ĐAKOVO (TU) – Povodom Svjetskog dana molitve protiv trgovanja ljudima, u nedjelju 8. veljače 2015., na spomendan sv. Josipe Bakhite, svečano misno slavlje u đakovačkoj prvostolnici sv. Petra predvodio je nadbiskup mons. Đuro Hranić.
U svojoj homiliji nadbiskup je prvo govorio o različitim reakcijama vjernika koji u susretu s bolesti, trpljenjem i patnjom različito reagiraju; od onih koji u tome prepoznaju Božju kaznu za grijeh bolesnika ili njemu bliskih osoba, što nije u skladu s Biblijom, do onih koji su spremni kazati kako je to volja Božja kojoj se treba podvrgnuti, što je nespojivo s Božjom objavom u Isusu Kristu. Također, čudesna ozdravljenja o kojima je bila riječ u pročitanom odlomku Evanđelja sigurno nisu Isusov odgovor na bolest i patnju, jer on smatra je puno više učinio za bolesnike ako im svojim propovijedanjem pomaže prihvatiti bolest kao mjesto spasenjske objave, ako promijeni njihov odnos prema bolesti, negoli ih oslobodi od bolesti, rekao je nadbiskup te dodao: “Čovjek koji je u stanju prihvatiti svoju bolest, kao što je Job znao prihvaćati svoje muke, pobijedio ju je. I onaj tko je prihvatio bolesnika, ne samo da je zajedno s njim pobijedio njegovu bolest, nego je učinio i mnogo više.”
Ističući kako je bolest izraz nedovršenosti stvorenja, koja podsjeća da niti zdrav čovjek još nije spašen čovjek, nadbiskup je istaknuo: “Bolest nam govori i posvješćuje nam da je naš zemaljski život nesiguran, da puninu života i spasenje ne možemo postići na ovome svijetu, nego tek u prihvaćenosti Božjeg zagrljaja. Bolest i različita ljudska ograničenja su zato povlaštena okolnost i vrijeme za osobni susret s Bogom i za primanje svjetla i snage koja nam dolazi od njega. Susret s izvanrednim okolnostima, s fizičkom i moralnom bolešću svoje sredine i društva, su povlašteno vrijeme u kojemu učimo cijeniti druge i povlaštena okolnost u kojoj se pokazuje koliko smo Isusovi.”
Nadbiskup je nadalje govorio o poruci pape Franje za Svjetski dan mira, u kojoj upozorava na bolne rane čovječanstva i pokazatelje ljudske nespašenosti koji se danas očituju u novim oblicima suvremenoga ropstva koje trpe milijuni ljudi. Dodao je kako je Papa ovu nedjelju izabrao kao Svjetski dan molitve, razmišljanja i djelovanja protiv trgovine ljudima, a kao primjer istaknuo život sv. Josipe Bakhite, sudanske djevojčice, crnkinje, koja su u devetoj godini života oteli trgovci robljem.
Okupljenim vjernicima ponovio je riječi pape Franje kako je važno “prepoznati da se suočavamo s globalnom pojavom koja nadilazi nadležnosti samo jedne zajednice ili države. Da bismo je iskorijenili, potrebna je mobilizacija koja se po svojim razmjerima može usporediti s veličinom same te pojave.” Vjernicima je stoga na srce stavio Papin apel svima koji su svjedoci rana suvremenog ropstva – da ne postaju sudionici toga zla i ne okreću pogled pred trpljenjima braće i sestara u čovještvu, lišenih slobode i dostojanstva, već da imaju hrabrosti dotaknuti Kristovo trpeće tijelo koje je vidljivo na bezbrojnim licima onih koje on sam naziva “moja najmanja braća”. “Potaknuti i ohrabreni primjerom sv. Josipe Bakhite, pozvani smo učiniti sve, ne samo boriti se protiv fizičke bolesti već i protiv moralnih bolesti prisutnih u našem društvu”, zaključio je nadbiskup Hranić. A. Banović