OSIJEK (TU) – Bibličar Mario Cifrak gostovao je 25. svibnja u Osijeku na „Susretu s autorom“ u knjižari Kršćanske sadašnjosti „Dr. Josip Turčinović“ gdje su posjetitelji mogli doznati zašto „kršćanin biti ne možeš bez poznavanja Božje riječi“. Predstavljanjem Cifrakovih životopisnih i bibliografskih odrednica susret je otvorio don Anton Šuljić, direktor KS-a, koji je razgovarajući s fra Marijom Cifrakom približio niz tema o kojima bibličar piše i istražuje, a korisne su vjernicima i bogoslovima. Neposredno je upoznavanje proteklo u otkrivanju bitnih odrednica desetak odabranih knjiga kako bi osječki knjigoljupci dobili uvid o opsežnom djelu izv. prof. dr. sc. na zagrebačkom KBF-u, o autoru nekoliko knjiga, suautoru, uredniku više zbornika i uredniku časopisa Hrvatskog katoličkog biblijskog djela i Biblijskog instituta Katoličkog bogoslovnog fakulteta „Biblija danas“.
Opušteni razgovor je protekao u aktualizaciji tema sabranih u objavljenim djelima: zborniku radova „O Kraljevstvu nebeskom – novo i staro“ (priređenomu u čast Bonaventuri Dudi u povodu 75. rođendana i 50 godina svećeništva, 2001.); zborniku „Neka iz tame svjetlost zasine“ (objavljenomu 2007. u čast prof. dr. sc. Adalberta Rebića u prigodi 70. obljetnice njegova života i 40. obljetnice profesorskoga rada, a Cifrak ga je uredio s Nikolom Hohnjecom); zborniku „Da istina evanđelja ostane kod vas (Gal 2,5)“ objavljenom 2014. (u čast prof. dr. sc. Ivanu Dugandžiću,OFM, u povodu 70. godišnjice života, Cifrak ga uređuje s Darijom Tokićem); a spomenuto je i sudjelovanje u uređenju zbornika radova „50. obljetnica svečanog otvaranja i početka Drugoga vatikanskog koncila”, objavljenog 2015.
Govoreći o autorskoj knjizi „Početak evanđelja Isusa Krista“ podnaslovljenoj Hermeneutske pretpostavke, objavljenoj 2009., Cifrak je pojasnio kako je hermeneutika vještina interpretiranja i tekstovi su pretpostavka za susret s Božjom riječi kakva je zapisana kod sinoptika i značajni dio tiskovine posvećen je Isusovom identitetu, odnosno Isusovom stavu prema Bogu koji nama, katolicima treba biti putokaz jer često nosimo krivu sliku o Bogu. „Tema je povijesni Isus. Znamo da je Isus naviještao kraljevstvo Božje, služi se prispodobama, čini čuda. U tekstu naslovljenom Oče (Abba) iščitava se poseban odnos i da bi čovjek mogao zakoračiti u svijet Evanđelja, potrebno je razumjeti kerigmu koja znači navještaj jer pravu sliku o Bogu daje nam Isus Krist“, pojasnio je Cifrak.
Susret je bio prigoda govora o knjigama: „Ta u vjeri hodimo, ne u gledanju. Egzegetski doprinos moralnoj poruci Novoga zavjeta“ (2013.), studentima namijenjenoj tiskovini „Vježbenicu grčkoga jezika Novoga zavjeta” (2012.) te je autor posebno razložio poticaje za uređenje knjige „Sveto pismo u životu Crkve. 40 godina Dogmatske konstitucije ‘Dei Verbum’ o božanskoj objavi. Dokumenti katoličke biblijske federacije“.
Osvrnuo se na biblijski pastoral u Hrvatskoj koji je po njemu nedostatan i zaživio je s povjerenikom za biblijski pastoral tek u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, a uz konkretne primjere bibličar se kritički osvrnuo na vjeronaučne udžbenike u kojima je problem, kaže, biblijska didaktika itekako dobro razrađena u Njemačkoj primjerice, dok u nas nije. Cifrak trenutno pripravlja knjigu o temi „Hermeneutika Staroga zavjeta u Novom zavjetu“.
Prof. dr. Mario Cifrak je rođen u Virovitici, završio je studij na KBF-u u Zagrebu gdje je apsolvirao i klasičnu filologiju, a za svećenika je zaređen 1993. godine te nastavlja studij na Papinskom biblijskom institutu u Rimu gdje 1997. postiže licencijat biblijskih znanosti. Zatim rad na doktorskoj disertaciji Cifrak nastavlja na Sveučilištu u Freiburgu, dok danas na zagrebačkom KBF-u predaje egzegezu Novoga zavjeta i Grčki biblijski jezik te pripada Hrvatskoj franjevačkoj provinciji sv. Ćirila i Metoda.
Nevenka Špoljarić