Tribina o Istanbulskoj konvenciji

SLAVONSKI BROD (TU) – U petak 1. prosinca u Župi Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu Inicijativa „Istina o istanbulskoj“ organizirala je tribinu o sadržaju i zamkama Istanbulske konvencije. Na tribini su govorili članovi inicijative: Ladislav Ilčić, dopredsjednik Udruge GROZD iz Zagreba, Stjepo Bartulica, prof. na Katoličkom sveučilištu i predsjednik Centra za obnovu kulture u Zagrebu te prof. Maja Fabris iz Slavonskog Broda, koja je aktivna u Teen-star programu.

U pozdravnoj riječi, kao domaćin, župnik i dekan Ivan Lenić naglasio je kako je ta tema prevažna, napose jer smo pozvani biti informirani o tom dokumentu, kako bi donijeli ispravne odluke te pokazali svoju kršćansku odgovornost i zauzetost na dobro budućih generacija.

Predavači su svatko iz svoga iskustva rada progovorili o sadržaju Istanbulske  konvencije, koju je donijelo Vijeće Europe o sprečavanju nasilja nad ženama. Pojasnili su što je sve u tom dokumentu sporno i neprihvatljivo. Naglasili su kako se na razne načine kroz institucije i udruge Hrvatska zauzima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama, ali su ukazali da se pod krinkom zaštite žena od nasilja tom konvencijom uvodi pojam ‘roda’ i rodnu ideologiju koja je znanstveno potpuno neutemeljena. Posvjestili su da bi primjena rodne ideologije izazvala nepotrebni pravni kaos i široki prostor za različita tumačenje i manipulaciju; da konvencija obvezuje stranke potpisnice da svoju kulturu, običaje, vjeru i tradiciju podčine ciljevima Konvencije, te uvođenje ne samo u zakonodavstvo već i u obrazovanje i medije; da bi ugrozila roditeljsko pravo o odlučivanju o odgoju djece. Naveli su i brojne posljedice rodne ideologije, koje su već vidljive u svijetu, te da je njezino raskrinkavanje počelo upravo u vrijeme sastavljanja Istanbulske konvencije 2011. godine.

Zaključivši kako su u šest godina postojanja Konvenciju ratificirale svega 24 zemlje, od ukupno 47 zemalja članica Vijeća Europe, pozvali su nazočne da zauzmu odgovoran stav, da šire istinu o tom dokumentu, koji je većini hrvatskih građana neprihvatljiv, a o čijoj bi ratifikaciji pred kraj ove godine trebao odlučivati Hrvatski sabor.

Nakon tribine uslijedila je plodna diskusija s objekcijama i prijedlozima prisutnih za građanski i kršćanski doprinos u osvješćivanju javnosti o ovoj konvenciji i njezinoj kontroverznosti, te nastojanju da ne bude ratificirana radi općega dobra hrvatskoga društva i naše zdrave budućnosti.

Sve informacije (i potpisivanje peticije) mogu se dobiti na  www.istinaoistanbulskoj.info.

Tribina je održana 30. studenoga u Osijeku te 4. prosinca u Vinkovcima i Đakovu. B. Lukačević