ĐAKOVO (TU) – U organizaciji Ureda za pastoral osoba s invaliditetom i članova njihovih obitelji, u prostorijama Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, održan je seminar za animatore i suradnike u radu s osobama s invaliditetom u subotu, 25. ožujka 2023. Nakon uvodne molitve, okupljene je pozdravio nadbiskupijski povjerenik Ureda za pastoral osoba s invaliditetom i članova njihovih obitelji vlč. Alojz Kovaček. Budući je bio blagdan Naviještenja Gospodinova, povjerenik je iz uvodne molitve istaknuo i okupljene podsjetio kako se Blažena Djevica Marija otvara Božjoj volji te kako je to poziv i svima okupljenima da se stave u Božju volju i Bogu na raspolaganje. Također je zahvalio okupljenim animatorima i suradnicima na predanom radu, volji za stručnim usavršavanjem i potaknuo ih da i dalje nesebično služe u radu s osobama s invaliditetom te je predstavio tijek seminara.
Seminar je započeo predavanjem prof. prim. dr. sc. Silvije Pušeljić, dr. med., specijalistice pedijatrije. Tema predavanja bila je Neurorazvojni poremećaji kod djece. Dr. Pušeljić je govorila o neurorazvojnim poremećajima kod djece, načinu procjene i mogućim ishodima. U interaktivnom predavanju o problemima dijagnostike, rehabilitacije i ishoda, dr. Pušeljić je istaknula kako se medicina brzo razvija i postavila pitanje: „Je li nam dozvoljeno sve što je moguće?“- te je ostavila prostor za osobno promišljanje. Predavačica je prvo definirala neurorazvojne poremećaje i navela primjere: mentalno zaostajanje, poremećaj pažnje, teškoće u učenju, autizam. Neurorazvojni poremećaji su skupina stanja koja uzrokuju blaga do vrlo teška odstupanja u razvoju. Većina moždanih oštećenja (70-90%) nastaju tijekom trudnoće i imaju genetička odstupanja, 5-10% događa se pri porodu. Istaknula je značajnost nasljednosti neurorazvojnih poremećaja (mentalna retardacija, poremećaji iz spektra autizma, ADHD, shizofrenija). Dr. Pušeljić je kratko navela i čimbenike rizičnih trudnoća: roditeljska dob iznad 35 god., pretilost, akutne i kronične bolesti majke. Prijevremeno rođena djeca imaju neki oblik razvojnih odstupanja. Nakon predavanja sudionici su podijeljeni u dvije skupine i pristupili su radu u radionicama.
U prvoj radionici Neurorazvojni poremećaji kod nedonoščadi porođajne težine ispod 1500 grama kako procijeniti i što očekivati? – kojoj su voditeljice bile Ema Poznić, dr. med., i Nora Pušeljić, dr.med., obje specijalizantice pedijatrije, prikazale su pacijente koji pripadaju toj skupini. Sudionici su iznosili svoje mišljenje o mogućim očekivanjima i posljedicama navedenih neurorazvojnih poremećaja svakog pacijenta kojega su voditeljice su prikazale.
U drugoj radionici Poremećaj iz spektra autizma – mogući ishodi koju su vodile Ivana Serdarušić, dr. med., specijalizant pedijatrije i prof. prim. dr. sc. Silvija Pušeljić, prikazale su pacijente koji pripadaju toj skupini, a sudionici su kroz interakciju iznosili razloge zašto misle da je potrebna daljnja genetska obrada prikazanih pacijenata.
Na kraju susreta uslijedio je zajednički plenum, na kome su sudionici seminara iskazali zadovoljstvo predavanjem i radom u radionicama i pohvalili stručnost predavačice i voditeljica. Tema seminara je kompleksna i njome su se mnoga pitanja otvorila što ukazuje na potrebu daljnjih predavanja. Povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom i članova njihovih obitelji, vlč. Kovaček, na kraju se zahvalio svim nazočnima na aktivnom i konstruktivnom sudjelovanju i potvrdio zaključak predavačice, dr. Silvije Pušeljić, kako je u detekciji neurorazvojnih poremećaja potrebna snažna suradnja zdravstvenih službi, obrazovnog sustava i angažiranost društvene zajednice kao i podrška Crkve. Medicinskim napretkom javljaju se i moralne dvojbe i postavlja se pitanje posljedica, stoga je nužna podrška institucija, društvenih i vjerskih zajednica u vidu podrške ne samo osobi s teškoćama već cijeloj obitelji. Tonka Odobašić/ Martina Pandža