POŽEGA (TU) – U Biskupskom domu u Požegi 25. ožujka održana je XXVII. skupština biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine, na kojoj je uz metropolita Đuru Hranića i domaćina požeškog biskupa Antuna Škvorčevića sudjelovao i đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit u miru Marin Srakić te srijemski biskup Đuro Gašparović. Na sjednici su bili nazočni đakovačko-osječki i požeški kancelar Robert Jugović i Goran Lukić.
Nakon zajedničke molitve, biskup Škvorčević je u pozdravu spomenuo ozračje i znakovitost koja prati ovu skupštinu, koja se održava u povezanosti s određenim događanjima na razini opće Crkve i naših mjesnih Crkava. Podsjetio je na proslavu srebrenog biskupskog jubileja nadbiskupa Marina Srakića prije dva dana u đakovačkoj Katedrali te mu još jedanput u sjedištu Požeške biskupije čestitao navedenu obljetnicu. Pored toga spomenuo je da Požeška biskupija za dva dana slavi „Dan obnove čišćenja pamćenja i spomena mučenika“ kada će o 70. obljetnici završetka II. svjetskog rata iskazati poštovanje prema svim žrtvama, napose na središnjem molitvenom slavlju u Jasenovcu. Istaknuo je kako ovom biskupskom susretu daje određenu duhovnu dimenziju i 500. obljetnica rođenja sv. Terezije Avilske, zaštitnice požeške Katedrale koje se spominjemo za tri dana.
Podsjetio je da se ova biskupska skupština održava na svetkovinu Gospodinova utjelovljenja ili Blagovijesti, kojoj je u središtu čovjek čiju je slabost, prolaznost i smrtnost preuzeo Sin Očev da čovjeku podari besmrtnost. Kazao je kako je u tom svjetlu o 50. obljetnici završetka II. vatikanskog sabora izazovno ponovno čitati saborske dokumente i da su posebno poticajne riječi kojima započinje Pastoralna konstitucija o Crkvi u suvremenom svijetu „Gaudium et spes“: „Radost i nada, žalost i tjeskoba ljudi našega vremena, osobito siromašnih i svih koji trpe jesu radost i nada, žalost i tjeskoba također Kristovih učenika, te nema ničega uistinu ljudskoga a da ne bi našlo odjeka u njihovu srcu.“ Biskup je rekao kako u tom smislu duboko osjećamo svu težinu siromaštva napose slavonskog čovjeka i tugu odlazaka mnogih mladih obitelji s ovoga prostora u inozemstvo te da nam je i na ovoj skupštini promisliti kako možemo pastoralno odgovoriti na to pitanje. Poželio je nazočnim biskupima ugodan boravak u Požegi i plodan rad.
U uvodnoj riječi nadbiskup Hranić je zahvalio biskupu Škvorčeviću za izraze dobrodošlice. Nadovezao se na njegovu tvrdnju o teškom stanju u Slavoniji i istaknuo kako se ovih dana na kanonskim vizitacijama župa u podunavskom kraju i sam mogao uvjeriti u razmjere topljenja stanovništva zbog bijega cijelih obitelji od neimaštine. Izrazio je nadu da će se na svim razinama odgovornosti u Hrvatskoj konačno početi nešto ozbiljnije poduzimati za popravak gospodarskog i demografskog stanja. Predstavio je dnevni red skupštine i uveo u raspravu o ekumenizmu na prostoru Đakovačko-osječke crkvene pokrajine, što je bila središnja tema rada.
Na temelju pripravljenih statističkih podataka o mješovitim ženidbama i prijelazima u puno zajedništvo Katoličke Crkve razgovaralo se o mogućnostima pastorala usmjerenog na pomoć u nastojanju oko vjerskog života pripadnika različitih vjerskih zajednica u obitelji. S obzirom na to i druga pitanja istaknuta je potreba veće suradnje s episkopima Srpske Pravoslavne Crkve. Biskupi su se osvrnuli na ono što je do sada s crkvene strane poduzeto kod nas s obzirom na objektivan i cjelovit pristup događajima iz II. svjetskog rata i nakon njega te u Domovinskom ratu, s obzirom na evanđeosko liječenje rana prošlosti što ih je ostavilo zlo i nasilje te promicanje praštanja i pomirenja. Istaknuli su da u tom pogledu imaju posebno značenje Jasenovac i Vukovar, te da ih treba povezati s našim ekumenskim nastojanjima. U tom okviru razmotrili su neutemeljenost i najnovijih pokušaja određenih krugova da ospore nedvojbeno pozitivno djelovanje bl. Alojzija Stepinca u vrijeme II. svjetskog rata i nakon njega. Razgovarali su o stanju u Srijemskoj biskupiji te u duhu metropolijskog zajedništva zaključili da će i dalje nastojati promicati povezanost s Crkvom u Srbiji, kako bi kao susjedne mjesne Crkve pružili ohrabrenje i moguću potporu njihovim pastirima i vjernicima. U tom smislu ocijenjen je važnim nedavni susret biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine s beogradskim nadbiskupom Stanislavom Hočevarom u Srijemskoj Mitrovici. Na dnevnom redu skupštine bila su i neka druga aktualna pitanja. www.pozeska-biskupija.com