OSIJEK (TU) – U organizaciji Ureda za pastoral mladih Đakovačko-osječke nadbiskupije, 26. ožujka 2022. u Nadbiskupijskom vikarijatu u Osijeku održan je prvi od pet formativnih susreta programa „Mladi za mlade“, koji se ponovo pokreće nakon nekoliko godina pauze. Formacija je to na kojoj sudjeluju članovi povjerenstva za mlade i nekoliko vjeroučitelja, kako bi sami vodili seminar mladima u župama u kojima djeluju, ali kako bi i osvježili bazu animatora koji će od jeseni voditi formativne susrete za druge mlade Đakovačko-osječke nadbiskupije kojima će biti ponuđen ovaj program.
„Mladi za mlade“ formacijski je projekt Ureda za mlade HBK i Salezijanske obitelji koji ima za cilj odgojiti mlade za aktivno sudjelovanje u Crkvi i društvu, ohrabriti ih na uključenje u rad s djecom i mladima u svojim zajednicama. Također, on želi zainteresirati mlade za volonterstvo, naučiti ih kako organizirati razne molitvene, duhovne ili zabavne aktivnosti u svojim župama te tako biti pomoć svećenicima, ali i osobno duhovno narasti i razviti se.
Subotnji program započeo je zajedničkom molitvom sudionika te predstavljanjem animatora. Program su izvodili vlč. Krešimir Šaf, župni upravitelj u Strošincima i Soljanima kao instruktor, te Irena Ivkić i Katarina Herceg kao animatorice. Vlč. Mario Žigman, nadbiskupijski povjerenik za mlade te studentski kapelan, koji je i sam sudjelovao u programu, predstavio je na početku ideju ovakvog formativnog seminara te zahvalio svima koji su se odlučili sudjelovati, kao i dr. Teuti Rezo, predstojnici Katehetskog ureda koja je potaknula suradnju s vjeroučiteljima.
Vlč. Šaf na početku je ukratko predstavio projekt te izdvojio najvažnije odlike animatora i animiranja, naglasivši kako su svi u ovom programu pozvani učiti, a ne uživati, usavršiti se za one s kojima će raditi i kojima će služiti, napose moliti i biti s Gospodinom, ali i učiti kako bi mogli biti kompetentni, ali i kako bi naučili različite načine pristupa mladom čovjeku.
Nakon toga uslijedile su zabavne igre upoznavanja u kojima su sudionici mogli na različite kreativne načine pobliže upoznati jedni druge. Uslijedila je potom prva interaktivna radionica u kojoj su polaznici u dvije grupe, gledajući isječak iz jednog filma, pokušali analizirati tko i što je animator te koje su odlike dobrog animiranja i čime ono rezultira. Nakon zajedničkog ručka i prilike za druženje i upoznavanje, sudionici su učili različite banseve, plesove koje prate pokreti kako bi na opušteniji način pristupili grupi koju budu animirali.
Uslijedila je druga grupna radionica u kojoj je svatko predstavio čime se bavi i na koji način djeluje u svom poslu, župi ili zajednici kojoj pripada. Potom se razgovaralo o iskustvima u radu s mladima te o poteškoćama i njihovim mogućim uzrocima. Svaki je sudionik također na papir iznio svoja očekivanja i strahove od ovih susreta te evaluirao sam susret.
Uslijedila je prilika za sakrament svete ispovijedi te sveta misa u crkvi Sv. Roka koja se nalazi kraj Vikarijata, a koju je predvodio vlč. Mario Žigman uz koncelebraciju vlč. Krešimira Šafa, dok su ostali sudionici animirali čitanje i pjevanje. Tumačeći evanđelje toga dana o farizeju i pravedniku iz Lk 18, 9-14, vlč. Žigman pojasnio je kako su farizej i carinik dva tipa ljudi, farizej slika duhovnog ponosa koji dolazi s predrasudama i čija je molitva usmjerena samo na njega i njegovu pravednost, i carinik koji je slika poniznosti. Carinik je ispunjen strahom Božjim, kaje se i traži Božje milosrđe, ne hvali se i ne osuđuje farizeja.
„Iako se često vidimo i u jednoj i u drugoj slici, koliko god bili veliki grešnici i koliko god bile velike naše pogreške, ipak smo ljubljena djeca Božja. No, od jednoga i drugoga možemo nešto naučiti. Prvo, ne smijemo suditi nikoga. Skloni smo često donositi predrasude o drugome, čak i ne poznajući tu osobu, već na temelju onoga što vidimo ili ono čime se netko bavi, kao što je to učinio i farizej, donijeti svoj stav o toj osobi, zatvoriti se pred njom, a često je istina skroz suprotna. Drugo, ne trebamo se hvaliti u onome što činimo. Sve što smo primili od Gospodina je i stoga se u svemu trebamo staviti njemu na raspolaganje i u službu njemu, biti ponizni pred onim što smo primili i zahvaljivati za to. I treće, dopustiti da u svemu budemo ovisni o Bogu, da prepoznamo kako se ne možemo sami, svojim silama boriti niti ići kroz život, već da ovisimo o Božjoj milosti. Farizeji su koristili lažnu duhovnost kako bi prikrili svoje slabosti i nedostatke. Mnogi se danas prikrivaju iza lažne duhovnosti i sebe prikazuju savršenima i svetima“, rekao je među ostalim vlč. Žigman, poručivši na kraju: „Nemojmo se oslanjati na sebe, na svoje sposobnosti i sebe uzvisivati, već se oslonimo na Boga i on će nas uzvisiti kako nam govori i današnje evanđelje.“
Susret je završen oko zajedničkog stola. Anamarija Buzgo