OSIJEK (TU) – Nakon ekumenskih bogoslužja kod rimokatolika i evangelika u Svjetskoj molitvenoj osmini za jedinstvo kršćana, treće ujedno središnje bogoslužje održano je 21. siječnja u Kapucinskoj crkvi sv. Jakova. Svečanost zajedništva kršćana grada Osijeka počela je procesijom uz ulaznu pjesmu, koju je predvodio zbor bogoslova Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu uz orguljsku pratnju bogoslova Brune Diklića. Mnogobrojne sabrane u molitvi za jedinstvo kršćana uvodno je pozdravio fra Ante Pervan, kapucinski gvardijan, ponosno podsjećajući da je u njihovoj crkvi 1927. godine počela ekumenska molitva.
Srdačnu dobrodošlicu mnoštvu izrazio je mons. dr. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup, koji je predvodio večernje ekumensko bogoslužje s predstavnicima kršćanskih zajednica. Među ostalim nadbiskup Hranić je poručio: „Nas ovdje okupljene vjera u Isusa Spasitelja potiče na nadilaženje podjela, na odustajanje od zlopamćenja i podnesenog zla i uvreda, na uzajamno praštanje i pomirenje, na ponovnu izgradnju povjerenja jer u vjeri znamo da ćemo se, u Očevu domu, na kraju svi susresti, svi mi koji smo došli zajedno moliti za jedinstvo među nama i među našim Crkvama, i oni koji ne žele doći među nas, nego i dalje šire nepovjerenje, želju za dominacijom nad drugima, pa čak i dalje siju mržnju i zlo. Mi vjerujemo da jednoga dana više neće biti među nama i među našim narodima i crkvama nikakvih podjela, da nećemo više pripadati različitim konfesijama, da nam jednoga dana više neće biti važno tko ima kakvo odijelo na sebi, nećemo se dijeliti na mi i oni, na nas na ovoj i na njih na onoj strani, nego da ćemo ako ne prije, a ono barem o ponovnom Kristovom dolasku biti jedno u njemu, jedna te ista obitelj. I pred tom činjenicom u vjeri u Boga mi koji smo do prije nekoliko godina jedni druge pogrđivali i jedni druge puni mržnje nazivali sotonama, antikristima, četnicima, ustašama… unatoč svega uspijevamo ovih dana i večeras zajedno moliti. Već sada oslobođeni od pakosti i tvrdoće našega srca, otvoreni jedni za druge, vjerujemo Kristu Gospodinu raspetome i uskrslome, koji je svojom smrću i uskrsnućem srušio svaku pregradu razdvojnicu i pobijedio svaku mržnju koja je klica smrti u nama te u vjeri vidimo sve nas samo kao jednu Crkvu i kao jednu obitelj u njemu. Snagom vjere uspijevamo sebe već sada vidjeti i prepoznavati se potpuno izmirenom braćom i sestrama, ispunjenima Svetim Duhom njegove ljubavi, članovima jedne te iste obitelji, te njegovom snagom zajedno klikćemo, ispovijedamo i hvalimo nebeskoga Oca: ‘Desnica tvoja, Gospodine, snagom se (među nama) prodiči!’ (Izl 15,6).“
Nadbiskup Hranić zahvalio i čestitao novoimenovanim predstavnicima crkava
