Treća adventska duhovna večer u Đakovu

ĐAKOVO (TU) – Treća adventska duhova večer u Đakovu u četvrtak, 19. prosinca 2024., započela je misnim slavljem u katedrali  koje je predvodio dr. Ivan Benaković, profesor na KBF-u i nadbiskupijski povjerenik za biblijski pastoral. U koncelebraciji su bili: dr. Stjepan Radić, rektor Bogoslovnog sjemeništa; Robert Erk i Nikola Klemen, svećenici studenti u Rimu i domaći župnik dr. Ivan Kunčević.

U uvodu u misno slavlje dr. Benaković je rekao: „Večeras želimo razmišljati na koji način Bog ulazi u našu ljudsku stvarnost.“ U vremenu došašća iščekujemo Boga, no on je već došao i mi ga možemo susresti u našoj svakodnevici poput Zaharije o kojemu govori evanđelje dana.

U homiliji dr. Benaković je na temelju evanđeoskog ulomka tumačio kako Bog može ući i ulazi u ljudsku stvarnost. Riječ je o običnosti života jer Bog ulazi u našu stvarnost i to i onoga što nas raduje ali i onoga što nas žalosti. Na temelju svetopisamskih tekstova može se zaključiti da Bog ulazi u stvarnost onih ljudi koji ga žele. Blizu je svakom čovjeku, ali ulazi u život onih koji ga prizivaju i to onda kada on procjeni da je nešto dobro za čovjeka. U Zaharijinu slučaju Bog je odgovorio na njegove molitve tek pred kraj njegova života. Bog od čovjeka želi da bude ustrajan, strpljiv u molitvi i njegov suradnik cijelog svoga života. Sve ono što je dobro i plemenito u nečijem životu plod je Božje milosti, naglasio je dr. Benaković.

Predvoditelj slavlja je ohrabrio sve nazočne u njihovim osobnim problemima da nikada ne odustanu vjerovati Bogu nego da uvijek budu ponizni klanjatelji Bogu i iščekuju trenutak kada će Bog reagirati. Budući da ne možemo znati kada će i kako Bog reagirati, čovjeka zapravo čini malenim i poniznim tada ljudski život postaje proslava samoga Boga, rekao je dr. Benaković.

Nastavak adventske duhovne večeri odvijao se u velikoj dvorani Župe Svih svetih gdje je dr. Benaković održao tematsko razmatranje o Božjem utjelovljenju, središnjem otajstvu Božića i Jubilarne godine koja će započeti upravo na Božić.

Uvodne riječi pozdrava i dobrodošlice izrekao je župnik Ivan Lenić, a dr. Benaković je započeo molitvom te je svoje promišljanje temeljio na provokativnim pitanjima: Kako promišljati o Bogu danas? Kako susresti Boga?

Na temelju svetopisamskih tekstova pokušao je odgovoriti na ta pitanja obrazlažući Ps 37 koji govori da se Boga susreće u svakodnevici života. Taj psalam je zapravo molitva koja uči kako doći do Boga i kako razgovarati s njime. Naglasio je da je ljutnja ili srdžba grijeh koji zamračuje ljudski um i ne dopušta mu vidjeti lijepo i dobro u životu. Gorčina truje ljudski život i dovodi do depresivnih stanja. U tom smislu je jako važan oprost i oproštenje i zato se svakih 25 godina proglašava Jubilarna godina, ili Oprosna godina. Ući u Jubilej znači htjeti oprostiti i opraštati. Čišćenjem sebe, svoje nutrine, možemo gledati dalje od sebe ali da bismo učinili nešto više potreban nam je Duh Sveti i Božja milost. Ta spoznaja čini čovjeka poniznim i malenim. Ljudsko srce može ispuniti samo ono što je veće od njega, a to je Bog. Boga se na iskustveni način treba iskusiti u svojoj obitelji, među svojim najbližima. Slobodni od sebe, a otvoreni za druge utjelovljujemo Božićno otajstvo prepoznajući Boga u bližnjemu.

Zatim je dr. Benaković, koristeći tekst Lukina evanđelja u kojem Marija hita u gorje kako bi susrela Elizabetu i s njom u susretu podijelila radost, naglasio da se u kulturi susretanja dijeli radost a umnaža blagoslov i susreće Bog. Svatko bi u svom životu trebao živjeti teologiju susreta da bi Bog mogao biti djelatan u njegovu životu, da bi dopustio Bogu da uđe u ljudski život i ispuni ga svojom milošću i snagom Duha Svetoga. Kada se čovjek nađe u iskustvu nedostatka lijepoga i dobroga, u spoznaji grijeha, tada najviše djeluje Duh Sveti i čovjek se otvara Bogu i  uz Božju pomoć odlučuje se mijenjati. To čini u ispovjedi. Boga se može pronaći u iskustvima života i u susretima s drugim ljudima, zaključio je razmatranje dr. Benaković.

Župnik Lenić je zahvalio predavaču, a sve sudionike uputio da osobnu pripravu na Jubilej učine čitajući papinu Bulu proglašenja Jubileja te pastirsko pismo hrvatskih biskupa „Na kršćanskim temeljima, u zajedništvu Crkve, hodočasnici nade“. Tiskovni ured