Treća večer Molitvene osmine u Osijeku

OSIJEK (TU)  – Molitveni hod Svjetske molitvene osmine (SMO) za jedinstvo kršćana u Osijeku je nastavljen, 20. siječnja 2025., trećom večeri ekumenskoga zajedništva održanog u katoličkoj župnoj crkvi Svetih Ćirila i Metoda, slav. apostola, uz domaćinstvo župnika i dekana Osječkog istočnog dekanata preč. Alojza Kovačeka, člana nadbiskupijskog Ekumenskog povjerenstva Osječke regije. U slavlju su sudjelovali predstavnici kršćanskih Crkava – reformiranih, evangelika, pravoslavnih, grkokatolika i rimokatolika.

Nakon svečane ulazne procesije praćene pjesmom naroda koju je predvodila vjeroučiteljica i župljanka Anica Horvat, preč. Kovaček potaknuo je na duhovno sabiranje ostvareno u službi večernje molitve Božanskog časoslova vlastite u Katoličkoj crkvi te u molitvenomu jedinstvu u okviru treće tematske večeri Osmine prema predloženom materijalu Dikasterija za promicanje jedinstva kršćana, odnosno Povjerenstva „Vjera i ustrojstvo“ Ekumenskog vijeća crkava, koje je preveo i uredio karmelićanin o. Jure Zečević, OCD, a otisnula Kršćanska sadašnjost. Duhovno povezani vjernici su s predstavnicima kršćanskih denominacija promišljali o Kristovoj prisutnosti u vlastitom i životu Crkve potaknuti zajedničkim ispovijedanjem Vjerovanja (Vjerujemo) I u jednoga Gospodina Isusa Krista (…koji je…) postao čovjekom te poslušanim evanđeoskim odlomkom Ivanova evanđelja (Iv 1, 1-14) koje je navijestio mr. sc. Ljubomir Sturko, župnik grkokatoličke Župe Krista kralja u Osijeku.

Potom je u homiliji preč. Kovaček istaknuo kako je ovogodišnji moto susreta sadržan u poticajnom pozivnom geslu Osmine, odabran iz Ivanova evanđelja: Vjeruješ li ovo? (Ivan 11, 26), a to su „Isusove riječi upućene Marti koje su temeljni govor nama koji, ako u njega vjerujemo i umremo, živjet ćemo; govor da je On uskrsnuće i Život, a njegovo rođenje, život i uskrsnuće nama su na spasenje“ i zato nam je vjerom ući u dostojanstvo krštenika, krsnoga poziva i živjeti Krista svjedočeći vjerovanje u Trojedinoga Boga. Promišljao je o ključnim stvarnostima prave vjere koju mi kršćani zajednički ispovijedamo u Nicejsko-carigradskom Vjerovanju, prije 1700 godina utvrđenomu u Kristovoj Crkvi i homiliju zaključio u duhu razmatranja sv. Atanazija Aleksandrijskog svetootačkim čitanjem (iz grčke tradicije; Atanazije Aleksandrijski, oko 295.-373.; Uskrsna pisma, 10, 8, 19): To je milost Gospodara i to su načini ispravljanja ljudi. Trpio je da pripravi neprolaznost za čovjeka koji je u njemu patio, sišao je s ciljem da mi uzađemo, doživio je rađanje da ljubimo nerođene; sišao je u raspadljivost kako bi se ono što je raspadljivo zaodjenulo u neraspadljivost; postao je slab za nas kako bismo se ponovno uzdigli u moći; sišao je prema smrti kako bi nam podario besmrtnost i dao život mrtvima. I konačno je postao čovjekom da mi, koji smo kao ljudi bili mrtvi, možemo živjeti i da smrt više ne vlada nad nama. Ekumensko sabiranje nastavljeno je zajedničkom molitvom „Vjerujem“, pjevanjem evanđeoskog hvalospjeva „Veliča duša moja Gospodina“, molitvom uz zazive predstavnika kršćanskih crkvi i zajednica (prema molitvenom priručniku) koje je narod Božji pratio pokličem „Slava tebi, Kriste, slava tebi!“ te zaključeno zajedničkom molitvom Ocu nebeskom „Oče naš“.