„Želim nas najprije podsjetiti na našega brata kojega je Gospodin pozvao k sebi 24. svibnja 2017. godine. Dionikom nebeske liturgije i zajedništva svetih u Kristu učinio je Njegovo preosveštenstvo episkopa osječko-poljskog i baranjskog gospodina Lukijana. Episkop Lukijan bio je – sve dok je mogao – redoviti sudionik ovih naših molitvenih okupljanja. Neka mu Gospodin udijeli vječnu radost i mir. Došlo je i do promjena u sastavu Ekumenske koordinacije osječke regije koja pripravlja molitveni hod za jedinstvo Crkava, okupljajući nas po crkvama i bogoslužnim prostorima Osijeka. Zahvaljujem svima koji su proteklih godina sudjelovali u ovim molitvenim slavljima, a koje je Božja providnost odvela iz naše sredine na njihove nove službe u istom vinogradu Gospodnjem. Zahvaljujem i pozdravljam gvardijana fra Antu Pervana te oce kapucine u ovom Franjevačkom samostanu sv. Jakova u Osijeku, koji su u ovoj svojoj crkvi 1927. godine započeli s molitvom za jedinstvo kršćana i ostali ustrajni molitelji, a kasnije postali domaćini naših središnjih molitvenih slavlja sve do danas. Radost mi je u ime svih nas pozdraviti one koje je njihova služba dovela u Osijek. Visokopreosvećeni gospodin Irinej, episkop bački i administrator osječkopoljski i baranjski kao predstavnike Osječko-poljske i baranjske eparhije u Ekumenskoj koordinaciji imenovao je: visokoprečasnog gospodina protojereja Aleksandra Đuranovića, arhijerejskog namjesnika i paroha osječkog, te prečasnog gospodina jereja Sinišu Mićanovića, paroha dopsinskog i budimačkog. Prečasna gospodo, izričem Vam dobrodošlicu i od srca vas pozdravljam među nama kao predstavnike Srpske pravoslavne Crkve i Osječko-poljske i baranjske eparhije. U ime svih nas čestitam na izboru za novog biskupa Reformirane kršćanske-kalvinske Crkve u RH i od srca među nama pozdravljam, prije dva dana rukopoloženog, preuzvišenog gospodina Petera Szenna, kojega je izbor za biskupa zatekao na službi župnika u Hrastinu. Preuzvišeni primite naše čestitke. Vi ste već sudjelovali u našim molitvenim slavljima, a večeras vas po prvi puta predstavljamo ne samo kao župnika, nego i kao biskupa. Neka Vas Gospodin snaži i vodi svojim duhom u Vašoj časnoj, ali zahtjevnoj službi. Istodobno vam zahvaljujem što ste kao predstavnika vaše Crkve u Ekumenskoj koordinaciji zadržali vlč. Darka Turšića, pastora u Kotlini“, kazao je nadbiskup Hranić te je posebno pozdravio „redovitog i vrijednog sudionika molitvenih ekumenskih okupljanja“ Branka Berića, biskupa Evangeličke crkve u RH i Samira Vrabeca, potpredsjednika Evangeličke crkve, zatim nazočne: pastora pripravnika Baptističke crkve u Osijeku Josipa Dobutovića, Davida Kovačevića, đakona Crkve Božje u RH, članove Ekumenske koordinacije osječke regije (uz spomenute) vlč. Alojza Kovačeka, župnika župe Sv. Ćirila i Metoda u Osijeku, i Mariju Krivić, predsjednicu Zajednice MiR u Osijeku.
