ĐAKOVO (TU) – Članovi Mješovitog katedralnog zbora iz Đakova, zajedno sa svojim voditeljem mo. Ivanom Andrićem, od 17. do 19. kolovoza bili su na duhovno-rekreativnom putovanju u Franjevački samostan Rama-Šćit i župu Uznesenja BDM te još nekim mjestima i franjevačkim samostanima, bremenitima poviješću hrvatskoga naroda.
Prva destinacija bila je poznati trapistički samostan Marija Zvijezda nedaleko Banja Luke, nekoć najvećeg samostana strogog reda reformiranih cistercita, gdje je goste iz Đakova dočekao brat Franjo Apanović, jedan od trojice redovnika koji ondje žive i djeluju. Na vrlo zanimljiv način prikazao je povijest samostana i crkve, proveo ih kroz jedinstvenu sakristiju te kriptu gdje su mogli pogledati stalnu izložbu, a nakon toga i kupiti poznati sir.
Uslijedio je posjet svetištu Sv. Ive u Podmilačju, gdje je u novoj crkvi, koja je još u izgradnji, misno slavlje predvodio mo. Andrić. Okupljene je pozdravio domaći župnik fra Filip Karadža, koji ih je upoznao s poviješću svetišta. Nakon misnog slavlja hodočasnici su se zadržali u osobnoj molitvi pred čudotvornim kipom sv. Ive u staroj crkvici, a potom pošli put Rame i svetište Majke od Milosti – Ramske Gospe u sjevernoj Hercegovini, gdje su bili smješteni.
Drugi dan putovanja započeo je misnim slavljem u kapeli samostana Rama-Šćit, koje je predvodio gvardijan fra Mijo Džolan. Nakon sv. Mise fra Mijo je poveo Slavonce u obilazak samostana i njegova dvorišta, gdje je pred poznatim Ramskim križem kipara Mile Blaževića i pločama s imenima stradalih u zadnja dva rata govorio o teškoj i krvavoj povijesti hrvatskoga naroda na ovom području. U samostanskom dvorištu je i skulptura „Ramska majka“ istog autora te „Diva“ i „Posljednja večera“ Kuzme Kovačića.
Nakon razgledanja crkve Uznesenja BDM, hodočasnici su pošli u Muzej Franjevačkog samostana Rama-Šćit, postavljen u starom samostanu, sagrađenom 1857., jedinstvenoj građevini takve vrste iz vremena turske vladavine u BiH, gdje je brojnim izlošcima predstavljen život stanovnika ramskog kraja.
Istoga dana pjevači su posjetili i Franjevački samostan Tomislavgrad. Nakon što su razgledali samostansku crkvu sv. Nikole Tavelića, u kojoj se nalazi glasovita slika „Isus prijatelj malenih“ Vlahe Bukovca, svi su imali prigodu razgledati nedavno uređenu samostansku knjižnicu te stalni postav „Afričke zbirke“ – različite eksponate koje su misionari Bosne Srebrne donijeli u domovinu.
Nakon objeda u Eco selu Grabovica, a prije povratka u Ramu, Slavonci su posjetili karmelićanski samostan sv. Ilije na Buškom jezeru, jedinu zajednicu karmelićana u BiH, ujedno najmlađu zajednicu Hrvatske karmelske provincije sv. Oca Josipa. Ondje ih je dočekao časni brat Vladimir Vuković, rodom iz Babine Grede. Nakon što im je govorio o povijesti Reda i životu u samostanu, fra Vladimir je okupljenima predstavio iznimno vrijednu etnografsku zbirku tradicijske odjeće, nakita i čipke te ih proveo kroz Vrt perunika.
U nedjelju 19. kolovoza Katedrali zbor pjevanjem je animirao svečano misno slavlje u samostanskoj crkvi Marijina uznesenja, koje je u koncelebraciji fra Branka Malekinušića te fra Živka Petričevića predvodio mo. Ivan Andrić. Tim misnim slavljem hodočasnici su se oprostili od Rame te se uputili prema posljednjoj destinaciji – franjevačkom samostanu i crkvi sv. Ive Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci, gdje ih je dočekao gvardijan i župnik fra Željko Brkić.
Nakon što su od fra Željka čuli o povijesti samostana i crkve, pjevači su razgledali dio sutješkog samostana, iznimno bogatog kulturno-povijesnim i umjetničkim sadržajima; kako brojnim arhivskim dokumentima i starim knjigama, tako i zbirkom slika, te kovinskim i tekstilnim predmetima umjetničkog obrta. Nakon razgledanja pošli su put Đakova.
Anica Banović