Treći susret iz ciklusa „Biblijski terapeutski govor – Kristova medicina“

OSIJEK (TU) – U prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku, a u organizaciji „Instituta za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“ 9. studenoga nastavljen je ciklus duhovnih susreta temeljenih na živoj Božjoj riječi i njezinom spasenjsko-iscjeliteljskom djelovanju pod naslovom „Biblijski terapeutski govor – Kristova medicina“. Voditelj susreta, vlč. dr. sc. Ivan Benaković, profesor na KBF-u u Đakovu i povjerenik za biblijski pastoral Đakovačko-osječke nadbiskupije, u trećem susretu govorio je na temu „3. lijek – Cjelovita antropologija – Duh, duša i tijelo – zašto duhovnost možda ipak ima smisla?“.

Nazočne je na početku susreta pozdravio prof. dr. Davor Vuković, odgovorna osoba za rad Instituta te je nazočnima uputio riječi dobrodošlice. Potom je uslijedila molitva koju je predvodio voditelj ovih biblijskih susreta vlč. Benaković.

Vlč. Benaković predstavio je temu ove treće biblijske večeri, a to je „Cjelovita antropologija – Duh, duša i tijelo – zašto duhovnost možda ipak ima smisla?“. Svoje promišljanje oblikovao je na temelju tekstova iz Pavlovih poslanica koji govore o važnosti harmoničnog odnosa između duha i tijela. Tekstovi o kojima je bilo govora su 1 Sol 5, 23 i Rim 8, 16. U navedenim tekstovima iz pera sv. Pavla vidljivo je kako je čovjek kompletna osoba samo ukoliko je u suzvučju duha i tijela. U navedenim biblijskim tekstovima uočavamo kako katolička antropologija temeljena na Svetom pismu i tradiciji Crkve je uvijek cjelovita antropologija, odnosno da naučava skladan suodnos duha i tijela. Polazeći od te temeljne postavke predavač je potom govorio i o duhovnosti koja se treba kloniti krajnosti. S jedne strane prijeti nam krajnost prevelike spiritualizacije života kršćanina, a s druge strane ako je naglašeno samo tijelo, čovjek se neminovno gubi u mreži odnosa koje treba izgrađivati. Kršćanska će duhovnost stoga uvijek nastojati biti „realna“ u smislu da će povezivati duh i tijelo te se samim time ticati konkretno življene svakodnevnice, a ne biti joj nadomjestak. Predavač je potom iznosio konkretne primjere ljudi koji su vođeni Duhom Božjim uspjeli transformirati svoju osobnost te time potvrdili realnu mogućnost promjene ljudske osobnosti ukoliko je otvorena vodstvu Božjega Duha. Susret je zaključen molitvom i osobnim refleksijama sudionika ovoga susreta koji su iznosili vlastite uspjehe, ali i poteškoće na planu ostvarivanja istinske duhovnosti u svojoj svakodnevnici.

Sljedeći susret održat će se u srijedu, 23. studenoga s početkom u 19:30. Davor Vuković