BUDIMPEŠTA (IKA/TU) – U glavnom gradu Mađarske, Budimpešti 18. i 19. listopada održan je susret predstavnikâ biskupskih konferencija Srednjoistočne Europe na kojem su sudjelovali praški nadbiskup kardinal Dominik Duka, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, krakovski nadbiskup Marek Jędraszewski, bratislavski nadbiskup Stanislav Zvolenský te domaćini ostrogonsko-budimpeštanski nadbiskup kardinal Pétar Erdö i predsjednik Mađarske biskupske konferencije biskup Györa András Veres. Na susretu se razgovaralo o aktualnim izazovima s kojima se suočavaju te krajevne Crkve.
Europski identitet, više od zemljopisnih faktora, prije svega je kulturni identitet. Jedna od snaga koje najviše nadahnjuju ovu kulturu bila je i još je uvijek, unatoč svoj njenoj sekulariziranosti, kršćanska religija, kaže se u završnoj poruci sa Susreta u kojoj se ističe kako „nacionalna pripadnost ne može biti razlogom neprijateljstva, prezira prema drugima, nego radije pomoć u razumijevanju i poštivanju drugih naroda i drugih kultura”.
Europa mora biti prava obitelj narodâ u kojoj se članovi uzajamno cijene, poznaju i zalažu se za zajedničke vrijednosti. Molimo i radimo za Europu koja poštuje ljudski život od trenutka začeća do prirodne smrti i koja je gostoljubivo mjesto za obitelji; za Europu koja poštuje individualnu i kolektivnu vjersku slobodu koja pripada osobi na temelju njezina vlastitog dostojanstva; za Europu koja priznaje također mogućnost narodima da na pravi način poštuju one religije koje su najviše pridonijele stvaranju njezine kulture i identiteta, kaže se u poruci. U poruci se poziva biskupske konferencije Srednjoistočne Europe da pruže konkretnu pomoć izbjeglicama koje žive na Bliskom istoku i čekaju priliku za povratak u svoje gradove i sela. Osjećamo se posebno solidarnima s onima koji trpe nasilja i progone zbog svoje pripadnosti kršćanstvu. Njihovo svjedočanstvo i vjernost duhovna je utjeha i kršćanima naših naroda, dodaje se u poruci.
Mučenici iz doba nacizma i komunizma, koji su ubijeni u našim zemljama, uče nas oprostu, milosrđu i duhovnom pomirenju. Utječemo se njihovu zagovoru za mir, pomirenje i autentični razvoj ljudske obitelji, kaže se na kraju poruke.