Predstavnici kršćanskih Crkava

Preč. Kovaček, zahvalivši za zajedništvo, potaknuo je ponaosob predstavnike kršćanskih crkava za prigodnu riječ. Péter Szenn, biskup Reformirane kršćanske kalvinske Crkve u RH,  istaknuo je kako „dolazimo na okupljanje u Osmini svojim vjerovanjem u Isusa Krista zato što vjerujemo u Trojedinoga pravoga, živoga Boga, Oca svih, Sina i Duha Svetoga i neka nam je ta sposobnost dovoljna za ove dane koje proživljavamo u vjeri i potpunoj nadi u Božju riječ, kao sestre Marta i Marija“, poručivši kako je „vjera znak da smo u biti Jedno, braća i sestre, i to ništa razdijeliti ne može, a to neka je Bogu na slavu i hvalu“.  

Dr. sc. Samir Vrabec, svećenik u Evangeličkoj crkvenoj općini Osijek, naglasio je bitnu „zagledanost u Isusa Krista i u ono što nas povezuje ponajviše o čemu nemamo spora, a to je važnost čitanja Božje riječi i upravo to što obilježavamo ove godine – 1700 godina nicejsko-carigradskoga Vjerovanja, naše temeljeno Vjerovanje“ poručujući kako nam je „slaviti ono što nas povezuje, a ne tražiti ono što razdvaja jer zapravo u ova vremena ne treba nas ništa razdvajati jer, pogledamo li oko sebe, kršćana je sve manje i manje… i jako je važno da ispovijedamo Riječ Božju u Vjerovanju, kršćansku vjeru u zajednici; molimo za sve kršćane Gospodina neka nam dade hrabrost da živimo u vjeri i molimo da u još uvijek podijeljene naše crkve dade jedinstvo Riječi i sakramenata“. Vrabec je pozvao na ekumensko zajedništvo četvrte večeri kod evangelika.

Slobodan Gajdašević, đakon pri hramu Sv. Oca Nikolaja u Tenji, pozdravio je domaćina i molitelje SMO u Osijeku u ime Srpske pravoslavne crkve, episkopa osječkopoljskog i baranjskog gospodina Heruvima i osobno prateći postaje ekumenskog hoda. „Težnja za jedinstvom i skladom između Stvoritelja i stvorenja nalazi se u samoj suštini i prirodi naše vjere i Crkve. O tome nas uči naš Spasitelj u prvosvećeničkoj molitvi u kojoj moli Oca da svi budu jedno kao što je Sin u Ocu i Otac u Sinu. Osvrnemo li se na sam početak Svetoga pisma, vidjet ćemo da je cilj stvaranja svijeta i čovjeka u njemu da svijet postane Crkva i vječna zajednica sa Svetom Trojicom“, kazao je Gajdašević i u duhovnom nagovoru promišljao o čovjekovoj odvojenosti od Boga zbog grijeha, Božjoj ljubavi prema čovjeku vidljivu u Isusu Kristu, o vjeri koju ispovijedamo, zaključivši: „Marta i Marija imaju vjeru, povjerenje u Gospodina da je on Uskrsnuće, Život i spokoj. Takvu vjeru trebamo imati i mi suvremeni kršćani koji, iako živimo u vremenima iskušenja, kada valovi uzburkanog mora udaraju u lađu i pokušavaju ju slomiti, kada se na sve strane čuje plač i naricanje, molitvom smirujemo, utišavamo i tješimo jedni druge i svoje bližnje. Suvremeni starac Tadej je rekao: Onaj koji nije sposoban ljubiti bližnjeg svoga, nije sposoban ni ljubiti Boga jer se u svakom čovjeku nalazi Božji lik.“    

U molitvenomu zajedništvu uz spomenute angažirano je sudjelovao Krešimir Pećar iz Molitvene zajednice „Molitva i Riječ“, a među vjernicima predstavnice Ekumenskog pokreta žena u Osijeku „Svjetski molitveni dan“ Lidija Obad i Tatjana Belaj Biljan te Nevenka Špoljarić iz Katoličke udruge „Veronikin rubac“, dok je molitvenu potporu pružio i vlč. Danijel Tigandžin, župnik katoličke Župe sv. Roka u Veliškovcima.

Naposljetku je preč. Kovaček gostoljubivo pozvao na nastavak zajedništva uz domaćinsku trpezu. Zajedništvo Molitvene osmine održava se u srijedu, 22. siječnja s početkom u 17 sati u Evangeličkoj crkvi (Lorenza Jägera 7) u Osijeku. Nevenka Špoljarić