Za sudjelovanje u ekumenskom slavlju Hranić je zahvalio pozdravljajući mons. dr. Vladimira Dugalića, biskupskog vikara za grad Osijek i ravnatelja Instituta za novu evangelizaciju sv. Ivan Pavao II. u Osijeku, zatim mo Ivana Andrića, rektora Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, Darija Hrgu, tajnika Nadbiskupskog ordinarijata, osječke svećenike: mons. Adama Bernatovića, konkatedralnog župnika i dekana Osječkog zapadnog dekanata, o. Ljubomira Sturka, grkokatoličkog župnika u Osijeku, vlč. Roberta Almašija, župnog vikara u konkatedrali, vlč. Leona Noudeviwa Sagbohana i vlč. Roberta Djossoua, svećenike iz Biskupije Porto Novo u Beninu, a od jesenas na službi u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, zatim Vladimira Mikruta, svećenika u miru te đakona u konkatedrali Ivana Kunčevića, i ostale svećenike i predstavnike kršćanskih crkava, redovnice iz redovničkih zajednica u Osijeku, bogoslove, vjernike katolike i pripadnike kršćanskih Crkava i zajednica ujedinjenih u molitvi za jedinstvo Crkve. Potonjima je Hranić posebno zahvalio: „Hvala vam na svjedočanstvu svakodnevnog uzajamnog poštovanja, suradnje i prihvaćanja u kršćanskoj ljubavi i zajedništvu.“
Molitvena osmina posvješćuje nužno oslanjanje na Gospodinovu snagu
Tijekom bogoslužja u službi Riječi prvo čitanje iz Knjige Izlaska (Izl 15,1-21) čitao je vikar Robert Almaši, psalam su pjevali (Ps 118,1 – 4.13-16) bogoslovi Nikola Andrić i Luka Ćosić, drugo čitanje je čitao Robert Erk, a Evanđelje (Mk 5, 21-43) konkatedralni đakon Ivan Kunčević. U homiliji, razmatrajući evanđeoski tekst o dvama događajima (ozdravljenje bolesne žene i uskrsnuće nadstojnikove kćeri), Hranić je govorio o vjeri ističući kako je „Isus ustvrdio da vjera, i to vjera u njega, ima moć i nad smrću“ te da „onaj tko vjeruje na neki način ‘dotiče’, ‘pipa’ Isusa i od njega crpi milost koja spašava nas i naš duhovni život, spašava nas od bolesti i od smrti“. „Čitavo je Evanđelje napisano u svjetlu te vjere: Isus je uskrsnuo, pobijedio je smrt i zbog te njegove pobjede i mi ćemo uskrsnuti… Ovogodišnja nas molitvena osmina tako poziva živjeti sa sigurnošću vjere u uskrsnuće; u uskrsnuće koje uvijek pretpostavlja umiranje i smrt. Istodobno nam poručuje da izlječenja od naših konfesionalnih ospica, od naših nečistoća i podjela među našim Crkvama i unutar naših crkava te unutar naših obitelji, nema bez vjere. ‘Ne boj se, samo vjeruj!’ (Mk 5,36). ‘Kćeri, vjera te tvoja spasila!’ (Mk 5,34). Molitvena osmina nam posvješćuje potrebu i mogućnost oslanjanja na Gospodinovu snagu kao realnu i učinkovitu pomoću nadilaženju podjela među našim Crkvama. U nama snaži vjeru da je Isus Gospodin, da on ima moć nad zlom i nad smrću i da nas želi kroz umiranje sebi i smrt povesti u Očev dom gdje vlada istinsko zajedništvo i život kojega će nam on dati“, istaknuo je mons. Hranić zaključujući u homiliji kako je vjera u Kristovo uskrsnuće djelotvorna u našoj povijesti kao vrelo obnove i nade, ustajanje na novi život i životna snaga.
Pozdravna riječ predstavnika kršćanskih Crkava
