JOSIPOVAC PUNITOVAČKI (TU) – Vjernici Župe Punitovci prisjetili su se u nedjelju, 18. rujna 2016. na misi koju je u Josipovcu Punitovačkom predvodio župnik mr. Đurica Pardon, 101. godišnjice rođenja svećenika Vendelina Kristeka, sina Vendelina i Marije r. Hulak koji je rođen u tom mjestu većinom nastanjenom rimokatoličkim vjernicima slovačke narodnosti.
Gimnaziju je pohađao u Osijeku, Travniku i Sarajevu, a teologiju studirao u Đakovu. Za svećenika Dakovačke i Srijemske biskupije zaređen je 1941. godine. Kapelansku službu vršio je u Đakovu i Vinkovcima. U listopadu 1944. godine imenovan je upraviteljem župe u Vuki. Komunističke su ga vlasti uhitile i osudile na dvije godine zatvora u prosincu 1945. godine. U zatvoru se teško razbolio pa je pušten na liječenje. Umro je u Svećeničkom domu u Đakovu 1948. godine, u 33. godini života i sedmoj godini svećeništva, a tijelo mu je sahranjeno na đakovačkom groblju.
Govoreći o tom važnom sinu Josipovca Punitovačkog, Slovaku i domoljubu koji je svoj život položio u borbi protiv totalitarizma komunističkog režima župnik Pardon je naglasio: „I mi smo poput njega danas pozvani sve svoje snage, svoje sposobnosti, pa čak i materijalna dobra staviti u službu boljitka naše Domovine. Svećenik Kristek dao je čitav svoj život u obranu vlastitih kršćanskih uvjerenja i štiteći jedinstvo Crkve. Primjer njegova rada, njegove žrtve i danas, kada je našoj Domovini potrebna svaka pomoć da bi rasla i napredovala prema boljoj budućnosti, potiče nas na aktivan kršćanski život i zauzetost da se naš kraj i naše selo učini dobrim i kvalitetnim mjestom za život, iz kojega ljudi neće iseljavati nego ovdje mirno i u blagostanju živjeti.“
Župnik Pardon završio je homiliju zanimljivim pitanjem: „Volimo li mi svoju Domovinu i svoj kraj, svoju vjeru i svoju Crkvu poput Vendelina Kristeka? Jesmo li spremni danas za nju život dati?“ Euharistijskom slavlju bili su nazočni župljani župe Punitovci, poglavito slovačkih sela – filijala Josipovac Punitovački i Jurjevac Punitovački, kao i rodbina pokojnoga župnika Kristeka. Mirko Knežević