SIBINJ (TU) – Čitanjem teksta sa spomenika Sibinjskim žrtvama: Prolazniče, sjeti se da na ovom mjestu život žrtvovaše za tvoju slobodu i nezavisnost države Hrvatske osam svjesnih Hrvata ove općine – 19. veljače 1935., započeo je u utorak 19. veljače program 82. obljetnice Sibinjskih žrtava – spomen sjećanja na osmoricu ubijenih seljaka iz odvoračkih sela, mahom Jakačine Male i Grižića: Petra Topalovića, Antuna Ercegovića, Đuku Štimca, Ivana Katalinića, Stjepana Gunčevića, Antuna Perkovića, Matu Pejića i Ivana Jankovića. Oni su dio tihe, duge i slavne povorke najhrabrijih sinova toga kraja, koji su za Domovinu dali ono najvrjednije – svoj život.
Kako Sibinjske žrtve već godinama predstavljaju simbol domoljubne svijesti i pravedne borbe hrvatskoga naroda za slobodu i samostalnost, upravo iz tog razloga Općina Sibinj 19. veljače proslavlja svoj dan. Tako je nakon svečane sjednice Općinskog vijeća, na kojoj su kao i na cjelodnevnom programu, sudjelovali i predstavnici društveno-političkih vlasti Republike Hrvatske na čelu sa izaslanikom predsjednice RH Andrijom Hebrangom, predstavnici vjerskih zajednica, udruga proisteklih iz Domovinskog rata i članovi obitelji poginulih branitelja s područja općine Sibinj, ispred spomenika Sibinjskim žrtvama te kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima položeni su vijenci, a potom je u crkvi sv. Ivana Krstitelja održana misa zadušnica.
Misu je u koncelebraciji policijskog kapelana Davorina Anđića, dr. Antuna Japundžića i grkokatoličkog župnika Ivana Barščevskog predvodio sibinjski župnik i dekan Tomislav Vlaović. Kao i dosadašnjih godina na početku mise župnik Vlaović pročitao je imena Sibinjski žrtava kao i imena poginulih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu. U homiliji je naglasio kako je misa najbolji način da Bogu i njima zahvalimo za tu veliku žrtvu za slobodu naše Domovine. Svjestan kako i danas mnogi trpe tegobe života ustvrdio je da smo kao kršćani pozvani na praštanje, pomirenje, na traženja svih mogućih načina da svatko osobno dadne svoj doprinos u svojim obiteljima, u društvu i Crkvi.
U ovogodišnji program Dana općine Sibinj i 82. obljetnice Sibinjskih žrtava, koji je trajao od nedjelje 17. do utorka 19. veljače uključile su se mnogobrojne institucije, udruge, pojedinci čuvajući i na taj način spomen na svoje sumještane i pokazujući koliko im je stalo do sredine u kojoj žive. U petak je u Osnovnoj školi „Ivana Mažuranića“ predsjednik Društva logoraša srpskih koncentracionih logora i predsjednik Hrvatskog centra za istraživanje srpskih ratnih zločina u Vukovaru Danijel Rehak predstavio strip i film o Vukovaru – „Ovčara-krik u noći“. U subotu, 18. veljače održan je tradicionalni maraton, koji su u spomen na svoje poginule sumještana, po nimalo lakom terenu dužine osamnaest kilometara, istrčali mnogobrojni sudionici: članovi Trkačkog kluba „Brace“ te više nogometnih klubova, KUD-ova i dobrovoljnih vatrogasnih društava te drugi. Pod geslom „Putevima Sibinjskih žrtava“ start je bio u Jakačini Maloj, gdje su uza spomenik položili cvijeće i zapalili svijeće, a potom su trčali stazom koja je vodila preko Grgurevića, Bilica, Grižića, Krajačića, Starog Slatinika i Gornjih Andrijevaca sve do središta Sibinja, gdje su odali počast Sibinjskim žrtvama, ali i stradalima u Domovinskom ratu. B. Lukačević