ĐAKOVO (TU) – U prostorima Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu 17. veljače 2018. održan je peti seminar za bračne parove pod nazivom Stres i brak – načini suočavanja sa stresom u braku. Na seminar se odazvalo 40-ak bračnih i zaručničkih parova te 10-ak djece koju su animirale studentice fakulteta.
Voditeljice su ovoga puta bile djelatnice i psihoterapeutkinje iz riječkog Ureda za obitelj, gđa Vedrana Blašković, dipl. teol. grupni terapeut i savjetovatelj, te gđa Željka Frković, dipl. ped., savjetovatelj i psihoterapeutkinja. Uvodne pozdrave parovima izrekao je mons. mr. Ivan Čurić, generalni vikar te dr. Josip Bošnjaković, voditelj Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije.
Prvo predavanje Brak i stres – teorijske spoznaje o stresu i utjecaju stresa na život u paru, održala je gđa Željka Frković. Naglasila je kako je stres zapravo posljedica ili rezultat, a pritisci su uzrok, stres oslabljuje obrambene mehanizme organizma, što stres duže traje to više narušava naše zdravlje. Stres u braku izaziva međusobno usklađivanje različitih osobnosti, različite navike, načini reakcija odnosno učiti kako se tko zna i može nositi sa stresom i promjenama koje brak donosi, odvajanje od svoje obitelji i sl. Gđa Frković istaknula je i izvore stresa koje je uočila kroz rad u Savjetovalištu: izostanak društvene podrške – društvena nezainteresiranost i relativizacija bračnog saveza, prezaposlenost ili nezaposlenost, nedostatak vremena, razdvojenost zbog posla, tehnologija, brak bez djece, bračni parovi s oboljelim djetetom, bračni parovi s djetetom s posebnim potrebama, financijske poteškoće, emocionalna udaljenost, izvanbračni suživot, izostanak povjerenja u crkvu, nema molitve ni žive vjere.
U suvremenom društvu, ako je brak “previše težak” ili ne ispunjava točno svoje potrebe, ljudi lako iz njega izlaze. U zajedništvu se ostaje dok se iz zajedništva ima koristi, i dok se osobno ne moramo davati. Važno je biti sretan, a nije važno živjeti ispravan život kako Bog od nas traži. Dakle fokus je na zadovoljenju svojih potreba, a zaboravljamo služiti drugom. Na kraju je zaključila kako je važno osvijestiti – ako živimo u sakramentu braka, potrebno je biti svjestan sebe i odnosa sa sobom, jedno s drugim i dragim Bogom, tada ćemo moći s razumijevanjem pomagati jedno drugome i izlaziti iz ovih osobnih rascijepa.
Nakon pauze uslijedilo je drugo predavanje gđe Vedrane Blašković na temu Stres u braku i što s njim? – načini nošenja sa stresom u braku. Predavanje je podijelila na tri dijela: Susret sa samim sobom, Susret sa supružnikom i Susret s Bogom. Pozvala je prisutne da se prisjete Joba – kao čovjeka koji je pod stresom: „Utroba vri u meni bez prestanka, svaki dan nove patnje mi donosi.“ (Job 30,27). U susretu sa sobom se trebamo pitati: Znam li što želim? Tko sam? Gdje idem? Što mi je svrha? Osjećam li što mi je potrebno? Znam li reći što mi je potrebno? Prepoznajem li svoje strahove? U susretu sa supružnikom započinjemo s analizom odnosa, bliskosti i privrženosti, te se pitamo: Zašto uopće dolazi do sukoba u odnosima? Što je korijen problema? Kako produbiti odnos i učiniti ga ispunjavajućim?
Ponekad pred takvim pitanjima ne nalazimo odgovore, nemamo snage niti oprostiti, niti imamo vjere, niti kako doći do milosti, nade i ohrabrenja. Funkcionalna veza temelji se na: osjećaju sigurne emocionalne privrženosti, obostranoj prihvaćenosti, razumijevanju i suradnji, olakšanom povezivanju, povećavanje suosjećanja, potiče se empatiju i smanjuje razinu agresije. Na kraju važno je susresti se s Bogom razmatrajući kako nas to Bog ljubi? Putem analize Isusovog susreta sa Samarijankom na Jakovljevom zdencu, predavačica je približila preobražavajuću snagu susreta. Potrebno je izaći iz svojih dubina i skrovišta, susresti se sa drugom osobom, susresti se sa Isusom koji ne osuđuje, nego mijenja i preobražava postojeće krhke i ranjene ljudske odnose.
Nakon zajedničkog ručka uslijedio je poslijepodnevni dio seminara, nastavljen je u tri radionice pod nazivom: (Pre)živjeti stres u modernom braku: Može li stres biti prilika za rast u ljubavi koju je vodila Sandra Vučković, dipl. psih., zatim druga pod nazivom Stres u braku i načini prevladavanja, koju je animirala Ivana Stvorić, mag. psih., te treća radionica pod nazivom Metode opuštanja i relaksacije, koju su vodile Suzana Matošević i Elizabeta Matuzović, dipl. teologinje i obiteljske savjetovateljice. Seminar je završio euharistijskim slavljem kojega je predvodio dr. Josip Bošnjaković, uz pratnju zbora Župe Đakovački Selci. S. Matošević