OSIJEK (TU) – Sjednica Povjerenstva za pastoral mladih Đakovačko-osječke nadbiskupije, prva nakon ovogodišnjeg Susreta hrvatske katoličke mladeži (SHKM-a) u Vukovaru, održana je 23. svibnja 2017. u prostorima Vikarijata Osijek. Sjednicu je vodio povjerenik za pastoral mladih, vlč. Filip Perković, a nazočio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić i generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije Ivan Ćurić. Na početku sjednice članovima Povjerenstva upućene su riječi zahvale za sve učinjeno tijekom priprave i održavanja SHKM-a. Prvi je zahvalnost izrazio povjerenik Perković, ističući kako je vidio da sve ono što su članovi činili za SHKM se nije samo odradilo, već se i proživjelo.
„Došao sam reći vam hvala zato što sam svjestan da od onih prvotnih namisli, ideja, prijedloga gesla Susreta, pa svih onih poslova koji su bili vezani uz odabir loga i puno različitih sitnica, ste upravo vi animirali. Mnoge stvari ste domislili, mnoge stvari predložili i najviše se zauzeli u realizaciji svega toga. Zahvaljujući vašoj mladosti, imali ste ideje na koje mi, svećenici, nikada ne bismo došli. Svemu ste dali jedan mladenački štih, kojega mi sami ne bismo mogli dati, i to je doista vrijedno i dragocjeno“, rekao je, između ostaloga, nadbiskup Hranić te zaključio: „Iznijeli ste lavovski dio, puno stvari ste postavili, mogu to izgledati sitnice, ali su pridonijele animiranju javnosti. Stoga, i vi sami možete biti ponosni. Hvala vam na svemu! I dalje računamo na vas i držimo da ste dragocjeni članovi naše nadbiskupijske zajednice.“
Generalni vikar Ćurić istaknuo je da „za ovako velike događaje, kao što je bio Susret hrvatske katoličke mladeži, uvijek bi se očekivao nekakav poseban organizacijski odbor, pa da se njega izabere, imenuje predsjednika… Mi uopće nismo imali nikakvog posebnog organizacijskog odbora, nego smo imali jedno redovito tijelo. Vi ste svi članovi Povjerenstva za pastoral mladih i vi ste to iznijeli. Tako da smo i mi shvatili da ne trebamo praviti nikakve posebne, dodatne mehanizme, osim u stvarima u kojima je trebalo malo pripomoći. Sve se dogovaralo ovdje, među vama, u ambijentu koji već skrbi o onome čemu izvanredno događanje SHKM-a i pripada, a to je područje života i kršćanskog svjedočanstva vjere mladih.“
Tijekom sjednice analizirali su se pojedini segmenti održanog SHKM-a u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji i gradu Vukovaru. Naglašen je pozitivan odjek promjene koncepta Susreta. Po prvi puta početak programa bio je u župama s organiziranim duhovnim i zabavnim sadržajem, što je bio uvod i priprava za središnji dio susreta – zajedničko misno slavlje. Istaknuto je kako je od 30 000 sudionika, njih 20 000 smješteno u oko 8 000 obitelji 136 župa, 3 000 sudionika boravilo je u dvoranama, a oko 2 500 sudionika ostalo je boraviti i 1. svibnja u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. U organizaciju je bilo uključeno oko 1 800 volontera i koordinatora, a u središnjem programu sudjelovao je Nadbiskupijski zbor mladih sa 240 izvođača iz 18 župa, 25 nad/biskupa, 7 provincijala, oko 350 svećenika, 70 VIP gostiju, 111 akreditiranih novinara te oko 100 izvođača. Tijekom vremena priprave održano je 9 sjednica Organizacijskog odbora SHKM-a, proglašena je i na Jubileju mladih otvorena Godina mladih Đakovačko-osječke nadbiskupije, Križ SHKM-a boravio je u svim dekanatima nadbiskupije, održano je 9 dekanatskih susreta mladih, otvorena je Facebook stranica SHKM-a te mrežna stranica, izrađeni su i tiskani katehetski materijali, održani seminari za volontere i članove zborova mladih…
Nakon iscrpne analize, nadbiskup Hranić potaknuo je na razmišljanje o tome kako nastaviti rad s mladima, a zatim je najavio i nekoliko zahvalnih susreta za pojedine skupine koje su dale svoj doprinos u organizaciji i provođenju SHKM-a. Razgovaralo se i o mogućem restrukturiranju Ureda za mlade Đakovačko-osječke nadbiskupije te novim članovima Povjerenstva. Susret je zaključen zajedničkim druženjem i okrjepom. M. Kuveždanin