OSIJEK (TU) – Iako u otežanim uvjetima zbog situacije s korona virusom, Caritasov centar za prihvat beskućnika – Osijek uspješno je proveo održavanje radionica II. godine programa „Resocijalizacija beskućnika – budimo im podrška na putu do samostalnosti”.
Posljednje radionice ovog ciklusa odradio je voditelj informatičkih radionica informatičar Mario Balatinac. Ove radionice organizirane su s ciljem razvoja informatičkih znanja i vještina korisnika za sve zahtjevnije tržište rada. Teme informatičkih radionica održanih u veljači i ožujku bile su izrada prezentacija u MS Powerpointu te zatim pisanje Europass životopisa na računalu. Na posljednjoj informatičkoj radionici ovog ciklusa korisnici su sumirali znanja i vještine koje su stekli do sad i upotpunili svoje znanje kako se koristiti elektroničkom poštom odnosno izradom računa, slanjem i primanjem elektroničke pošte.
Socijalna pedagoginja Karolina Burek-Bilokapić također je održala sve planirane psihosocijalnim radionice, na kojima se istraživalo koliko je bitno na pozitivan način komunicirati s osobama oko sebe. U ožujku i veljači održane su tri dvosatne radionice. Prvom radionicom pod nazivom „Snaga pozitivnih poruka” korisnici su identificirali različite emocije povezane s pozitivnim i negativnim porukama s kojima su se sreli u životu. Tom prilikom su vježbali kako dati konkretne pozitivne poruke drugima s ciljem poboljšanja međuljudskih odnosa. „Zakorači u tuđe cipele“ bila je tema druge radionice. Kroz interaktivne aktivnosti korisnici su vježbali promjenu perspektive, tj. razumjeti kako se drugi osjećaju i o čemu razmišljaju te zašto se ponašaju na određeni način. Tema završne radionice bila je „Kako postići željene ciljeve”, gdje su korisnici upoznali i uvježbali tehniku za efikasno postavljanje ciljeva.
Psihosocijalnim radionicama s psihijatrom i psihoterapeutom Božidarom Popovićem Centar korisnicima priliku za rad na sebi. Voditelj je bio na raspolaganju da posluša probleme u zajednici, ali i svakog korisnika pojedinačno. Kroz nekoliko radionica provlačila se tema „Život kao nesigurna sigurnost“, tijekom kojih su korisnici otvoreno govorili o svojim strahovima, što ih čeka kad jednog dana odu iz Centra, jesu li spremni odvažiti se te preuzeti odgovornost za samostalni život. Korisnici starije životne dobi ipak radije prihvaćaju „sigurnost“ koju im pruža Centar, dok su oni nešto mlađi spremniji suočiti se s izazovima samostalnosti.
Zdravstvene radionice vodila je stalna suradnica Centra, medicinska sestra Katica Andraši. Teme radionica bile su „Prevencija prije liječenja” i „Lijekovi – pravilna konzumacija“. Nakon redovitog kontroliranja krvnog tlaka i razine šećera u krvi, voditeljica Andraši govorila je o preuzimanju odgovornosti za vlastito zdravlje, što podrazumijeva redovito vođenje evidencije o terapiji koju uzimamo, kao i potrebnoj suradnji s liječnikom. Odgovornim pristupanjem uzimanju lijekova tj. predviđene terapije, i suradnjom s liječnikom koji je terapiju propisao doći ćemo do željenih rezultata i poboljšanju zdravstvenog stanja.
Nakon nekoliko održanih radno-terapijskih radionica na kojima su se voditeljice odgajateljice Mira Vego i Ljiljana Vetengl posvetile podučavanju korisnika poslovima u domaćinstvu, krenule su pripreme povišenih vrtnih gredica za ovogodišnju sadnju začinskog bilja. Marina Tadić