ĐAKOVO (TU) – „Raduje me vaša mladost, vaš entuzijazam, kreativnost, polet i radost, treba to našoj nadbiskupiji“, rekao je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić 24. rujna pozdravljajući okupljene koordinatore volontera za Susret hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru. Oko 120 koordinatora okupilo se na prigodnom seminaru u Sinodskoj dvorani KBF-a u Đakovu gdje su kroz predavanja i radionicu upoznati sa svojim dužnostima i obvezama za predstojeći SHKM.
„Ovaj seminar nastavak je onoga što se dogodilo na Jubileju mladih kada smo se prvi puta susreli u manjem broju. Sada smo se okupili da bismo vam dali informacije što se događa u ovom pripravnom razdoblju i koje su potrebe, pa da to možete komunicirati u svojim župama“, rekao je povjerenik za pastoral mladih Đakovačko-osječke nadbiskupije vlč. Filip Perković prisutnim koordinatorima.
Zahvaljujući na spremnosti i otvorenosti za suradnju, nadbiskup Hranić koordinatore je uputio na dva cilja – animirati i koordinirati mlade u župama za SHKM u Vukovaru te nastojati oko povezanost mladih u župama i razmjene informacija. „Htjeli bismo da nam nakon SHKM-a u baštinu ostane jedna mreža mladih volontera u našoj nadbiskupiji. Željeli bismo dobiti na crkvenom planu krovnu udrugu – povezanost mladih u različitim područjima. Možda postoji nekakva molitvena zajednica, zbor mladih, frama, nekakva druga skupina mladih – i oni će svi dalje sačuvaju svoj identitet, biti to što jesu, ali svaka ta skupina bit će i dio nadbiskupijske mreže mladih. Tada se otvara mogućnost razmjene informacija, uzajamne suradnje na dobrobit vaših župnih zajednica, svake vaše skupine i čitave naše nadbiskupijske zajednice, a u krajnjoj liniji to je dobrobit za Crkvu u našoj Domovini i za čitavo naše hrvatsko društvo“, uputio je mons. Hranić, a prisutan je bio i generalni vikar, mons. Ivan Ćurić te župnici koji su pristigli sa svojim koordinatorima. Ivana Kardo, članica organizacijskog odbora SHKM-a za volontere, izdvojila je koordinatorima najvažnije upute za daljnju suradnju te im pojasnila zadaće dekanatskih koordinatora, župnih koordinatora te volontera.
Uslijedilo je interaktivno predavanje dr. Gordane Lesinger, asistentice na Katedri za medijsku kulturu Odjela za kulturologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku na temu „Komunikacija u timu“. Tim čini manja skupina ljudi koju karakterizira usklađeno djelovanje prema zajedničkom cilju, pojasnila je dr. G. Lesinger naglašavajući da članovi tima komuniciraju otvoreno i iskreno, vidljivi su toplina, razumijevanje i prihvaćanje, slušaju jedan drugoga i poštuju razlike u mišljenju i stavovima. Koordinatorima je predstavila pet osobina timskih igrača – pozitivan stav, prihvaćanje i poštovanje različitosti, smanjivanje očekivanja, otvorena i iskrena komunikacija te podržavanje kolega. Kako bi komunikacija bila što kvalitetnija, dr. G. Lesinger koordinatore je ohrabrila da pristupaju drugima bez okolišanja ili uljepšavanja stvari, paze kako upotrebljavaju neverbalne znakove, svoje zamisli iznose na način shvatljiv drugima, upozorila je da tvrdoglavost ne pridonosi učinkovitom radu tima i potaknula na strpljivost i toleranciju. Predavanje je završila prigodnom radionicom u kojoj je sudjelovalo deset mladih koordinatora.
U završnom dijelu, povjerenik Perković, govoreći o dužnostima koordinatora, na prvo mjesto stavio je dobru, zrelu i otvorenu komunikaciju za župnikom, župnim vikarom, redovnicama te vjeroučiteljima s kojima će zajednički djelovati. Tu je i potreba animiranja mladih u župama za volontiranje na SHKM-u, a za njihovu prijavu izdane su i prigodne knjižice. Koordinatori će se uključiti i u animiranje obitelji da prime mlade u svoje domove na noćenje te će uskoro i za to dobiti knjižice za prijavu. No ovoga puta postoji mogućnost da se mlade primi na noćenje na čak 2 dana jer nakon SHKM-a koji se održava 29. i 30. travnja dosta grupa izrazilo je želju ostati u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji i 1. svibnja, što će im se nastojati omogućiti.
Dužnosti koordinatora bit će i kontaktiranje grupa koje dolaze u župu, raspored smještaja, kao i provođenje programa u župama, a ukoliko bude potrebe koordinatori će biti usmjereni i na volontiranje u Vukovaru. „Na vama je velika odgovornost, ali nemojte se bojati. Svi smo tu zato da pomognemo jedni drugima. Sve ono što činimo, činimo sa sviješću da ne radimo za sebe nego radimo za druge, za one koji će doći. Posebno vi koji ste bili na susretima u drugim biskupijama sjetite se onoga što vam je bilo lijepo, a to je u mnogo čemu ovisilo o dobroj organizaciji. Jako je bitno vaše zalaganje i vaš trud“, zaključio je vlč. Perković. Tajnica Ureda za mlade Đakovačko-osječke nadbiskupije, Margareta Gregić koordinatore je pozvala da se prijave na formaciju za animatore mladih „Mladi za mlade“ kao bi otkrili koje sve sposobnost imaju te se još bolje pripremili na aktivnosti koje su pred njima. Svi koordinatori dobili su i prikladne molitvenike kako bi njihov rad pratila i molitva. M. Kuveždanin