OSIJEK (TU) – „Današnja svetkovina dan je Isusova objavljenja svim narodima, a ljude, sve narode i kulture na zemlji koji traže Boga predstavljaju mudraci, koji su došli u Betlehem s Istoka u želji da nađu i da se poklone novorođenome kralju“, rekao je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić predvodeći svečano misno slavlje u osječkoj konkatedrali o svetkovini Bogojavljenja, 6. siječnja.
U koncelebraciji je bio umirovljeni svećenik Vladimir Mirkut, tajnik Nadbiskupskog ordinarijata Dario Hrga, domaći župnik Adam Bernatović i župni vikar Robert Almaši. Bogojavljensko Evanđelje, a zatim i svetkovinu Uskrsa navijestio je đakon Ivan Kunčević. Liturgijsko pjevanje animirao je Mješoviti konkatedralni zbor pod vodstvom s. Branke Čutura, uz orguljsku pratnju Dalibora Ratića.
Stavljajući pred prisutne vjernike pitanje koje prati cijelu ljudsku povijest – Gdje je Bog?! mons. Hranić u svojoj je homiliji rekao kako je traganje za Bogom bila i ostaje jedna od trajnih ljudskih oznaka. Nema naroda, kulture koja nije počela s nekim odgovorom i na pitanje odnosa prema Bogu. To je toliko povezano s ljudskom naravi, da je gotovo nezamisliv čovjek koji u svome životu ne bi osjetio potrebu – tražiti Boga. „Današnji blagdan poručuje da se Bog objavio čovjeku, koji ga oduvijek traži. Ne samo jednom, židovskom narodu, nego svim narodima, cijelom čovječanstvu. Bog je izišao ususret čovjeku. Zvijezda što su je ugledala trojica mudraca ima simbolično značenje. Ona je simbol Božje objave i Božji odgovor na ljudsko traženje. Pojavljuje se nad mjestom rođenja Sina Božjega i istodobno ta ista zvijezda vodi bogotražitelje do rođenog Sina Božjega. Ona govori: idite, potražite i naći ćete Onoga za kojim čeznete. Susrest ćete ga! I istodobno govori: on je ovdje u ovome Djetetu“, rekao je nadbiskup Đuro.
Pitajući ponovno Gdje je Bog?! pojasnio je: „Bog nam se objavio u svome Sinu Isusu Kristu, koji je trajno među nama u nedjeljnoj euharistiji i koji ulazi u naš život te se sjedinjuje s nama po sakramentima i po svakoj svetoj pričesti. Bogojavljenje je duhovna težnja koja predstavlja poticaj poslanju Crkve: pomoći ljudima da upoznaju Isusa, njegovo evanđelje, da svaki čovjek uzmogne otkriti na njegovu ljudskom licu Božje lice i da bude prosvijetljen njegovim otajstvom ljubavi. Bogojavljenje označava otvorenost Crkve svim ljudima, njezin poziv da naviješta evanđelje svim narodima. Ali Bogojavljenje nam također kazuje na koji način Crkva ostvaruje to poslanje: razmišljajući o Kristovu svjetlu i naviještajući njegovu riječ. Mi kršćani smo pozvani ostvariti onu ulogu što ju je zvijezda imala za mudrace. Moramo svijetliti kao sinovi svjetla, da sve privučemo ljepoti otajstva Isusa Krista i Kraljevstva Božjega kojega nam je on navijestio. Svima onima koji traže Boga, pozvani smo ponuditi Božju riječ, zahvaljujući kojoj se u Isusu prepoznaje Boga istinitog i Život vječni.“
Mons. Hranić potom se osvrnuo na stav da se Isusa može naći izvan Crkve te rekao: „Različite ideologije prihvaćaju Isusa samo kao čovjeka, tvrde da ga mogu naći i bez Crkve. No, to je iluzija i zabluda. Kao što se ne može naći glava bez tijela, tako se ne može naći Krista izvan njegove zajednice, bez njegove riječi i njegovih sakramenata koji su prisutni i djeluju upravo u njegovoj Crkvi“. No, rekao je i da se „tražeći Isusa u Crkvi i nama ipak može dogoditi žalosna činjenica koja se dogodila i mudracima. U Jeruzalemu su znali gdje se rodio Krist i rekli su: Idite i raspitajte se, ali oni, tj. svećenici, nisu se pokrenuli i nisu pošli tražiti Mesiju. I oni koji danas u Crkvi govore o Isusu mogu nas svojim životom sablazniti jer djelima ne potvrđuju ono što ustima govore. No, unatoč tome samo u Crkvi možemo saznati pravu Istinu.“
Završavajući homiliju đakovačko-osječki nadbiskup istaknuo je kako su mudraci, nakon što su susreli Krista, pošli u svoju zemlju drugim putem: „Ta izmjena puta može označiti obraćenje na koje su pozvani oni koji susreću Krista i koji mu se klanjaju na misi i sjedinjujući se s njim u euharistiji. Klanjati se Isusu vodi prema hrabrom izboru, prema donošenju ponekad i junačkih odluka. Onima koji slijede Isusa mjerilo nije kako se ponaša većina, nego vjernost Njemu i Njegovoj riječi. Slabosti drugih ne smiju biti opravdanje za naše slabosti, nego treba gledati u Krista i ići njegovim putem i onda kada je to zahtjevno.“
Potičući vjernike da budu vjesnici Božje ljubavi za svakoga čovjeka, nadbiskup Đuro svim je prisutnim vjernicima i svim građanima grada Osijeka poželio blagoslovljenu novu godinu. M. Kuveždanin