ĐAKOVO (TU) – U četvrtak 16. travnja studenti 3., 4. i 5. godine Katoličkog bogoslovnog fakulteta krenuli su na studijsko putovanje u Akvileju i Ravennu, zajedno s dekanom prof. dr. sc. Ivicom Ragužem, prodekanima doc. dr. sc. Suzanom Vuletić, doc. dr. sc. Šimom Šokčevićem i doc. dr. sc. Grgom Grbešićem te profesorima dr. sc. Antunom Japundžićem i mr. sc. Marijom Živković.
Nakon cjelonoćnog putovanja, u jutarnjim satima su stigli u Akvileju gdje su izmolili jutarnji čas te krenuli u obilazak patrijarhalne bazilike iz 11. st. koju krasi podni mozaik. Poslije obilaska je slijedila sveta misa u istoj bazilici, a predvodio ju je prof. dr. sc. Ivica Raguž. U svojoj homiliji dekan je istaknuo važnost doživljaja euharistije upravo na tom povijesnom mjestu. U toj bazilici su mnogi sveci živjeli vjeru. I mi smo došli kako bi obnovili i učvrstili vjeru te rasli kao teolozi u toj spoznaji. Prof. Raguž je iznio dvije stvari iz Evanđelja i povezao ih s prizorima mozaika. Bog daje bršljan i crva Joni, ali to nije nešto loše, to je početak nečega novoga. Bog u Isusu Kristu je Bog koji želi dijalog i suradnju s ljudima. Isus Krist se ne hvali svojim dijelima ,ali mi često dopuštamo da nas ljudi hvale i Kristovu samoću shvaćamo kao otklon od časti. Posebna važnost ove bazilike je u tome što su u njoj potvrđene Carigradska i Nicejska dogma. Dekan je po primjeru biskupa Kromacija poželio studentima da osjete dodirnutost novim Kristovim životom.
Nakon svete mise slijedio je obilazak kripte u kojoj se nalaze freske te relikvije mučenika. Poslije obilaska Akvileje put je nastavljen prema Milano Maritimma gdje su studenti bili smješteni te je uslijedila večera i druženje. Drugi dan je započeo molitvom i doručkom te putom prema Ravenni. Prvo je uslijedio posjet bazilici sv. Apolinarija u Classi. Ova bazilika je primjer ranokršćanske bazilike, a krasi ju mozaik s krajolikom s drvećem i 12 ovaca koje simboliziraju apostole, a u čijem središtu se nalazi sv. Apolinarije raširenih ruku u molitvi. Nakon posjete ovoj bazilici uslijedila je sveta misa koju je predvodio prodekan doc. dr. sc. Grgo Grbešić u katedrali Kristova uskrsnuća u Ravenni. Vlč. Grgo je u propovijedi poručio kako je za poslanje najvažnija molitva i sama svijest o poslanju. Ako nemamo svijesti, onda molitva može postati obred bez ikakvog značenja. I prva crkva je imala tu svijest pa je izabrala 7 muževa. Nakon silaska Duha Svetoga učenici dobivaju autoritet. Crkveni oci su djeca svoga vremena, koriste misao i književnost za prijenos Božje riječi. To nam je primjer simbioze kulture i teologije.
Nakon svete mise studenti su obišli Neonovu krstionicu gdje su bogoslovi otpjevali prigodnu pjesmu. Posjetili su muzej te nadbiskupovu kapelicu sv. Andrije u kojoj se nalazi mozaik s prikazom Krista ratnika. Potom su posjetili Danteov grob gdje je pročitano nekoliko stihova iz njegove „Božanstvene komedije“ te novu baziliku sv. Apolinarija koja ima mozaike s nizom svetaca-mučenika. Nakon kratkog odmora i ručka uslijedio je posjet bazilici sv. Vitalea gdje se na velikommozaiku u apsidi nalazi mladi golobradi Krist odjeven u purpurnu odjeću. U rukama drži dijamantnu krunu koju daje Svetom Vitaleu koji se nalazi lijevo. U desnom dijelu mozaika stoji biskup Eklezije koji drži model crkve u kojoj se nalaze. Odmah pokraj ove bazilike nalazi se mauzolej Gale Placidijegdje se nalaze simboličke figure golubica koje piju iz posude te tri sarkofaga koja pripadaju Gali Placidiji, caru Valentijanu III. i caru Konstanciju III. Nakon obilazaka uslijedilo je slobodno vrijeme za daljnje razgledavanje grada te je uslijedio povratak kući u večernjim satima. Anita Lučić