Nakon ekumenskoga pozdrava mira, ispovijedi kršćanske vjere, molitve vjernika i Očenaša predsjedatelj je pozvao predstavnike kršćanskih Crkava na obraćanje. Protojerej Aleksandar Đuranović, paroh i arhijerejski namjesnik osječki te član Ekumenske koordinacije osječke regije, pozdravio je sabrane u ime Srpske pravoslavne crkvene općine Osijek, kazavši: „Nesvakidašnja duhovna radost ispunjava mi večeras srce i dušu kada smo ovako sabrani, bez obzira na određene razlike u učenju, tradiciji, običajima i praksi. Zajedništvo, molitva i dijalog/uvažavanje i prihvaćanje različitosti, riječi su na koje moramo obratiti posebnu pažnju, jer se tako često čuju, ali koje u praksi teško teško zaživljavaju u dušama ljudskim. Kao kršćani moramo nadvladati toleranciju, taj najniži stupanj i dosegnuti do visina kršćanske ljubavi. Kada je naš zajednički Spasitelj govorio svoju čuvenu Besjedu na gori, on je prvih devet pouka otpočeo riječju ‘blaženi’. Riječ blaženi, na istočnjačkom jeziku na kojem je prvi put izgovorena, znači: onaj koji ne grize sebe. Dakle, ne mučimo sebe pamćenjem uvreda jer se time ne svetimo onome koji nas je uvrijedio, nego samo dozljeđujemo svoje vlastite rane. Ne mučimo sebe mržnjom, zavišću i osvetom jer time ne škodimo drugome, već razjedamo vlastitu dušu i stvaramo u njoj pakao… Crkva Kristova je sveta i čita pa ista zahtijeva svetost i svoje djece, dijelova tijela Kristovog… Neka ovi susreti budu prilika da svatko od nas svjedoči svoju vjeru, upozna drugog i drukčijeg, umanji predrasude, gradi nova poznanstva, da nam naš bližnji bude još bliži, kroz molitvu i proučavanje Biblije, da međusobno razgovaramo kroz psalme i pjesme duhovne.“
Branko Berić, biskup Evangeličke crkve u RH, istaknuo je kako je kršćanski ljubiti bio i ostao čin poslušnosti: „Jedinstvo ne ukida neke naše posebnosti već pred nas postavlja cilj zajedništva i jedinstva koje ćemo temeljiti na ljubavi i da kao takvi budemo svima prepoznatljivi kao kršćani… Više su nas puta podjele spriječile da čujemo bol drugih. Zajedničko svjedočanstvo kršćana u situacijama trpljenja pretpostavlja osobitu vjerodostojnost… I kao što je suvremeni teolog rekao: ‘Što smo bliži križu Kristovu, bliži smo jedni drugima.’ Tko bi prije 50 godina rekao da ćemo ovako sjediti i zajednički moliti… tu se vidi utjecaj Boga koji svima mora otvoriti srce i duše jednih prema drugima. Ustrajte u molitvama za jedinstvo kršćana!“
Péter Szenn, biskup Reformirane kršćanske-kalvinske Crkve u u RH, zahvalio je čestitarima, osobito nadbiskupu Hraniću na riječima i djelima, ističući kako snaga i Božja slava djeluju preko nas kršćana, vjernih Božjoj Riječi, a to je vidljivo i u ekumenskom zajedništvu proteklih godina: „Radostan sam što zajedništvo mogu podijeliti upravo sa svima vama i na tome Bogu i vama hvala!“ Novoimenovani je biskup ispraćen burnim pljeskom nazočnih.
U ime Saveza baptističkih crkava u RH Josip Dobutović, pastor pripravnik Baptističke Crkve u Osijeku, istaknuo je uvjerenje kako će kršćani koji se ponašaju u duhu Božje Riječi i dopuštaju da se Gospodinova desnica prodiči u njihovu životu jednoga dana biti ‘svjetlo’ dajući slavu i hvalu Bogu: „Molimo za zajedništvo Božje u nama onako kako Gospodin čezne!“
U ime Crkve Božje u RH i biskupa-nadglednika Mateja Lazara Kovačevića sabrane je pozdravio đakon David Kovačević ističući u kraćem promišljanju važnost poslanja biti autentični Kristov učenik/učenici: „Isus nas je pozvao: odreći se sebe; uzeti naš križ svaki dan; izgubiti naš život poradi Krista kako bismo ga uistinu spasili i gledajući Isusovim naočalama vidjeti put koji ne vodi u smrt, već uski put vodi u život. Moja je molitva da se zajedno nađemo na tome uskom putu koji vodi u život!“
Nakon predsjedateljevog blagoslova, bogoslovi su sa maestrom Ivanom Andrićem otpjevali duhovnu skladbu, a ekumensko je druženje nastavljeno u dvorani kapucinskoga samostana.
Ekumenska osmina nastavlja se 22. siječnja u retfalačkom prostoru Reformirane kršćanske (kalvinske) Crkve (Š. Petefija 76) s početkom u 17 sati. Nevenka Špoljarić