Tribina “Duhovnost muškaraca”

OSIJEK (TU) – U četvrtak, 10. rujna 2015. godine u organizaciji Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije u Vikarijatu u Osijeku održano je predavanje na temu Duhovnost muškarca. Predavači su bili Ivo Jozić, teolog, psiholog i psihoterapeut te Marinko Pehar, savjetnik za poduzetništvo i coach, obojica iz Freiburga, Njemačka.

Predavač Jozić u svom izlaganju istaknuo je putem različitih primjera da u današnjem društvu dječacima nedostaje muškarac, otac i uzor koji im pomaže na njihovom putu sazrijevanja. Muška duhovnost je različita od ženske, muškarci traže kontakt s Bogom putem razgovora, samoće, ili u prirodi. To je vidljivo od samih početaka gdje su duhovni učitelji i monasi pustinjaci uglavnom bili muškarci. Muškarcima je stoga i u pastoralnom smislu potrebno drugačije pristupiti, naglasio je Jozić. U Bibliji je pregršt priča o očinskom blagoslovu, s porukom kako su djeca bez tog blagoslova nesretna i nepotpuna. Priča o Ezavu i Izaku biblijski je primjer jedne takve čežnje za očinskim blagoslovom, kao pomoći na putu muškog sazrijevanja, kao i priča iz Evanđelja o izgubljenom sinu. Čim se u pričama prepoznamo, one već počnu djelovati na nas kroz karaktere različitih likova.

Potom je pojasnio da priče i bajke muškarce pozivaju da postanu suosjećajni, milosrdni i pravedni prema sebi i drugima. Švicarski psihijatar i psihoterapeut C. G. Jung je ustanovio da u svim pričama izranjaju neki slični karakteri bez obzira o religiji i kulturi. Njegovo istraživanje o arhetipovima koje je proučavao kroz rad sa klijentima, pokazali su da su to podsvjesni, pradavni i naučeni prototipi ponašanja osjećaja, ponašanja, mišljenja, koji imaju svoju energiju i koji izađu na površinu neovisno o tome jesu li posvješteni ili ne. Najpoznatiji muški arhetipovi su prorok, iscjeljitelj, hodočasnik, kralj, ratnik, ljubitelj, mudrac, čarobnjak, divlji čovjek. Svaki muškarac se ponekad ponaša kao kralj, mudrac, ratnik i sl. rekao je Jozić, a o arhetipovima govori i njemački benediktinac Anselm Grün koji ih koristi kako bi opisao sazrijevanje u duhovnosti. Muškarci mogu određene procese sazrijevanja proći jedino ako rade s muškarcima, muškim uzorima i slikama, nešto što im žene ne mogu dati. Sinovima je važna očeva pohvala, zaključio je svoje izlaganje Jozić.

Predavač Pehar započeo je predavanje s razmišljanjem o ljudskoj stvarnosti koja neprestano poziva na borbu ili bijeg. Preko dana borimo se za kruh naš svagdašnji, i pitamo se kada će ovo vrijeme sa svim frustracijama proći, te zašto se osjećamo ovako, a ne upravo drugačije. U našim životima možemo promijeniti to da sebi otvorimo vrata, da živimo sa sobom u suosjećanju i miru. Stvari   koje nas najviše ometaju su tzv. filteri, tj. koncepti i naučena životna iskustva. Prvi filter je pomanjkanje osjećaja vlastite vrijednosti ili samopouzdanja. Predstavlja jedan od najvećih izazova danas. Radi njega se osjećamo nevrijednima. Međutim, moguće je to promijeniti i osjećati samopozdanje. Dokaz su djeca koja zrače sa samopozdanjem jer odrastaju u spoznaji da nisu sami. Snagom svijesti je moguće odgurnuti pomanjkanje samopozdanja u stranu i iskusiti Božju snagu i reći sam sebi Ja sam vrijedan. Time se ujedno mijenja i naš cjelokupni odnos prema životu.

Drugi filter koji je predavač istaknuo je strah. Postoje razni strahovi, no onaj koji je dotaknut u ovom kontekstu je strah od promjena i budućnosti. Ti strahovi nas koji puta zaustavljaju poput čepa i ne daju nam dalje. Kako bi ih se riješili moguće je koristiti se duhovnom logikom i otpustiti ih. Naši strahovi su reakcije na nešto što držimo istinitim i u što vjerujemo. Stoga se treba pitati je li strah jedini koncept koji nam stoji na raspolaganju u životu? Treći filter je socijalna osobnost. Čovjek se svaki dan iznova pita kako preživjeti, na što trebamo paziti, što nas čini sretnima, a što tužnima i što trebamo raditi. Razumjeti ono što jesmo i koračati u primjerenoj realnosti poziv je za svakoga. Prestati razmišljati što će biti i živjeti ono što je upravo sada. Četvrti filter je komunikacija. U komunikaciji s ljudima empatija treba biti na prvom mjestu i tek tada istinski možemo komunicirati. Peti filter je želja. Kada se bavimo promjenama u životu, sve tehnike neće nam pomoći ako nema želje, htjeti sebe promijeniti. To je moćna snaga.

Predavanje završilo vježbom u paru u kojemu su sudionici pozvani pogledati osobu do sebe sa osjećajem i empatijom, odnosno s našim nutarnjim okom, te mu poželjeli istinski uspjeh u životu. Dr. sc. Josip Bošnjaković voditelj Bračnog i obiteljskog savjetovališta zahvalio je na poticajnom predavanju koje je potaknulo mnoga razmišljanja i pitanja glede muške duhovnosti. Predavanje je u pauzama obogatila muška pjevačka skupina Baje iz Ivanovca na čelu sa župnikom vlč. Andrijom Vrbanićem. Elizabeta Matuzović