
ĐAKOVO (TU) – U Bogoslovnom sjemeništu u Đakovu, u četvrtak, 20. ožujka 2025. započeo je ciklus „Korizmeni četvrtci sa svećenikom” – vrijedan vid i duhovna obnova za bogoslove u ovom liturgijskom vremenu.
Ciklus je otvorio izv. prof. dr. sc. Antun Japundžić, profesor ekumenske teologije na KBF-u u Đakovu te povjerenik za formaciju studenata laika. Vlč. Japundžić predslavio je, nakon molitve Večernje, svečano koncelebrirano misno slavlje. Suslavili su odgojitelji u Bogoslovnom sjemeništu: rektor preč. dr. Stjepan Radić, vicerektor vlč. dr. Davor Senjan i duhovnik vlč. mr. Stjepan Matezović.
U homiliji, profesor Japundžić, referirajući se na dnevni odlomak iz Lukina evanđelja (Lk 16,19-31), kazao je kako je uvijek, a napose je to poziv korizmenoga vremena, potrebno biti otvoren Božjoj riječi i za njom hoditi putem života. Evanđeoski nam tekst donosi izvještaj o bogatašu i njegovu sluzi Lazaru. Lazar je, bivajući uvijek u poniznu služenju, iako mu je nanesena teška nepravda, otvoren Božjoj riječi, zaslužio Vječnost. S druge strane, čini se kako je ovaj bogataš o kojemu govori evanđelist Luka, očiti primjer osobe zatvorene prema Božjoj riječi, a to na kraju, istaknuo je profesor, vodi k propasti. Bogataš je spoznao da je Božja riječ istina i htio je ispraviti sve loše što je učinio, ali nam je nažalost jasno, kako se ta preobrazba u njegovu srcu dogodila prekasno. Stoga je važno, zaključio je dr. Japundžić, da korizmeno vrijeme bude hod prihvaćanja Božje riječi te otvorenosti istoj.
Nakon večere, prof. Japundžić bogoslovima je u priručnoj knjižnici Bogoslovnoga sjemeništa održao kratak nagovor o korizmi u duhovnosti kršćanskoga istoka. Na poseban se način osvrnuo na tri važne stvarnosti: molitvu, post i milosrđe, koje pisac Solovjev naziva “stupovima kršćanstva”. Istaknuo je kako je molitva u životu svakog bogoslova nužna potreba, a ne tek obveza. Molitva i post, naglasio je profesor, oduvijek su bili povezani. Post je duboko religiozni čin koji treba biti usmjeren prema Bogu, a nipošto prema estetskom. Prof. Japundžić citirao je koptskog pustinjaka Matu Elmeskina koji je kazao: „Askeza tijela priprema gorljivost duha, a gorljivost duha olakšava askezu tijela.” Post je odricanje, ali i potiče činiti dobro, on je čuvar čistoće, naglasio je prof. Japundžić i istaknuo kako je najeklatantniji primjer posta i molitve sam Krist, koji je u prijelomnim trenutcima zemaljskoga života upravo molio i postio.
Nagovor je zaključen mišlju kako je korizma – vrijeme molitve i posta, vrijeme u kojemu upravo ta dva potonja sredstva trebaju dovesti do preobrazbe srca, a njihov se učinak vidi u iskazivanju milosrđa prema drugomu.
Bio je ovo prvi, od triju planiranih, korizmenih četvrtaka u Bogoslovnom sjemeništu, čija je svrha ponajprije temeljitija priprava za svetkovinu Kristova uskrsnuća. Matej Mlinarić/foto: David Matkovski