogosloviju“, kazao je vlč. Djossou.
Zaređen je 2011. godine i šest je godina bio kapelan. Ističe kako ga kao svećenika najviše dotiče ljubav prema bolesnima. „Kada su mi rekli da ću doći ovdje, to me jako obradovalo. U Hrvatskoj sam već bio prije tri godine, kod vlč. Zvonka Pažina u Župi Duha Svetoga u Čepinu, koja me niz godina financijski pomagala tijekom moga školovanja za svećenika. Tada sam bio na praznicima, a sada su me ponovno poslali u ovu zemlju, ali sada sam došao kao misionar“, istaknuo je vlč. Djossou, izražavajući nadu da će uz Božju pomoć savladati težak hrvatski jezik i naviknuti se na klimu.
Anica Banović