OSIJEK (TU) – U osječkoj konkatedrali u nedjelju, 13. listopada 2024. slavljena je misa zaziva Duha Svetoga za početak nove akademske godine na osječkom Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera koju je predvodio đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić. Koncelebrirali su mons. dr. Ivica Pažin, dekan KBF-a u Đakovu i predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda, vlč. dr. Davor Vuković, sveučilišni kapelan i prodekan KBF-a u Đakovu, vlč. dr. Boris Vulić, prodekan KBF-a u Đakovu, vlč. Mario Žigman, župnik Župe sv. Luke evanđelista u Josipovcu, nadbiskupijski povjerenik za pastoral mladih i studentski kapelan Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, vlč. dr. Drago Tukara, ravnatelj Caritasa i Nadbiskupskog Vikarijata te profesor na KBF-u u Đakovu, vlč. Matej Glavica, konkatedralni župnik, p. Boris Jozić, vjeroučitelj i duhovnik u IKG-u Osijeku te pomoćnik SKAC-a Osijek te vlč. Marko Obradović, tajnik Nadbiskupskog ordinarijata.
Na početku misnoga slavlja nadbiskup Đuro je pozdravio okupljene članove akademske zajednice, rektora sveučilišta prof. dr. sc. Vladu Guberca, sve dekane, prodekane, profesore i profesorice, sve okupljene studente, napose brucoše i sve druge okupljene vjernike. Nakon uvoda, u službi riječi sudjelovali su rektor Guberac, čitajući prvo čitanje i psalam, čitajući drugo čitanje izv. prof. dr. sc. Ljiljana Krstin s Odjela za biologiju u Osijeku te Karla Vojedilov, članica zbora mladih, čitajući molitvu vjernika. Pjevanjem i sviranjem euharistijsko slavlje animirao je konkatedralni župni zbor mladih.
Na početku svoje homilije nadbiskup je pojasnio kako je u židovstvu bilo normalno da se vječni život postiže obdržavanjem zapovijedi što je zahtjevno, ali nije preteško. Svojim pitanjem mladić iz evanđelja (Mk 10, 17-30) pokazuje da se prema tom kriteriju mogao smatrati dijelom vječnog života, ali on se ipak osjećao nezadovoljnim. On je želio više od tog minimuma i zbog toga ga je Isus zavolio i pozvao da pođe za njim. Osobe koje su časne, moralne i poštene lako se zavoli i zato je to bio temelj da Isus pred tog mladića stavi ideale, ideale koje nudi i danas. No može ih ponuditi samo onima koji se ne zadovoljavaju time da budu osrednji ili malo bolji kršćani, nego žele ostvariti puninu ideala i tako biti istinski radosni i ispunjeni, a mladi ljudi su baš takvi. Nadbiskup je stoga pozvao i sve okupljene na početku akademske godine da se ne zadovoljavaju biti osrednji studenti zadovoljni s minimalnom ocjenom, nego maksimalno angažirani i izvrsni studenti i profesori, revni i zauzeti svećenici, savjesni i odgovorni radnici kojima se ne može prigovoriti da su neodgovorni ili površni.
Nadbiskup je potom istaknuo kako vjeruje da bi svi studenti, mladi, profesori željeli biti zdrava alternativa, odgovorne i cjelovite osobe, graditi zdravo i pošteno društvo i u njemu svjedočiti Boga, promicati evanđeoske ideale te tako mijenjati i izgrađivati gospodarski i politički sustav u kojem živimo, spremni ponekad i suočavati se s otporima koji dolaze. Također je ustvrdio da se bez Boga i njegove snage, bez zaljubljenosti u njegove ideale, ne može mijenjati ovaj svijet. „Zato tražimo od Boga mudrost i snagu da možemo biti spremni raditi i djelovati uz te ideale, da u tome budemo postojani i spremni na žrtve“ – rekao je mons. Hranić.
Završavajući homiliju nadbiskup je iznio tri poticajna pitanja koja bi trebalo slijediti u akademskoj godini koja započinje. „Prvo, gdje i u čemu leži moje bogatstvo, što je trenutno ono što mi je vrijedno i do čega mi je stalo. Drugo, što bi mi Isus rekao da trebam činiti kako bi mu ostao vjeran. I posljednje, čega se trebam osloboditi te uz što prionuti kako bi se približio ljudskim i evanđeoskim vrednotama.“
Nakon pričesti uslijedio je svečani himan Duhu Svetomu kao molitva za početak nove akademske godine, a potom je konkatedralni župnik Glavica pozvao članove sveučilišne zajednice na zajedničko druženje sa svećenicima u župnoj kući, uz molitvu i želje za blagoslovljenu akademsku godinu koja je pred njima i svim studentima. Anamarija Buzgo