ĐAKOVO (TU) – Četvrta generacija polaznika Nadbiskupijske glazbene škole, njih 18-ero, primilo je subotu 28. veljače 2015. potvrdnice o uspješno završenoj dvogodišnjoj formaciji. Uz voditelja Glazbene škole mo. Ivana Andrića te voditelja Nadbiskupijskog ureda za crkvenu glazbu preč. mo. Vinka Sitarića, u prostorima Središnje nadbiskupijske i fakultetske knjižnice u Đakovu potvrdnice im je uručio generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Ivan Ćurić.
Podjeli potvrdnica prethodio je seminar za župne glazbene suradnike na temu “Rad s dječjim zborovima i voditeljima zborova: poznavanje mogućnosti dječjeg glasa i vokalne interpretacije”, kojemu se odazvalo preko 90 suradnika. Predavačica na seminaru bila je profesorica pjevanja Marijana Matijević iz Osijeka.
Nakon molitve i uvodnih riječi mo. Vinka Sitarića, prof. Matijević započela je s prvim dijelom predavanja koji je obuhvatio osnove vokalne tehnike, s naglaskom na pravilno disanje kod proizvodnje tona te pravilnu artikulaciju glasova, kao i problem pravilnog izgovora teksta. U drugom dijelu predavanja seminaru su se pridružili članovi dječjeg zbora Glazbene škole koja djeluje pri osnovnoj školi I. G. Kovačića iz Đakova, s kojima je prof. Matijević pokazala praktičnu upotrebu navedenih vokalnih tehnika.
Skupu se prigodnim riječima obratio generalni vikar mons. Ivan Ćurić, čestitajući u svoje i u ime nadbiskupa mons. Đure Hranića onima koji su završili glazbenu izobrazbu te među ostalim istaknuvši da se kroz crkveno pjevanje čuva sakralnosti liturgije, a crkveni glazbenici pored glazbenog znanja trebaju posjedovati i dobro razumijevanje liturgijskog sadržaja. “Sakralnost ne označava udaljavanje od našeg liturgijskog doživljaja i raspoloženja, već ona u sebi čuva onu dvostruku ‘križevnu’ ili ‘križnu’ dimenziju koja nas usmjeruje prema Bogu te jedne prema drugima”, posvijestio je mons. Ćurić.
Na kraju seminara podijeljene su potvrdnice o uspješno završenom programu polaznicima Nadbiskupijske glazbene škole. Voditelj Škole mo. Andrić tom je prigodom rekao kako su polaznici kroz 30 dana ostvarili planiranu normu od 150 sati nastave, a sudjelovali su i u brojnim programima u organizaciji Ureda za crkvenu glazbu. “Svatko imalo upućen u glazbu shvaća da je ova satnica od 150 sati nedostatna da bi se polaznici, početnici u glazbi, razvili u spretne i kompetentne glazbenike. Program, kako je zamišljen, najviše je mogao koristiti onima koji su već pomalo vladali sviranjem i imaju nekog prethodnog iskustva s glazbom. Oni su mogli upotpuniti i proširiti svoje dosadašnje poznavanje o glazbi i drugim potrebnim kompetencijama. Početnici – oni su mogli dobiti solidne temelje za nastavak budućega osobnog rada koji je neizostavan, napose u sviranju”, rekao je mo. Andrić.
Polaznicima je zahvalio na njihovoj ustrajnosti, otvorenosti i radu, a njihovim župnicima jer su ih podržavali na putu njihove formacije. “Čestitam vam i molim da sve ono što ste uložili Bog stostruko nagradi na vaše dobro i na dobro župnih zajednica u kojima djelujete kao liturgijski glazbeni suradnici”, zaključio je mo. Andrić.
Nadbiskupijska glazbena škola osnovana je u okviru Škole za župne suradnike i djeluje od jeseni 2004., s ciljem da kroz dvogodišnji ciklus predavanja pruži potrebno poznavanje liturgike i glazbe onima koji su već u službi glazbenih animatora u liturgiji, kao i onima koji se tek namjeravaju posvetiti ovoj zadaći. Nastava se odvijala kroz petnaest susreta po školskoj godini, a jedan školski dan podrazumijevao je četiri zajednička školska sata (liturgika, pjevanje i dirigiranje, liturgijski glazbeni repertorij, solfeggio) te pojedinačni sat sviranja klavijature. T. Kruljac / A. Banović